Drevodom s fasádou z recyklovaného dreva ukazuje, ako sa dá na fasáde naozaj ušetriť, ak využijete materiál zo zbúranej budovy
Navrhnúť novostavbu v dedine s historickými drevenými domami nie je najjednoduchšie. Takúto úlohu dostali holandskí architekti z ateliéru HOYT Architecten Rotterdam. Ich cieľom bolo postaviť nový rodinný dom v dedine Broek in Waterland, ktorá je známa veľkými drevenými stavbami zo 17. storočia. Ako sa im podarilo novostavbu vtesnať do prostredia obce, aby nepôsobila rušivo?
Historické stavby na naše pomery veľkých drevených domov boli postavené v 17. storočí kapitánmi holandskej Východoindickej spoločnosti, jednej z prvých nadnárodných spoločností na svete. Pôvodne boli namaľované rôznymi farbami, avšak ekonomický úpadok neskôr spôsobil, že obyvatelia používali na natieranie a údržbu domov už len sivý základný náter.
Dnes v tejto charizmatickej dedinke nájdete množstvo sivých samostatne stojacich dreveníc, ktoré sú významným kultúrnym dedičstvom a zároveň aj cieľom turistických výletov.
Vyzerá ako stará hospodárska stavba
Broek in Waterland očaril investorov, ktorí si našli voľný pozemok hneď na kraji dediny. Veľkú úlohu v tom, ako ich dom nakoniec vyzerá, zohrávali stavebné predpisy. Komisia tiež vyžadovala, aby novovzniknutá architektúra zohľadňovala historické prostredie.
HOYT Architects zašli ešte ďalej a na tomto mieste navrhli dom, ktorý mierkou, farbou a materiálom odkazuje na staršie drevené domy, no zároveň má súčasnú architektúru. Snažili sa dosiahnuť nevýrazný vzhľad, aké mali poľnohospodárske budovy v tomto vidieckom prostredí kedysi.
Fasáda z recyklovaného cédra
Najvýraznejším prvkom, ktorým sa novostavba priblížila vzhľadu starých domov, je fasáda. Tá je totiž vytvorená z recyklovaného červeného cédra zo zbúranej budovy. Drevo je vyčistené, upravené a opäť použité v rovnakej šírke a dĺžke ako na pôvodnej stavbe. Okrem ekologických výhod nový dom získal prakticky okamžite aj typickú patinu červeného cédra.
Drevo nájdete aj v interiéri
Nie je to však céder, ale miestne borovicové drevo. „Na strechu sme použili rovnaké škridly, aké sa používajú vo zvyšku obce s odkazom na historický ráz. Prízemie domu sme navrhli ako tekutý priestor, ktorý sa v rôznych zónach a funkciách prelína. Hlavnou témou je interakcia medzi vnútornými priestormi a obrovským otvoreným priestorom vonku. Z celého domu môžete zažiť výhľad na polia,“ konkretizuje hlavný architekt Joris van Hoytema. V záhrade pri dome sa nachádzajú malý penzión a sauna.
Drevený dom s fasádou z recyklovaného dreva
architektonický ateliér: HOYT Architecten Rotterdam
hlavný architekt: Joris van Hoytema
plocha: 350 m2
lokalita: Broek in Waterland, Holandsko
realizácia: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Jaro van Meerten