Zdroj: Skarka Studios

Z drevodomu, ktorý čakal na dokončenie takmer 10 rokov, je dnes vidiecka idylka s ovocným sadom, potokom a hájom

16. 11. 2021
Zdieľať

Aj do výstavby či plánovania rodinného domu môžu zasiahnuť nečakané udalosti – inak by nebolo toľko nedokončených stavieb. Podobne to bolo pri projekte dreveného domu, ktorý vzišiel z dielne architektky Kateřiny Škarkovej. Projektovanie a výstavba začali v roku 2012, stavba bola dokončená až v roku 2020. Nič to však nezmenilo na fakte, že výsledok má výrazné kvality – ako konštrukčné, tak i estetické.

Rodinný drevený dom v obci Polouvsí stál takmer desať rokov v nedokončenom stave. Príbeh má pozitívny koniec vďaka tomu, že ho odkúpili noví majitelia, ktorí ho aj dostavali. Očaril ich aj vďaka pozemku s rozlohou takmer 5 000 metrov štvorcových. Dom je umiestnený v hornej časti pozemku a pozerá na svahovitú záhradu s ovocným sadom, malým potokom a hájom. Jednoducho, vidiecka idylka.

Rodinný dom s prístreškom a šikmou strechou

Rodinný dom je ekologický a nízkoenergetický. Zdroj: Skarka Studios

Drevená konštrukcia je v interiéri viditeľná

Architektka sa rozhodla ponechať odhalenú drevenú nosnú konštrukciu domu na niekoľkých miestach. Zvýraznila tým drevené srdce domu. Rad nosných stĺpov spolu s dreveným trámom vizuálne sprevádzajú domácich i hostí od vstupnej haly až k hlavnej obytnej zóne domu s jedálňou a kuchyňou. Tam je táto pohľadová os zakončená francúzskym oknom a výhľadom do záhrady.

Prečítajte si tiež
Drevostavba do pohody: Dom má slúžiť rodine, nie rodina domu

Vertikálne prepojenie vďaka komínu

Centrálnym prvkom obytnej časti prízemia je otvorený a prevýšený priestor, v ktorom dominuje komín krbu na drevo. Prepája dennú zónu s nočnou časťou umiestnenou na prvom poschodí. Prvok komína zároveň tvorí vertikálnu komunikačnú os domu, ktorá zostáva vždy otvorená. Krbový komín je z tvárnic, ktoré majú schopnosť odovzdávať teplo okoliu. Okrem krbu je dom vybavený aj tepelným čerpadlom.

Svetlá kuchyňa s nosnými stĺpmi a závesnou sieťou

Rad nosných stĺpov spolu s dreveným trámom vizuálne sprevádzajú domácich i hostí od vstupnej haly až k hlavnej obytnej zóne domu s jedálňou a kuchyňou. Zdroj: Skarka Studios

Strop nad galériou kopíruje šikminu sedlovej strechy. Opäť si môžete vychutnať prirodzenú krásu drevenej konštrukcie – neopracované drevené trámy tvoriace strešnú konštrukciu sú odhalené. Strop v spálňach architektka riešila ako rovný, aby mali miestnosti na relax pokojnejšiu geometriu.

Krb s vysokým komínom v obývačke

Centrálnym prvkom obytnej časti prízemia je otvorený a prevýšený priestor, v ktorom dominuje komín krbu na drevo. Zdroj: Skarka Studios

Nízkoenergetický a prispôsobivý

Okrem ekologického a nízkoenergetického hľadiska stavby bolo pre majiteľov dôležité, aby sa ich dom vedel prispôsobiť meniacim sa podmienkam. Preto autorka projektu navrhla otvorené, a tým pádom aj dostatočne flexibilné priestorové usporiadanie domu.

Detský kútik pod schodiskom

Detský kútik. Zdroj: Skarka Studios

Vďaka tomu je schopný prispôsobiť sa aktuálnym potrebám rodiny, ktoré sa s časom neustále menia. Na prízemí sa nachádza tiež pracovňa a na poschodí našla svoje miesto izba pre hostí. Otvorená galéria a nika v priestore schodiska ponúkajú dostatok priestoru pre rôzne funkcie a zariadenia.

Prečítajte si tiež
Za moderným domom si vytvoril nádhernú prírodnú záhradu s jazierkom

Drevený dom

architektka: Kateřina Škarková

lokalita: Polouvsí, Jeseník nad Odrou, ČR

realizácia: 2020

MATERIALIZÁCIA

Fasáda: omietka + drevené obloženie na vstupe a dielni / OSB dosky / tepelná izolácia minerálna vlna + eps, xps / drevená stĺpiková konštrukcia

Dvere: drevo

Okná: drevené jadro + plast

Strecha: pálená strešná škridla

Sabína Zavarská

Foto: Skarka Studios

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené trámy drevodomy ekologické domy kozub nízkoenergetický dom rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia