Aj napriek tesnej blízkosti susedných domov majú domáci dostatok súkromia

19. 03. 2020
Zdieľať

V rezidenčnej štvrti v poľskom meste Wrocław vyrástol biely dom z dielne architekta Tomasza Głowacki. Nachádza sa medzi rodinnými domami postavenými pred druhou svetovou vojnou, preto sa im tvarom prispôsobuje. Poloha na pozemku mu poskytuje mnoho výhod, a to napriek tesnej blízkosti susedov.

Autorovi projektu sa podarilo stavbu navrhnúť tak, aby aj napriek relatívne kompaktnému pozemku a tesnej blízkosti susedných domov mali domáci dostatok súkromia. Dva protiľahlé rohy domu diagonálne zrezal, aby zvýraznil prepojenie interiéru s exteriérom. Veľké presklené plochy vťahujú záhradu do interiéru a vytvárajú pocit intenzívneho spojenia bývania a prírody.  dom z výšky
Maciej Lulko

Strom priamo v interiéri

Prepojenie prírody a obytného priestoru znásobuje aj ďalší veľmi harmonizujúci moment – na prízemí pri veľkých preskleniach je zasadený krásny strom. Vďaka orientácii stavby na pozemku a jej uloženia hlbšie do záhrady je výhľad na iné domy izolovaný, a tak domáci majú svoje súkromie. Dopomáha tomu aj charakteristický architektonický prvok – zrezané konce domu. živý strom uprostred domu
Maciej Lulko

Minimalistický exteriér aj interiér

Rovnako ako exteriér, aj interiér domu je riešený v minimalistickom štýle. Zvonku fascinuje jednoduchosťou, bielou fasádou a sedlovou strechou. Obsahuje prvky, ktoré vychádzajú z pôvodnej miestnej architektúry. 

V interiéri zahŕňa súbor polootvorených priestorov, ktoré sa vzájomne spájajú vo vertikálnej aj horizontálnej orientácii. Sústreďujú sa okolo srdca domu vo forme živého stromu. Na prízemí sú denné priestory, horné podlažie patrí spálňam.kná cez celú výšku stavby v kombinácii so strešnými oknami vlievajú do celého interiéru záplavu denného svetla.
Maciej Lulko

Kryté lodžie a chodník až ku vchodu

Konečný tvar stavby vychádza z obdĺžnikového pôdorysu, ale vďaka diagonálne zrezanými rohom stavby, pôsobí moderne a štýlovo. Navyše, kvôli týmto zrezaniam sa autorovi projektu podarilo na oboch stranách domu vytvoriť lodžie kryté strechou. Okná cez celú výšku stavby v kombinácii so strešnými oknami vlievajú do celého interiéru záplavu denného svetla. Praktickým prvkom je aj krytý chodník od vstupu na pozemok až po samotný vchod do domu. 

Prečítajte si tiež:

Racionálne bývanie? Dom v Záhorskej Bystrici rešpektuje potreby rodinylodžie kryté strechou
Maciej Lulko

Dom so zrezanými koncami v skratke

Architektonické štúdio: PAG Pracownia Architektury Glowacki
Autor: Tomasz Głowacki
Dizajnérsky tím: Katarzyna Rybczyńska-Janczyk, Alicja Zachodny, Jacek Młynarczyk, Przemysław Witkowski 
Interiérový dizajn: Jacek Jara
Lokalita: Wrocław, Poľsko
Plocha: 165 m2
Realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Maciej Lulko

Kategória: Návšteva
Tagy: minimalizmus rodinný dom
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia