Zdroj: David Mackovič Photography

Dom hier pri Trenčíne: Nehrajú sa v ňom iba deti, ale aj svetlo!

11. 11. 2020
Zdieľať

Väčšina párov sa pre rodinný dom rozhodne v čase, keď cítia, že ich aktuálny obytný priestor im nestačí. Architekt Peter Kasman z ateliéru Treea mal za úlohu navrhnúť dom pre svojich priateľov z detstva.

Okrem viacerých regulatív, ktoré musel dodržať, limity prinášal aj pozemok. Svoje dielo v obci Svinná pri Trenčíne nazval Dom hier. Keď nazriete dnu, uvidíte prečo. Nehrajú sa tu len deti, ale predovšetkým svetlo!

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Luxusný rodinný dom v Trenčíne, ktorý nepôsobí chladne

Na jednej strane boli obmedzenia vyplývajúce z veľkosti a tvaru parcely, blízkosť železničnej trate, odstupy od susedných domov a výškový limit stavby – na druhej strane potreby a požiadavky investorov.

Dom hier pri Trenčíne

Zdroj: David Mackovič Photography / www.treea.sk

Sused žiadal, aby navrhovaný dom pokiaľ možno netienil jeho parcelu z južnej strany. Výsledkom je na pohľad úplne jednoduchá stavba, ktorá nikomu „netrhá zrak“ a mysleli by ste si, že tu bola prakticky vždy. Hoci má dom charakter jednopodlažnej stavby, predsa len sa architektovi podarilo získať pre domácich viac priestoru. A to vďaka včlenenému mezonetu, ktorý patrí dvom bratom.

Dom hier pri Trenčíne

Zdroj: David Mackovič Photography / www.treea.sk

Vnútorné átrium ponúka súkromie a presvetľuje

Pôdorys rodinného domu je inšpirovaný štvorcom, ktorý najviac vyhovoval obmedzeniam i požiadavkám majiteľov. Uprostred pôdorysu sa nachádza otvorené átrium, ktoré spĺňa viacero funkcií naraz. Dostáva za cez neho denné svetlo do interiéru aj z opačnej strany miestností, jeho súčasťou je menšia terasa. Navyše, cez átrium vidíte z jedálne do obývačky a naopak.

Celý koncept domu je postavený na prehľadnej, otvorenej dispozícii s prevýšenými spoločenskými miestnosťami po oboch presklených stranách átria. Vďaka tomuto riešeniu má stavba v tesnej blízkosti susedov a železnice svoje vlastné súkromie, intimitu a je plná svetla.

Dom hier pri Trenčíne

Zdroj: David Mackovič Photography / www.treea.sk

Nenápadná fasáda, interiér však prekvapuje pestrosťou

Celá stavba rodinného domu bola riešená čiastočne dodávateľsky a čiastočne svojpomocne – s prispením vnímavého prístupu majiteľky. Dva roky trvajúca práca na interiéri priniesla svoje ovocie v podobe bývania s atmosférou a citom.

Dom hier pri Trenčíne

Zdroj: David Mackovič Photography / www.treea.sk

Dom inšpirovaný štvorcom je zvnútra plný hier. A to nehovoríme len o tých detských: máme na mysli hru svetla nielen v jedálni a v obývačke vďaka átriu a terase. Ešte výraznejšia je v chlapčenskom mezonete, či v prevýšenej obývacej izbe. Práve tu západné slnko vytvára atmosféru jedinečnej hry farieb a potvrdzuje tak základnú myšlienku návrhu – hry detí.

Prečítajte si tiež
V priestrannom tehlovom bungalove pri Trenčíne si spokojne nažíva 6-členná rodina
Dom hier pri Trenčíne

Zdroj: David Mackovič Photography / www.treea.sk

RD Svinná

Architektonický ateliér: treea

Autor: Ing. arch. Peter Kasman

Spolupráca: Ing. arch. Maroš Miko

Lokalita: Svinná pri Trenčíne

Projekt: 2015

Realizácia: 2018

Plocha pozemku: 973,41 m²

Zastavaná plocha bez terás: 229,50 m²

Spevnené plochy: 41,34 m²

podlažná plocha 1. nadzemné podlažie: 200,55 m²

podlažná plocha 2. nadzemné podlažie: 64,99 m²

Obostavaný objem: 947,91 m³

Sabína Zavarská
Foto: David Mackovič Photography

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium mezonety novostavby rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia