Pri premene tradičnej áčkovej chaty s výhľadom na jazero pomohla lanovka a 150 schodov

01. 04. 2023
Zdieľať

Chatky v tvare písmena majú bohatú históriu. Typológia pripomínajúca horský štít je stále populárna – i keď mnohé z nich už treba rekonštruovať. Podobná rekreačná stavba očarila aj kanadský pár. Pochádzala však z 50. rokov a potrebovala úpravy hneď z viacerých dôvodov. Ako vyzerá dnes?

Noví majitelia chaty túžili po jej revitalizácii tak, aby spĺňala potreby moderných ľudí. Výhodou stavby bola jej poloha – nachádza sa totiž neďaleko Montrealu, a pritom v stále zelenom lese. Doslova pár krokov od nej sa rozprestiera vodná plocha jazera. Napriek týmto benefitom však skrývala aj viacero negatív. Pre neprístupnosť počas dlhých zimných mesiacov a kruté kanadské zimy bola zanedbaná. Porovnajte, ako vyzerala pred rekonštrukciou.

pôvodná a rekonštruovaná chata

Pred a po rekonštrukcii Zdroj: Ian Balmorel

Tri sezóny v roku

Majitelia s túžbou, navrátiť život jedinečnej chate oslovili miestne architektonické štúdio Matière Première Architecture. Architekti navrhli rekonštrukciu víkendovej stavby na mieru domácich tak, aby mohla spoľahlivo a pohodlne fungovať počas troch sezón roka. Vychádzali z rešpektu k typológii chaty v tvare písmena A, pričom kládli dôraz na ekologický prístup.

interiér chaty obložený bielym drevom, sivý gauč, hnedý drevený stôl s lavicou

Keď vojdete dovnútra, cítite sa ako v príjemnom plážovom dome, v ktorom nemôžete robiť nič iné iba oddychovať. Zdroj: Ian Balmorel

Kaskáda priestorov – od najvyšších až po mólo

Výsledný projekt je fascinujúcou súhrou série priestorov, ktoré prepájajú chatu s najbližším okolím vrátane priameho spojenia s jazerom a využitím vonkajších priestorov na oddych. Architektúra krásne zachytáva prírodnú krajinu za chatkou. Vďaka vsadeniu do svahu ponúka nielen výhľady z príjemných obytných priestorov, ale aj dostatok súkromia a pocitu útulnosti, ktorý by rodinným oddychovým stavbám nemal chýbať. Tvar písmena A umožnil vytvoriť hravé priestory a zároveň ponúka nerušený výhľad na jazero.

Chata v tvare A s drevenou terasou pri jazere

Všetky materiály, ktoré tvorcovia premeny použili sú lokálne, udržateľné a odolné. Zdroj: Ian Balmorel

Relaxačnú atmosféru umocnili farbami i textíliami

Keď vojdete dovnútra, cítite sa ako v príjemnom plážovom dome, v ktorom nemôžete robiť nič iné iba oddychovať. Najočarujúcejším prvkom celej stavby je na bielo natretý krov „áčkovej“ strechy. Architekti v interiéri skombinovali viaceré jemnejšie tóny v odtieňoch bielej, šalviovej a svetlého dreva, aby vytvorili relaxačnú atmosféru. Tú znásobuje neformálne zariadenie s príjemnými kobercami a ľanovými doplnkami.

Prečítajte si tiež
Čo všetko sa zmestí do mikrochatky na oddych v prírode? Aj kachle a gril…

Lokálne, udržateľné a odolné

Všetky materiály, ktoré tvorcovia premeny použili, sú lokálne, udržateľné a odolné – vrátane bielej borovicovej podlahy, drevenej fasády (cédrový obklad) a maľovaných smrekových dosiek. Strešnú krytinu zvolili kovovú, okná sú hliníkové. Všetky tieto materiály prispievajú k tomu, aby chatka starla bez ohrozenia životnosti a špeciálnej údržby.

Chata znútra obložená bielym drevom, kachle, okno

Pohodu znásobuje neformálne zariadenie s príjemnými kobercami a ľanovými doplnkami. Zdroj: Ian Balmorel

Jazero vidíte odvšadiaľ

Napriek relatívne malej podlahovej ploche (75 metrov štvorcových) v interiéri nájdete viacero obytných priestorov. Na hlavný priestor s kuchynkou a obývačkou nadväzuje vonkajšia terasa so stolovaním. Vďaka veľkým oknám ponúka pôsobivý výhľad na jazero. Schody, či skôr rebrík na medziposchodie dostal nové miesto – nachádza sa v zadnej časti jedálenského kúta. Medziposchodie ponúka útulnú sieť na oddych pri knihe, ako inak – s výhľadom na jazero. Popri hlavnej chate vznikol aj priestor pre hostí.

spálňa pod bielym dreveným obkladom štítovej strechy, relaxačná sieť, dve postele

Najočarujúcejším prvkom celej stavby je na bielo natretý krov „áčkovej“ strechy. Zdroj: Ian Balmorel

150 schodov a lanovka na prepravu materiálu

Keď si predstavíte, že táto príjemná víkendová domácnosť je na mieste, kde je veľmi obmedzený prístup, je až nemožné, že dosiahla takúto podobu. Kvôli strmému svahu bolo nevyhnutných viac ako 150 schodov, aby sa do chaty dalo vôbec dostať. Celú rekonštrukciu výrazne ovplyvnil ťažký prístup k dodávaniu nových materiálov – preto pri obnove zužitkovali všetko, čo sa z pôvodnej chaty dalo. Na pomoc pri preprave stavebného materiálu si realizačná firma postavila provizórnu lanovku. Všetky stromy a rastliny v okolí zostali nedotknuté.

Prečítajte si tiež
V rekreačnej oblasti Tomky vyrástla novodobá chatka v tvare písmena A, aké poznáme z osemdesiatych rokov. Ako ju oživili a zmodernizovali oproti pôvodnej chate?

Chata A

architektonický ateliér: Matière Première Architecture

dodávateľ: Nu Drom

lokalita: Magog, Kanada

plocha: 75 m2

realizácia: 2021 až 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ian Balmorel

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená terasa drevené fasády plechová strecha rekonštrukcia chaty
Zdieľať článok
Sezóna zberu bazy je tu! Prečo sa oplatí zbierať a ako ju môžeme doma zužitkovať?Urob si sám

Sezóna zberu bazy je tu! Prečo sa oplatí zbierať a ako ju môžeme doma zužitkovať?

Nájde sa niekto, kto to dokáže? Otestujte si všímavosť a odhaľte vo vetách 20 ukrytých rastlín!Urob si sám

Nájde sa niekto, kto to dokáže? Otestujte si všímavosť a odhaľte vo vetách 20 ukrytých rastlín!

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojomASB.sk

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojom

Ako sa starať o vianočný stromček v kvetináči? Odpovede na 6 najčastejších otázokUrob si sám

Ako sa starať o vianočný stromček v kvetináči? Odpovede na 6 najčastejších otázok

Diskusia