Zdroj: HANNAH

Prototyp domu budúcnosti? Chatu postavili z poškodeného dreva a pomocou 3D tlačiarne (VIDEO)

04. 08. 2020
Zdieľať

Unikátna chatka vznikla s použitím robotiky, 3D tlačiarne, betónu a jaseňového dreva. Fascinujúce je, že drevo z jaseňa bolo označené za nepoužiteľné, pretože ide o kusy poškodené invazívnym chrobákom.

Toto jedinečné spojenie je novou víziou, ako by sa mohli stavať domy v budúcnosti. Bez toho, aby sme ničili zdravé stromy a prírodu. Dielo je výsledkom práce odborníkov z Fakulty architektúry Cornell University v New Yorku.

Jaseňová chatka budúcnosti

Unikátna chatka vznikla s použitím robotiky, 3D tlačiarne, betónu a jaseňového dreva. Zdroj: HANNAH

Návrh domu vznikol ako reakcia na kritickú situáciu, ktorá nastala v celej krajine vzhľadom na zničené jaseňové stromy. Ničí ich škodca – chrobák krasoň jaseňový. Je to jeden z nových druhov škodcov, ktorí sa v niektorých oblastiach vo veľkom šíria a ničia celé plochy lesov a hájov. V amerických lesoch sa začal objavovať v lete 2002 ako dôsledok turistiky a obchodu. Dnes ohrozuje 8,7 miliárd stromov po celej krajine a takmer jeden z desiatich jaseňov v štáte New York.

Prečítajte si tiež
Keď sa architekt naplno odviaže: Chata, ktorá poteší deti aj dospelých
Jaseňová chatka budúcnosti

Zdroj: HANNAH

Poškodené drevo ako stavebný materiál

Využitie inak nepoužiteľného poškodeného dreva je jedinečným nápadom po viacerých stránkach. „Veríme, že tento prototyp ponúka nový spôsob premýšľania o budúcnosti výstavby domov,“ tvrdí Leslie Lok, jedna z hlavných autoriek projektu a pokračuje:

„Chatka je kombináciou nášho dizajnérskeho výskumu a myslenia v reakcii na naliehavý stav nášho prírodného prostredia. Poukazuje na opakovateľné použitie relatívne nových technológií, ktoré nám umožňujú napredovať vo formálnej aj technologickej inovácii v architektúre.“

opracované jaseňové drevo na stavbu chatky

Zdroj: HANNAH

Umierajúce jasene, šíriaci sa „odpadový materiál“

Až do nedávnej doby neboli zrelé stromy jaseňa až tak ohrozené nebezpečnými invazívnymi škodcami. Poškodené drevo sa na stavbu domov a stolárstvo sa nepoužívalo práve kvôli nepravidelným tvarom. Používa sa zvyčajne len ako palivo, čo je škoda. Prečo?

Jaseňová chatka budúcnosti

Zdroj: HANNAH

Pretože pri pálení dreva sa významne uvoľňuje CO2 do atmosféry. „Zamorené jaseňové stromy sú veľmi špecifickou formou odpadového materiálu a naša neschopnosť zvládnuť škodcu spôsobila jeho množenie. Preto by sme mali vyvinúť stratégie, ako použiť poškodené drevo na stavby,“ vysvetľuje Sasa Zivkovic, riaditeľ Cornell Robotic Construction Laboratory.

Prečítajte si tiež
Malá chata vyzerá po rekonštrukcii ako UFO
interiér chaty z jaseňového dreva

Zdroj: HANNAH

Robotika a 3D tlačiareň

Využitie dreva odsúdeného na zánik je možné vďaka robotike a 3D tlačiarni. Neustále rozvíjajúce sa technológie – konkrétne robotika a 3D tlačený betón – umožňujú použitie zamorených jaseňov v architektúre a stavebníctve. Tím spoločnosti Cornell Robotic Construction Laboratory zostavil robotickú platformu špeciálne na spracovanie nepravidelných jaseňov napadnutých škodcom. Robot dokáže rezať a spracovať nepravidelné drevo podľa potreby.

špeciálne opracovanie jaseňového dreva

Zdroj: HANNAH

Druhým podstatným materiálom je betón – jeden z najpoužívanejších stavebných materiálov. Vedci spoločnosti Cornell vyvinuli komplexnú 3D tlačiareň na betón, ktorá používa minimálne množstvo materiálu. Tým sa šetrí značné množstvo materiálu, čo výrazne zlepšuje stopu CO2. „Vieme, že za 8 % celkových emisií CO2 je zodpovedný betón. Použitím 3D tlače znižujeme množstvo potrebného materiálu a ukladáme betón inteligentne – iba tam, kde je to potrebné z hľadiska štruktúry. Tým sa jeho použitie značne zníži a zároveň sa zachová integrita budovy,“ dopĺňajú autori objavného návrhu.

Ashen Cabin by HANNAH from HANNAH Office on Vimeo.

Jaseňová chatka budúcnosti

Agentúra: HANNAH
Hlavní autori: Leslie Lok a Sasa Zivkovic
Realizácia: 2019
Lokalita: Ithaca, New York

Projektový tím – betón: Christopher Battaglia, Jeremy Bilotti, Elie Boutros, Reuben Chen, Justin Hazelwood, Mitchie Qiao
Dokumentačný tím – betón: Alexandre Mecattaf, Ethan Davis, Russell Southard, Dax Simitch Warke, Ramses Gonzales, Wangda Zhu
Projektoví tím – drevo a dizajn: Byungchan Ahn, Alexander Terry
Štúdie dreva: Xiaoxue Ma, Alexandre Mecattaf
Dokumentačný tím – drevo: Freddo Daneshvaran, Ramses Gonzalez, Jiaying Wei, Jiayi Xing, Xiaohang Yan, Sarah Elizabeth Bujnowski, Eleanor Jane Krause, Todd Petrie, Isabel Lucia Branas Jarque, Xiaoxue Ma
Reprezentačný tím: Byungchan Ahn, Kun Bi, Brian Havener, Lingzhe Lu
Výučba a výskum: Peter Smallidge
Projekt bol realizovaný s vedeckou podporou Cornell Robotic Construction Laboratory.
Sponzori: AAP College of Architecture, Art, and Planning; AAP Department of Architecture; HY-Flex Corporation; Cornell Atkinson Center for a Sustainable Future, Cornell Arnot Teaching and Research Forest
Špeciálna vďaka: Andrea Simitch a Val Warke.

Sabína Zavarská
Foto a video: HANNAH

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevodomy víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia