Zdroj: Polina Poludkina

Byt plný kontrastov: Odhalené tehly skombinovali s jednoduchými líniami a kovom

25. 08. 2021
Zdieľať

Byt s neuveriteľne malou plochou – len 27 metrov štvorcových, po premene zaujme industriálnym štýlom, ktorý kombinuje odhalené tehly pripomínajúce minulosť budovy s jednoduchými líniami a kovovými prvkami.

Chlad kovu je na mnohých miestach zjemnený bielou farbou. Odhalené ukladanie tehál do oblúkov hovorí o miestach, na ktorých boli kedysi okná či dvere. Svetlo sa do interiéru dostáva jedným veľkým vertikálnym oknom umiestneným pri sedacom kúte.

Prečítajte si tiež
Harmónia, jemnosť a množstvo kvetov: Tento loft rozhodne nie je chladný!

Biela kuchyňa, ostrovček, aj kovové schody

Obrovskou výhodou tohto priestoru bola jeho výška – inak by sa pri tak malej podlahovej ploche nezmestilo všetko potrebné, aspoň nie pohodlne a funkčne. Nočná časť si našla miesto vo výške. Keď vojdete do bytu, po ľavej strane je hygienické zázemie a cez malú chodbu prejdete do hlavnej obytnej miestnosti. Priamo pred vami je gauč, po ľavej strane kuchynská linka s ostrovčekom, ktorý slúži ako jedálenský stôl.

Tehlová stena v bielej kuchyni so schodiskom

Celá kuchynská a jedálenská časť je riešená v bielej farbe. Zdroj: Polina Poludkina

Celá kuchynská a jedálenská časť je riešená v bielej farbe. Sivú pohovku dopĺňa koberec s ošúchaným vzhľadom a podobne riešený obraz tmavších farieb. Úzku stenu napravo od pohovky architekti využili ako knižnicu.

Prečítajte si tiež
Hľadáte netradičné bývanie? Loft je pre vás to pravé

Postele nad kúpeľňou, betónový strop

Stena za gaučom je omietnutá na bielo, kým protiľahlý múr odhaľuje pôvodné tehly v plnej kráse. Rôzne odtiene tehál vytvárajú zaujímavú mozaiku a znásobujú neobyčajnú atmosféru priestoru. Nočná časť, teda posteľ s úložnými priestormi, sa nachádza nad kúpeľňou a kuchynskou linkou – vďaka vysokému stropu nepôsobí stiesnene.

Veľké okno v byte s výškovou policou

Svetlo sa do interiéru dostáva jedným veľkým vertikálnym oknom umiestneným pri sedacom kúte. Zdroj: Polina Poludkina

Svoje miesto pri rekonštrukcii dostal aj odhalený betón – nad spálňou je betónový strop. Schodisko – aby zaberalo čo najmenej priestoru, vedie popri tehlovej stene, ponad ostrovček. Jeden stupienok schodiska je dokonca priamo súčasťou ostrovčeka.

Biela kuchyňa so schodiskom

Stena za gaučom je omietnutá na bielo, kým protiľahlý múr odhaľuje pôvodné tehly v plnej kráse. Zdroj: Polina Poludkina

Nad posteľou zostali priznané stopy po pôvodnej elektroinštalácii. Za povšimnutie stojí čiernobiela industriálna kúpeľňa osviežená umývadlom v atypickom tvare a bielymi vodovodnými batériami. V tmavom kúte je sprcha.

Prečítajte si tiež
Malý a prispôsobivý byt pre troch? Pozrite, ako sa vie meniť!

Byt 401

architektonický ateliér: ROOMDESIGNBURO

architekti: Anastasia Zaytseva, Anton Lysko

lokalita: Moskva, Rusko

realizácia: 2020-2021

plocha: 27 m2

Sabína Zavarská
Foto: Polina Poludkina

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty industriálny štýl lofty malý byt schodiská tehlová stena
Zdieľať článok

Diskusia