Zdroj: Ester Havlová

Čo s tým, keď máte pozemok orientovaný na nesprávne svetové strany? Tvar domu do L a dve terasy sú odpoveďou na problémy parcely

22. 02. 2023
Zdieľať

Architekt Jan Roháč opisuje podmienky parcely, na ktorej chceli majitelia stavať, ako komplikované a protichodné. Vstup a vjazd na parcelu je zo západnej strany, hlavný výhľad do okolia je na sever. Pokojná zóna záhrady je na východ. A teda tá najdôležitejšia a všeobecne preferovaná južná strana nadväzuje na ulicu, navyše ju tieni zvýšená susedná parcela. Ako z tohto zložitého základu vykľučkovať, aby dom čo najviac šetril energiou a domáci mali všetko potrebné, vrátane súkromia vonku?

Nakreslite štvorec a predeľte ho na rovnaké štvrtiny, získate štyri totožné štvorce. Keď jeden z nich odoberiete, napríklad ten vpravo dole, vznikne pôdorys domu, ktorý v Prahe nakoniec realizoval architekt Jan Roháč na základe zložitých podmienok parcely. Ako to funguje v praxi?

Prečítajte si tiež
Skôr než kúpite pozemok, mali by ste vedieť, aký dom chcete stavať. Prízemný alebo poschodový? Aké sú ich výhody, cena a prevádzkové náklady?

Odpoveďou je pôdorys do L

„Riešením bol pôdorys domu v tvare písmena L. Pôdorys je geometricky zostavený zo štyroch rovnakých štvorcov. Jeden štvorec sa odstráni a vznikne pravidelný pôdorys do L. Piaty, ako legendárne koleso na voze, je pridaný štvorec s funkciou garáže. Garáž je jednopodlažná, čím sa odlišuje od dvojpodlažnej obytnej hmoty domu,“ spresňuje architekt Jan Roháč.

dom s pôdorysom do L, plochá strecha,terasa

Riešením bol pôdorys domu v tvare písmena L. Pôdorys je geometricky zostavený zo štyroch rovnakých štvorcov. Jeden štvorec sa odstráni a vznikne pravidelný pôdorys do L. Zdroj: Ester Havlová

„Organická“ západná terasa je slnečná popoludní

Keďže nebolo možné postaviť dom úplne ideálne vzhľadom polohu pozemku a okolité stavby, architekt navrhol ešte jednu terasu – západnú. „Západná terasa má úplne iný charakter ako východná, a to aj opticky. Nadväzuje na obývaciu izbu z opačnej strany relatívne malým zasklením.

Zasklený prechod na terasu, podlaha so vzorom rybia kosť

Terasu spájajú s interiérom zasklené plochy. Zdroj: Ester Havlová

Tento vonkajší priestor má na rozdiel od druhej terasy organický zaoblený tvar a jeho hlavná plocha je odtiahnutá od fasády domu. Výhodou druhej terasy je slnko v popoludňajších hodinách. Vďaka odsadeniu od fasády sa na nej dá sedieť aj uprostred letných horúčav. A to vďaka prúdeniu vetra pozdĺž hladkej západnej steny domu, ktoré prispieva k ochladeniu,“ zdôrazňuje autor projektu.

biely dom s pôdorysom L polkruhovou terasou a

Výhodou druhej terasy je slnko v popoludňajších hodinách. Vďaka odsadeniu od fasády sa na nej dá sedieť aj uprostred letných horúčav. Zdroj: Ester Havlová

V kúte medzi dvoma ramenami na prízemí domu našla priestor ešte jedna samostatná izba a vedľa nej je dvojramenné schodisko na prvé poschodie. Horné podlažie patrí nočnej časti – domáci tu majú tri spálne s hygienickým zázemím, technickú miestnosť a šatník.

Prečítajte si tiež
Do svahovitého pozemku v Perneku zasadili neobvyklý rodinný dom v tvare lichobežníka

Rodinný dom do L

architektonický ateliér: Roháč Stratil Architektonický ateliér

architekt: Jan Roháč

lokalita: Praha-Uhříněves, ČR

zastavaná plocha: 91 m2

obstavaný priestor: 554 m3

úžitková plocha: 143 m2

projekt: 2016

realizácia: 2020

tepelná strata RD: 7 kW

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová

Kategória: Návšteva
Tagy: rodinný dom vonkajšia terasa výber pozemku
Zdieľať článok

Diskusia