Dom v Šali z roku 1928 po rekonštrukcii: Mottom bolo nebúrať, ale zachraňovať!
Typické vidiecke domy s pozdĺžnym tvarom, gánkom po celej dĺžke jedného múru, hospodárskymi prístavbami či špajzou na konci domu nájdeme prakticky v každej obci na Slovensku. Podobne vyzeral aj dom v Šali, ktorý zostal ako jediný zachovaný svedok rozmachu Prvej česko-slovenskej republiky.
Architekt Zoran Samoľ s úctou k tejto stavbe zvolil pri rekonštrukcii postup nebúrať, ale zachraňovať. Dokonca aj dispozícia zostala do veľkej miery zachovaná. Stavba z roku 1928 v pôvodom stave patrila starej rodáčke zo Šale. Bol to malý robotnícky dom, s jednou izbou väčšou – hlavnou s oknom do ulice, nasledovala kuchyňa, kúpeľňa a sklad.
Typickým prvkom bol gánok pred domom a kôlňa za ním. Všade okolo bola záhrada. Použité materiály? Nepálená plná tehla, na streche pezinská škridla, gánok vytvorený zo smrekových hranolov na podstavcoch, podlaha z prostého betónu.
Interiér pre jedného
Celá rekonštrukcia prebehla takmer do bodky podľa návrhu, priebežne upravovali len farby a výber zariadenia. Niektoré detaily riešil architekt spolu s majiteľkou priamo na mieste – podľa zisteného stavu. Pri rekonštrukcii takto starého domu sa totiž môžete dočkať rôznych prekvapení, o ktorých ste ani netušili. Celému návrhu dominuje jednoduchosť: dispozícia vytvorená pre jedného človeka, podlahy aj nábytok sú riešené tak, aby zniesli záťaž, aj prach.
Pod omietkou našli rok výstavby
Podobne ako gánok, aj interiér vo veľkej miere využíva smrekové drevo, ktoré celý priestor zútulňuje. Ak sa časom mierne skrúti, nevadí – na tento prirodzený proces mysleli nábytkári už pri návrhoch – urobili, napríklad, väčšie medzery medzi panelmi šatníka, ktoré zároveň slúžia na otváranie.
Všetko, čo bolo použiteľné a funkčné zostalo zachované a dostalo šancu na druhý život. Nečudo, majiteľka domu mala silný dlhoročný vzťah k tomuto priestoru, a ten bolo dôležité preniesť do nového návrhu. Ako symbol tohto puta a histórie domu zostal nad dverami vyrytý rok výstavby pôvodného domu. Ten bol odkrytý úplne náhodne pri oprave omietok.
Okno do ulice zamurovali, stopy zostali
Jednoduchý moderný interiér, ktorému dominuje drevo, pôsobí po premene čisto, priestranne a útulne. Nie je tu nič zbytočné, ale zároveň nič potrebné nechýba. I keď v interiéri nájdete viac zaujímavých detailov, nás okrem lavice v kuchyni zaujalo špeciálne malé okienko na fasáde smerujúcej do ulice. Pôvodné veľké okno bolo zamurované, nové veľké okno je umiestnené smerom do dvora.
Zamurovanie čelnej fasády je však priznané a veľkosť i umiestnenie pôvodného okna sa dá stále ľahko vyčítať. Do horného rohu architekt umiestnil malé okienko z farebného sklobetónu, ktoré prepúšťa atmosférické svetlo do spálne, ale zároveň chráni súkromie majiteľky. Toto okienko je zo strany interiéru ukryté pod dvoma krídlami, na ktorých je z vnútornej strany zrkadlo, čo umocňuje rozptýlenie svetla a ozvláštňuje atmosféru v spálni.
4 roky rekonštrukcie – podľa toho, ako sa podarilo našetriť peniaze
„Majiteľka starého domu na Pionierskej ulici ma oslovila, lebo sa jej páčil iný priestor, ktorý som navrhoval. Dokončenie rekonštrukcie trvalo 4 roky. Za všetok čas strávený na tejto stavbe musím povedať, že je jedným z najlepších investorov, s ktorými som pracoval. Všetko, čo sa čiastkovo podarilo počas rekonštrukcie dokončiť, sa vždy stretlo s ozajstnou radosťou a nadšením. Dom sme dokončovali postupne, keď sa našetrili peniaze na ďalšiu etapu. Sama majiteľka je pracujúca dôchodkyňa a mala na začiatku skromný rozpočet, ktorý nedovoľoval dokončiť všetko naraz. Veľa detailov sme zhotovovali sami s pomocou priateľov počas víkendov,“ opisuje priebeh rekonštrukcie architekt Zoran Samoľ.
Rekonštrukcia domu v Šali
Architektonický ateliér: ORA Architekti
Autor: Ing. arch. Zoran Samoľ
Spolupráca: Ing. arch. Martina Barborjaková
Návrh záhrady: Bc. Martin Malachovský
Výroba nábytku: Dielňa HAUS
Lokalita: Šaľa
Celková úžitková plocha: 65,7 m²
Realizácia: 2017 – 2021
Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár