Zdroj: Tomáš Hejzlar

Zo stiesneného podkrovného bytu s nedostatkom denného svetla dokázali vytvoriť doslova slnečnú oázu

04. 11. 2021
Zdieľať

Keď bojujete s malým, navyše zošikmeným priestorom, musí vás pobozkať múza, aby ste ho využili efektívne a pritom s gráciou. Alebo sa obráťte na architektonické štúdio Mooza, kde s priestorom dokážu zázraky.

Kto by netúžil bývať v slnkom zaliatom byte či dome, kde ide funkčnosť ruku v ruke so zaujímavým dizajnom? Vzhľadom na astronomické ceny nehnuteľností sa však často musíme zmieriť s malými priestormi, s ktorými si neraz nevieme rady. Našťastie, už mnohí pochopili, že zapojiť architektov do takého náročného procesu, akým je vytvorenie komfortného domova, prináša dlhodobé výhody.

Prečítajte si tiež
Romantický malý byt, v ktorom sa mieša vidiecka romantika so severským dizajnom

Architektka Klára Kuncová, jedna za zakladateliek štúdia Mooza, je v tomto ohľade nepochybne stávkou na istotu. Jej návrhy sú totiž príťažlivou zmesou praktickosti, útulnosti a hravosti, okorenenej náležitou dávkou pozitívnej energie.

Účková kuchyňa so žltými skrinkami v podkroví

Pohľad cez spodné podlažie bytu zachytáva kuchyňu, ktorá má hlavné úložné priestory a spotrebiče vstavané do vysokej drevenej skrine vyrobenej na mieru. Naproti je pracovná plocha s dolnými skrinkami do tvaru U a žiarivo žltými hornými skrinkami. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Keď sa Klára s vršovickým bytom zoznamovala, vnímala ho ako tmavý stiesnený priestor, kam bolo potrebné „pozvať viac slnka vo všetkých mysliteľných rovinách“. A to sa evidentne podarilo. Z pomerne malých miestností s nedostatkom denného svetla dokázala vytvoriť pohodový interiér doslova na výslní. Byt dnes pôsobí na prvý pohľad príťažlivo a sviežo ako oáza dobrej nálady, do ktorej nedokáže preniknúť pesimizmus ani bankové konto v mínuse, sivá obloha či daždivý deň. Pritom jediné miesto, ktoré v ňom pôvodne malo istý potenciál, bol hlavný obývací priestor s kuchyňou, ktorý vďaka šikmej streche dosahoval v zadnej časti výšku dvoch poschodí.

Kuchyňa do U so žltými skrinkami a sieťou nad hlavou

Kuchyňa v bielo-žltom vyhotovení s pracovnou doskou z masívu je presvetlená aj vďaka otvorenému stropu. Bezpečnostná sieť pritom ponúka množstvo možností využitia, sledovanie kuchára či kuchárky pri práci je len jednou z nich. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Ako sa teda podarilo zvýrazniť prednosti priestoru a vyžmýkať z neho čo najviac úžitku? Na to sme sa spýtali priamo autorky rekonštrukcie. „Riešenie sme našli v maximálnom otvorení všade tam, kde to bolo možné, a v optických trikoch, ktoré navodia veľkorysý dojem aj na malej ploche. Zároveň sme využili každý kút – napríklad v zošikmenej nike v obývačke je na mieru vyrobená pohovka s úložným priestorom pod sedadlom.“

Prečítajte si tiež
Základom premeny podkrovného bytu sa stal priestor bez akýchkoľvek priečok, dverí a stereotypov

Na najvyššom mieste bytu nad kuchyňou osadila architektka horizontálnu bezpečnostnú sieť, ktorá nebráni svetlu prenikať na spodné poschodie a unesie i niekoľko ľudí – či už v nej chcú leňošiť, využiť ju ako doskočisko, alebo pozorovať z vtáčej perspektívy dianie v kuchyni. Sieť zaberá v podstate celú pôdorysnú plochu kuchyne a ešte viac než dospelých baví deti.

Drevená vstavaná skriňa v kuchyni v podkroví

Medzi vybielené trámy je vstavaná vysoká kuchynská skriňa. Aj tu je evidentné, že daný priestor je využitý do posledného centimetra. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Vzdušnosť a ľahkosť vnáša do interiéru aj nábytok, prevažne vyrobený z bieleného javora, a biela farba na stenách. Energiu a radosť mu zas dodáva sýty žltý tón, ktorý sa uplatnil nielen na horných skrinkách kuchynskej linky, ale opakuje sa v celom byte aj na menších prvkoch a detailoch.

Do malého a tmavého podkrovného bytu vniesla architektka Klára Kuncová slnko vo všetkých mysliteľných rovinách.

Každý byt potrebuje, samozrejme, aj dostatok úložných priestorov. Tých tu pôvodne nebolo mnoho a bolo nutné ich vytvoriť. „Priestor pod schodmi sme uzavreli, umiestnili sem práčku a nad ňu hlboké výsuvné police. V spálni má miesto malý, no účelne zorganizovaný šatník. Na oboch sú dvere z masívnych drevených dosiek s prerezaným dekorom abstrahovanej (nie nutne našej) slnečnej sústavy,“ vysvetľuje Klára Kuncová.

Vzdušnosť a ľahkosť vnáša do interiéru aj nábytok, prevažne vyrobený z bieleného javora, a biela farba na stenách. Energiu a radosť mu zas dodáva sýty žltý tón, ktorý sa objavuje nielen na horných skrinkách kuchynskej linky, ale aj ďalších prvkoch.

Byt je celkom iste skvelým príkladom, ako vylepšiť svetlosť interiéru, využiť zošikmené steny a výklenky a ako ladiť materiály a farby. Do neveľkého priestoru sa tak podarilo šikovne umiestniť všetko potrebné zariadenie a vytvoriť jasne definované funkčné zóny, ktoré na seba logicky nadväzujú a navzájom spolu komunikujú. Baví nás aj nápad, ktorým sa architektke podarilo využiť vysoký priestor. Nielenže priviedla do bytu svetlo, ale i zábavu.

Prečítajte si tiež
Z malého, tmavého a členitého bytu spravili otvorený svetlý domov s originálnou kúpeľňou

Neutrálny svetlý farebný základ, ktorý je v malých tmavých bytoch v podstate nutnosťou, oživila žiarivou žltou. Tá priestor pretepľuje a naozaj vyvoláva pocit, že vonku svieti slniečko, kvitnú púpavy a na každom rohu je zmrzlinár s vozíkom plným lahodnej zmrzliny. Žltej je tu pritom presne akurát, vhodne akcentuje vybrané prvky a tvorí farebné spojivo celého bytu. Príjemný je i spôsob, akým Klára vyriešila úložné priestory. Nie je totiž asi nič otravnejšie než byt, ktorý je uprataný len a len v čase, keď si ho príde pozrieť naivný potenciálny kupujúci. Vy už v ňom totiž nemôžete byť, pretože sa všade povaľujú veci, ktoré nie je kam dať. Nič z toho sa v tomto byte nedeje. Skrýše a skrýšky sú vhodne zakomponované do celého priestoru a byt pôsobí kompaktne, čisto a funkčne.

Detský kútik s kobercom a žltými prvkami v podkroví

V dennom priestore počítala architektka aj s tým, že sa v ňom budú pohybovať deti, ktoré ocenia hravý štýl skriniek i to, že ich hračky majú svoje miesto tam, kde sa rodina najčastejšie zdržiava. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Profil

NEHNUTEĽNOSŤ

Rekonštrukcia podkrovného bytu s úžitkovou plochou 59 m²
v Prahe-Vršoviciach

AUTORKA

Ing. arch. Klára Kuncová (Císařovská), Mooza Architecture
mooza-arch.cz

O autorke

ING. ARCH. KLÁRA KUNCOVÁ (CÍSAŘOVSKÁ)

V roku 2013 stála spolu s Petrou Kocourkovou pri zrode štúdia Mooza Architecture. Jej doménou sú najmä návrhy rezidenčných interiérov, no venuje sa aj iným disciplínam v oblasti dizajnu – od verejných priestorov až po grafiku. Inšpiráciou je pre ňu vždy najmä klient, s ktorým hľadá riešenie šité na mieru. Ukončila pražskú FA ČVUT a obzory si rozšírila štúdiom na holandskej TU Delft a následnou prácou v Rotterdame, na skusy sa vybrala tiež do Nemecka.

Text: Martina Paulová, redakčne upravila Erika Kuhnová

Foto: Tomáš Hejzlar

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe farby v interiéri malý byt podkrovné byty presvetlenie úložné priestory vstavané skrine zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia