Zdroj: Jiří Hurt

Chata na brehu Labe pripomína plachetnicu. Rodine poskytla priestor na skvelý víkendový relax

14. 09. 2023
Zdieľať

Údolie medzi vysokými kopcami, cez ktoré preteká Labe, je nádherným miestom na oddych. Kto by nechcel mať chatku v takejto lokalite?

Brná, časť mesta Ústí nad Labem, bola ešte v roku 1980 samostatnou obcou. Leží priamo na pravom brehu rieky Labe južne od centra mesta a obkolesujú ju vysoké vrchy. Výstavba je v tejto lokalite možná prakticky len pozdĺž brehu rieky alebo v strmých svahoch.

Parcela, na ktorej mali architekti Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek navrhnúť víkendovú chatu, sa nachádza priamo na brehu Labe. Z druhej strany pozemku vedie železnica.

Ako už z prírodného prostredia vyplýva, nenájdete tu žiadnu hustú zástavbu. Údolie i návršia zdobia domy a chaty jednotlivo rozmiestnené v zeleni.

Prečítajte si tiež
Malá chatka s vlastnou studňou a fotovoltikou nahradila vyhorenú stavbu v ovocnom sade

Stojí na suteréne starej chaty

Napriek tomu, že chata je novopostavená, nie je v prostredí úplnou novinkou. Vyrástla totiž ako odkaz na pôvodnú stavbu, ktorá už doslúžila. Domáci si ju predstavovali ako ideálne miesto na rodinnú rekreáciu od jari až do jesene. A ním sa aj stala.

Po rozbore parcely a jej okolia sa architekti rozhodli postaviť novú konštrukciu chaty nad existujúcim vyvýšeným suterénom pôvodnej stavby. I keď na prvý pohľad pôsobí skôr moderne ako tradične, predchodcu pripomína viacerými prvkami.

Terasa chaty na víkendové bývanie s kovovým modrým schodiskom a zábradlím z diaľky.

Chata slúži rodine ako víkendové bývanie. Zdroj: Stanislav Matouš

Masívny múr ako ochrana pred hlukom

V takej nádhernej krajine by bolo škoda mať malé okná, aké boli kedysi na vidieku zvykom. Vďaka veľkým preskleniam je novostavba prepojená s prírodou pri rieke. Naopak, z druhej strany ju uzatvára masívna murovaná stena, ktorá chráni interiér od hluku železnice. Sympatický domček, ktorý zboku pripomína plachetnicu, má vo vyvýšenej časti – v bielej „plachte“ – kruhové okienko, cez ktoré môžete sledovať okolie priamo z postele.

Vnútorné i vonkajšie priestory zjednotili autori návrhu ľahkou drevenou strechou položenou na prízemnú časť chaty. Vďaka veľkým presahom nad vonkajšími schodiskami a oknami udržiava v interiéri tieň a príjemnú atmosféru.

Motto architektov:

Snažíme sa vytvárať stavby, ktoré sú funkčné, majú osobitú atmosféru a sú príjemné na pobyt. Máme radi racionálne, jednoduché a trvanlivé riešenia. Heslo, ktoré je naším presvedčením, dalo názov aj nášmu ateliéru A I R: architektúra inšpirovaná rozumom.

Architekti z ateliéru AIR

Ako plachetnica s dvoma kajutami

Celú časť na prízemí zaberá spojený obytný priestor pozostávajúci z kuchyne, jedálne a obývacej časti. Nadväzuje naň strechou chránená vonkajšia terasa s posedením. Nad pôdorys obytnej zóny architekti položili šikmé spacie poschodie s dvoma malými kajutami. Vďaka tvaru nepôsobí mohutne a elegantne doplnilo ľahkú a vzdušnú prízemnú časť.

Prečítajte si tiež
Chata v objatí potoka Demänovka. Na pôdoryse starej vznikla nová. Lepšie zvládne záplavy aj sneh

Omietka, kameň i drevo

Fasáda suterénu je omietnutá nabielo, nižší múrik popri nej má kamenný obklad. K dvierkam do pivnice vedú vonkajšie schody z terasy a zo záhrady. Kým zo strany otvorenej prírode harmonizuje bielu omietku drevené obloženie prízemia, z opačnej pôsobí stavba chladnejšie – tu drevené obloženie chýba, zostáva len biela omietka a drevené rámy malých okien.

Krytá drevená terasa s červeným kreslom a starým stolom so stoličkami.

Dva kontrasty. Fasáda otvorená krajine a uzatvorená opačná strana. Zdroj: Jiří Hurt

Relax s výhľadom

Dominantou spoločenského prízemia je veľká a široká pohovka umiestnená hneď pri presklenej fasáde. Kúsok od nej stojí kozub, za ktorým je kuchynská zóna. Napriek jednoduchému zariadeniu a minimalistickým momentom pôsobí priestor príjemne. Hlavným harmonizujúcim prvkom, ktorý neprehliadnete, je drevený strop, viditeľný aj zo záhrady. Siaha aj na terasu a zospodu zdobí presahy strechy.

Interiér chaty. Pohľad od kuchynskej linky so zeleninou smerom k sivej sedačke pri veľkoplošných oknách s výhľadom na Labe.

Spojený obytný priestor zahŕňa jednoduchú kuchyňu, jedálenský stolík so stoličkami a priestor na relax pri veľkých oknách. Všetky časti spája štýlový drevený strop. Zdroj: Jiří Hurt

Chata v tvare plachetnice

Nehnuteľnosť: Chata určená na rodinnú rekreáciu od jari až do jesene. Nahradila pôvodnú stavbu, ktorá už doslúžila. Z jednej strany otvorená k Labe, z druhej striktne uzatvorená.
Kto tu býva: Športovo založená rodina s 11-ročným synom. Otec trénuje hokej, syn ho hrá. Všetci radi bicyklujú a často pozývajú kamarátov do záhrady. Bývajú v centre Ústí nad Labem a na chatu môžu bez problémov doraziť aj na bicykli po cyklotrase.
Autori: Architektonický ateliér AIR, Vítězslav Táborský, Aleš Jeřábek
Lokalita: Ústí nad Labem-Brná, Česká republika
Zastavaná plocha: 45 m2
Úžitková plocha: 72 m2
Dodávateľ: Kastis, s. r. o.
Štúdia: 2016
Realizácia: 2018

Text: Sabína Zavarská
Foto: Jiří Hurt, Stanislav Matouš
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: dom s príchuťou rieky drevená terasa víkendový dom
Zdieľať článok
Šiesta výzva Obnov dom príde na jar. Okrem nej vyhlásia aj ďalšiu pre domácnosti ohrozené energetickou chudobouASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom príde na jar. Okrem nej vyhlásia aj ďalšiu pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou

Nechutí slimákom ani voškám! Pestovanie čakanky je jednoduché a z úrody sa môžete tešiť aj dvakrát za rokUrob si sám

Nechutí slimákom ani voškám! Pestovanie čakanky je jednoduché a z úrody sa môžete tešiť aj dvakrát za rok

Majster roka 2023: Premena predzáhradky a plotu pred bytovým domomUrob si sám

Majster roka 2023: Premena predzáhradky a plotu pred bytovým domom

Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiekZáhrada

Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiek

Diskusia