Ako môžu obklady a dlažba šikovne zjednotiť celý interiér bytu po rekonštrukcii
Najčastejším dôvodom, prečo sa domáci rozhodujú pre rekonštrukciu „od podlahy“, je okrem kúpy nového bytu, rozrastajúca sa rodina. Každý nový člen potrebuje svoje miesto, zázemie, kde sa môže venovať vlastným aktivitám a relaxu. Rodina však potrebuje aj miesto, kde sa budú spoločne stretávať, rozprávať, stravovať a príjemne tráviť voľný čas.
Aké zaujímavé nápady priniesla rekonštrukcia pražského bytu z dielne FOREVA architects? Pôvodný interiér pražského bytu bol pre moderný život riešený nekoncepčne. Vyžadoval si rozsiahlu rekonštrukciu. Práca na jeho premene bola o to dôležitejšia, že išlo o darček novomanželom.
Keďže investori poznali prácu architektov z tohto štúdia, vedeli, že môžu očakávať riešenie, s ktorým budú spokojní. Hlavnou požiadavkou bolo, aby pohodlne a prakticky slúžil rozrastajúcej sa rodine. Špeciálnou požiadavkou bola infrasauna.
Oddelená kuchyňa a obývačka ponúka viac funkcií
Autori návrhu Eva Eisenreichová, Soňa Formanová a Ondřej Žák rozčlenili pôdorys na dve časti. Srdcom dennej časti a zároveň centrom celého bytu je veľká kuchyňa. Väčšina moderných návrhov spája priestory obývačky s kuchyňou, čo má svoje pre aj proti.
V tomto prípade autori návrhu ponechali možnosť úplne oddeliť obe miestnosti, i keď sú opticky prepojené – delia ich posuvné presklené dvere, a tak je možné v oboch miestnostiach vykonávať rôzne aktivity a nerušiť sa navzájom. Avšak spoločenská funkcia kuchyne týmto riešením nijako neutrpela – je priestranná a nábytkom riešená ako obytná. Na dennú časť nadväzuje veľký balkón.
Z obývačky fitcentrum aj izba pre hostí
Čiastočne oddelená obývačka je vlastne na konci dispozície, a preto ponúka pocit bezpečia a súkromia. Zároveň si tu našiel miesto stroj na cvičenie a v prípade potreby sa obývačka s rozťahovacím gaučom veľmi ľahko premení na hosťovskú izbu. Na opačnej strane bytu – za technickým jadrom (kúpeľňa, WC, sauna, úložné priestory) sa nachádza súkromná zóna, teda rodičovská spálňa a detská izba.
Hexagón ako hlavný vzor, ktorý zjednocuje celý interiér
Jedným z estetických cieľov architektov bolo interiér opticky prepojiť. Podarilo sa to viacerými „fintami“. Zónovanie podporili použitím povrchových materiálov a sceľovanie zase uplatnením hexagónových obkladov a dlažieb na rôznych častiach bytu. Na viacerých miestach ostala pôvodná podlaha z olejovaného prírodného dubu. Kontrastne ju dopĺňa betónová stierka a dlažba v tvare hexagónu. Avšak nie nepremyslene či náhodne.
„Hexagónová dlažba dala interiéru ozdobný prvok, na ktorý sa klienti tešili, ale splnila aj požiadavku na súdobý vzhľad interiéru. Tieto šesťuholníky sa stali spojivom obidvoch zón. Podľa umiestnenia sa mení množstvo tmavých dlaždíc: v „špinavej“ zóne a pri sporáku nájdete viac tmavých dlaždíc, naopak v kúpeľni či na záchode skladba dlažieb pozostáva skôr z bielych dlaždíc a dekorovaných kusov,“ objasňujú detaily autori premeny.
Sivá, drevo, opakujúce sa vzory a tyrkysový akcent
Farebná kombinácia sivej a dreva definuje celý interiér. Zaujímavým detailom je, že stolár využil dekor dlažby aj drevených prvkoch. Všetko spolu pekne ladí. Akcenty sú „vytiahnuté“ tyrkysovým laminom, ktoré farebne nenápadný interiér osviežuje.
Byt „Hexagon“
Architektonický ateliér: FOREVA architects
Autori: Eva Eisenreichová, Soňa Formanová, Ondřej Žák
Lokalita: Praha, ČR
Realizácia: 2020
Plocha: necelých 90 m2
Sabína Zavarská
Foto: Jiří Ernest