Zdroj: Matej Hakár

Chata v objatí potoka Demänovka. Na pôdoryse starej vznikla nová. Lepšie zvládne záplavy aj sneh

08. 06. 2023
Zdieľať

Medzi ramenami potoka Demänovka v Demänovskej Doline existuje ostrov s rodinnou chatou a so záhradnou úpravou od samotnej prírody. Nová rodina si priala rekreačné bývanie, ktoré by na rozdiel od toho pôvodného nechalo interiér zrásť s prírodným okolím. O naplnenie tejto vízie sa postarala dvojica architektov Martin Boleš a Erika Bolešová.

Stavebné riešenie rekreačnej chaty potvrdzuje rešpekt k prírodným zákonom. Podrobná znalosť klimatických podmienok miesta pomohla autorom navrhnúť projekt na mieru, aby sa neopakovali chyby z minulosti. Pôvodný objekt na pôdoryse toho dnešného to stálo kompletné zbúranie. Pred vodným živlom ho neuchránila jeho pevnosť.

Ako vyzerala stará chata, si môžete pozrieť v galérii.

Na komerčné alebo súkromné účely?

Nový majiteľ ocenil privátny kúsok miesta v obľúbenej rekreačnej oblasti a rozhodol sa pre výstavbu novej chaty, ktorá by odrážala súčasné nároky na skladbu priestoru a technické vybavenie.

Prvotný zámer sa opieral o realizáciu väčšieho projektu s komerčným využitím. Napokon prehodnotil svoje plány prehodnotil a uprednostnil rekreačné bývanie pre vlastnú rodinu.

Chata v lese

Nový majiteľ ocenil privátny kúsok miesta v obľúbenej rekreačnej oblasti a rozhodol sa pre výstavbu novej chaty, ktorá by odrážala súčasné nároky na skladbu priestoru a technické vybavenie. Zdroj: Eva Benková

Pre rodinu aj priateľov

Chata bola navrhnutá tak, aby ju mohli využívať počas celého roka. Okrem rodiny sem chodí oddychovať aj úzky okruh priateľov. Objekt kapacitne počíta s nocľahom pre štyroch dospelých a šesť detí. Celkovo pozostáva z troch miestností a dvoch tzv. ležovísk.

Akumulačná pec ako dominanta

Hlavná časť pozostáva z kuchyne s ostrovom, kuchynského stola a obývacej izby s viacmiestnou rohovou sedačkou. Priestoru dominuje obnažená konštrukcia a akumulačná pec s komínom.

obývačka na chate so sivou sedačkou a akumulačnou pecou

Priestoru dominuje obnažená konštrukcia a akumulačná pec. Zdroj: Eva Benková

Interiér s terasou orientovanou na juh prepája sklená stena. Do domu sa vstupuje cez schodisko terasy. Okolie ponúka nerušené výhľady na prírodnú scenériu.

Spálne s krásnym výhľadom

Druhú polovicu pôdorysu tvoria dve symetrické samostatné jednotky. Každá obsahuje vlastnú izbu s manželskou posteľou a prístelkou. K obom prislúcha vlastná kúpeľňa so sprchovacím kútom a WC. Izby odlišujú len iné výhľady do okolia – na potok Demänovku alebo na les.

výhľad cez okno zo spálne, otvorená polica

Spálne odlišujú len iné výhľady do okolia – na potok Demänovku alebo na les.
Zdroj: Eva Benková

Skrytý kútik pre radosť malých dobrodruhov

Nevyužitý priestor pod sedlovou strechou nad izbami dostal špecifické určenie. Primárne slúži deťom ako hracia zóna stvorená na rôzne dobrodružstvá. Z tohto miesta sa dá dobre pozorovať dianie v interiéri alebo obloha cez strešné okná. O pohodlie sa starajú dve ležoviská navzájom prepojené mostíkom z drevených trámov na spôsob lávky cez potok.

Prečítajte si tiež
Z rekreačnej chaty vznikol dom s nízkymi nákladmi na prevádzku. Čo urýchlilo stavbu?

Cesta do hornej časti zabezpečenej sieťou vedie cez “domček” vybavený obojstranným rebríkom a hore s kruhovým otvorom. Slúži ako úložný, prípadne komunikačný priestor alebo vertikálna technická miestnosť, ktorá sa v chate inak nenachádza.

clapec sa hrá v podkroví chaty s bielou sieťou a dreveným domom

Nevyužitý priestor pod sedlovou strechou primárne slúži deťom ako hracia zóna. Zdroj: Matej Hakár

„Prvky interiéru sú formované ako domčeky osadené do priestoru v čo najviac nezávisle od obvodového plášťa. Tento princíp pomáha navodiť pocit väčšieho priestoru,” vysvetľujú architekti svoj zámer.

Drevo a len drevo. Až na malé výnimky

Takmer na všetkých povrchoch je použité drevo. Hierarchiu jednotlivých plôch určuje rôzne ošetrenie: transparentný voskový olej (obvodové konštrukcie vrátane stropu), biely voskový olej (priľahlé steny uzatvárajúce izby po stranách ) a transparentný olej (kúpeľňový blok).

Drevená podlaha je z červeného smreka a v časti zádveria je použitý vyhrievaný žulový kameň. Miesto slúži na odloženie obuvi a búnd. Kúpeľne sú obložené bielou keramickou mozaikou.

kúpeľňa obložená bielou mozaikou

Kúpeľňa Zdroj: Eva Benková

Svetlo nielen zo svetlíkov

Zdrojom denného svetla je sklená stena, dve izbové otváravo-sklopné štvorcové okná po stranách domu a dve strešné okná, ktoré difúznym spôsobom presvetľujú kúpeľne cez interiérové svetlíky.

Prečítajte si tiež
Pri premene tradičnej áčkovej chaty s výhľadom na jazero pomohla lanovka a 150 schodov

S výbavou do každého počasia aj záplav

Nízka sedlová strecha s veľkými presahmi pomáha zvládnuť dlhé zimy s intenzívnou snehovou pokrývkou a preklenúť v pohodlí obdobie dažďov. Je pokrytá plechovou krytinou vo svetlosivej metalíze.

Viac z interiéru chaty aj okolitej prírody národného parku si pozrite v galérii.

Charakter drevenej fasády vychádza z miestnych malých rekreačných objektov. V prípade každoročných jarných záplav je chata postavená na bezpečnej úrovni.
V časti sokla sa nachádzajú navozené balvany.

drevená terasa krytá presahom strechy

Nízka sedlová strecha s veľkými presahmi pomáha zvládnuť dlhé zimy s intenzívnou snehovou pokrývkou a preklenúť v pohodlí obdobie dažďov. Zdroj: Eva Benková

Na pozemok vedie zo západnej strany spevnený prístupový mostík. V prípade nevyhnutnosti je možné prejsť autom až k chate, ale na štandardné parkovanie slúži miesto pri obecnej ceste.

Rodinná chata na ostrove

Architekt: Ing. arch. Martin Boleš, Ing. arch. Erika Bolešová
Lokalita: Demänovská Dolina
Rok: 2018 (projekt), 2022 (realizácia)
Plocha pozemku: 4015 m2
Zastavaná plocha: 94 m2
Podlažná plocha: 149 m2
Úžitková plocha: 87 m2

Text: Katarína Mácová
Foto: Eva Benková, Matej Hakár, Martin Boleš

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevo v interiéri drevodomy
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Ako dopestovať chutné rajčiny? Správny postup je jednoduchý, ale vyhnite sa týmto chybám!Urob si sám

Ako dopestovať chutné rajčiny? Správny postup je jednoduchý, ale vyhnite sa týmto chybám!

Diskusia