Zdroj: Alex Shoots Buildings

Drevostavba so strunami ako harfa? Správne otočenie latiek chráni súkromie domácich

22. 02. 2022
Zdieľať

Prírodné prostredie pozemku a jeho okolie si vyžadovali premyslené a citlivé riešenie zo strany architekta. Petr Kundrát zo štúdia Ark navrhol drevostavbu na betónových základoch, ktorá zachováva morfológiu terénu a celkový ráz krajiny. Vychádza z klasických overených archetypov, pridáva však nový doplnok vo forme smrekovcového latovania pripomínajúceho struny harfy.

Z diaľky nenápadná a tradične pôsobiaca dvojpodlažná stavba so sedlovou strechou s vyoseným hrebeňom prekvapuje viacerými rafinovanými prvkami. Na prvý pohľad nevidno lichobežníkový pôdorys domu, vďaka ktorému vzniká netradičná hmota s tradičným poňatím beskydských stavieb.

Moderný drevodom so smrekovcovým latovaním

Ďalším rafinovaným prvkom, ktorý je nielen estetický, ale aj funkčný, je ochranné smrekovcové latovanie. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Smerom do záhrady (západná strana pozemku) sa otvára a prostredníctvom veľkoformátových posuvných okien do interiéru vnáša prirodzené svetlo a krásne výhľady. Zo strany príjazdovej komunikácie je uzatvorená.

Prečítajte si tiež
Drevostavba na kľúč, ktorá popiera mýty o stavbách z dreva

Ochranný plášť ako struny harfy

Ďalším rafinovaným prvkom, ktorý je nielen estetický, ale aj funkčný, je ochranné smrekovcové latovanie. Okrem toho, že rodinnému domu dáva svojský charakter, vytvára ochranný plášť, ktorý chráni súkromie domácich.

Moderný drevodom s presklením a terasou

Terasa. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Spôsob, akým sú latky otočené totiž zabezpečuje súkromie na terase pred pohľadmi z príjazdovej cesty, ale stále zachováva výhľady do okolitej krajiny. Táto „harfa“ je jednotiacim prvkom domu a dala mu aj názov. Vďaka latovaniu prirodzene zapadá do charakteru malej obce a jej prírodného okolia.

Čierna kuchyňa s jedálňou v drevodome

Prvé podlažie zahŕňa hlavnú obytnú zónu s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, ktoré sa dajú otvoriť na vonkajšiu terasu. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Smrekové palubovky, sivé podlahy, točité schodisko z čiernej ocele

Vôňu dreva cítiť aj v interiéri. „Steny a stropy sme nechali obložiť smrekovými palubovkami, ktorých svetlú farbu dopĺňajú sivé podlahy a čierne vybavenie. Najvýraznejším prvkom obývacej izby sa stala práve čierna kuchynská linka a točité schodisko vedúce do obytného podkrovia,“ opisuje vnútorné riešenie architekt Petr Kundrát. Celý interiér pôsobí veľmi elegantne a sofistikovane.

Prečítajte si tiež
Pohodlná drevostavba pre rodinu? Typový dom si upravili k maximálnej spokojnosti

Spodné podlažie ťaží z terasy i z výhľadov

Prvé podlažie zahŕňa hlavnú obytnú zónu s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, ktoré sa dajú otvoriť na vonkajšiu terasu. Na terasu je možné vyjsť aj z vedľajšej spálne. Miesto tu má ešte jedna menšia izba a kúpeľňa. Točitým oceľovým schodiskom sa dostanete na horné podlažie, kde je ďalšia samostatná spálňa a multifunkčný priestor pre príležitostné prespanie návštev.

Točité schodisko v obývačke v drevodome

Najvýraznejším prvkom obývacej izby sa stala čierna kuchynská linka a točité schodisko vedúce do obytného podkrovia. Zdroj: Alex Shoots Buildings

„Sendvič“ na betónových základoch

Z konštrukčného hľadiska ide o sendvičovú drevostavbu na betónových základoch (základové pásy + betónová doska). Zateplenie je riešené minerálnou vatou. Okná sú hliníkové, trojsklá. Strechu kryje falcová plechová krytina. Vonkajšia fasáda je obložená neošetreným smrekovcovým obkladom, ktorý bude príjemne starnúť a prispôsobovať
sa okoliu.

Prečítajte si tiež
Zimná záhrada ako pasívny zdroj energie. Chata so zelenou strechou sa dočkala oživenia

Rodinný dom „Harfa“

architektonický ateliér: studioArk s.r.o.

autori: Ing. arch. Petr Kundrát

lokalita: Ostravice, Moravskoslezský kraj, ČR

obstavaný priestor: 1 100 m3

zastavaná plocha: 197 m2

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Alex Shoots Buildings

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené lamely dvojpodlažný dom interiérové trendy moderná architektúra nízkoenergetický dom presklené plochy
Zdieľať článok

Diskusia