Harmonická vidiecka usadlosť pre mladú rodinu s nádherným okolím a dostatkom priestoru na zábavu nielen vo vnútri, ale aj vonku
Moderná vidiecka usadlosť Briarcliff stojí na veľkej parcele v obci Franklin v americkom Michigane. Architekti z ateliéru Iannuzzi Studio sa pri jej navrhovaní inšpirovali klasickou formou lokálnych vidieckych usadlostí, ktoré zahŕňajú viacero samostatných stavieb so sedlovou strechou. Hoci forma sídla nadväzuje na historický kontext, môže sa pochváliť modernými stavebnými technikami, inovatívnymi detailmi a hravým interiérom.
Pozemok, na ktorom sídlo stojí, obklopujú husto zalesnené časti. Architekti stavbu zloženú z viacerých hmôt mierne zastrčili do hĺbky pozemku – jednak, aby umocnili pocit súkromia a tiež, aby minimalizovali vplyv nových budov na krásu miestnej prírody vrátane storočného brestu amerického a popínavej hortenzie.
Tradičné formy, moderné riešenia
Želaním klienta bol moderný domov, ktorý by zároveň zapadal do kontextu susedstva. Iannuzzi Studio navrhlo sériu jednoduchých stavieb podobných stodolám, ktoré popri tradičných formách zahŕňajú modernú, vznešenú architektonickú estetiku. Táto myšlienka naplnila aj túžbu mladej rodiny bývať v dome s jasne oddelenými verejnými a súkromnými priestormi na zábavu a bývanie. Poslednou požiadavkou domácich bolo, aby ich čarovný dom bol ukrytý pred zrakmi iných.
Akoby sa vynáral spod zeme
„Požiadavka nenápadnosti stavby sa tiež stala základom hlavného konceptu krajinného dizajnu, ktorým bolo postaviť dom do okolitých pahorkov tak, akoby sa vynáral spod zeme. Táto stratégia sa podarila za pomoci oporných stien z kortenovej ocele, ktoré „rozrezávajú“ sériu pahorkov, pričom zvlnené kopce ponechávajú obrátené na ulicu a chodníky s ponorenými stenami smerujú k domu,“ opisujú architekti spôsob usadenia stavby na pozemok.
Namiesto jedného domu štyri pavilóny
Vďaka usporiadaniu štyroch odlišných pavilónov sa sídlo postupe rozvíja – funkčne aj esteticky. Pavilóny zároveň fungujú ako jasná hranica medzi súkromnými a verejnými zónami. Najdlhší vedie naprieč pozemkom z jednej strany po druhú. Charakterizujú ho odhalené oceľové ohyby, veľké presklenia smerom k bazénu a stena, ktorá chráni súkromie z ulice.
V tejto časti sídla nájdete dennú zónu – rodinný priestor so smaragdovou kuchyňou zaliatou prirodzeným svetlom, krbom z modrej ocele, útulnou obývačkou s pohovkami, ktoré spestrujú vzorované textílie a orechovým drevom. Ekologické prefabrikované strešné panely umožnili veľké rozpätie medzi oceľovými ohybmi bez potreby dodatočnej konštrukcie.
Hlavný vstup tak ľahko nenájdete
Hlavný vstup a foyer sú ukryté v medzere vytvorenej odtiahnutím dvoch hlavných pavilónov. Vstupná chodba ponúka pekný výhľad do zadného dvora. Na spálňu rodičov nadväzuje terasa, ktorá sa nachádza najbližšie k veľkému porastu listnatých stromov. Tvoria vysoký baldachýn, pod ktorým sa domáci radi prechádzajú. Hlavná kúpeľňa má vonkajšiu sprchu a je najbližšie k bazénu.
Neprerušovaný dialóg medzi interiérom a vonkajším prostredím
Okná zo všetkých pavilónov ponúkajú výhľady na krásnu prírodnú scenériu a ďalšie súčasti samotného domu. Dialóg medzi interiérom, moderným exteriérom a prírodným prostredím okolia plynie neustále a všade. Celý interiér prekvapuje množstvom zaujímavých a príjemných textúr, pričom veľkú úlohu zohrávajú textílie v rôznych farbách a vzoroch.
Odvetrávané dažďové clony z cédra a vláknocementu
Na zvýraznenie výšky a majestátnosti zakončenia štítu architekti použili vertikálne uložené úzke cédrové dosky. V rohoch konštrukcií sa stretávajú s vláknocementovými panelmi. Cédrové lamely aj vláknocementové panely sú inštalované ako odvetrávané dažďové clony, ktoré umožňujú pohyb vzduchu za obkladom a tým vetranie budovy (bežná stratégia pre zdravé budovy). Céder je odolný voči hnilobe. V tomto prípade ho autori návrhu ponechali neupravený, aby prirodzene zvetral a zosivel.
Čo je v ďalších troch pavilónoch?
Dvojpodlažný pavilón je určený na súkromné bývanie pre domácich. Prvé poschodie obsahuje hudobnú miestnosť s klavírom, sklad pre ďalšie nástroje (muž je operný spevák, pár sa zoznámil na hudobnom konzervatóriu) a kúpeľňu. Na prvom podlaží sa tiež nachádza neformálna rodinná izba, ktorá funguje ako zábavné centrum. Dvere z nej vedú priamo na terasu pri bazéne. Druhé podlažie patrí spálňam.
Ďalší jednopodlažný pavilón funguje ako domček pre hostí, ktorý zahŕňa spálňu, šatník a kúpeľňu. Miestnosti sú usporiadané okolo krbu s malou kuchynkou. V tomto pavilóne sa nachádza aj kancelária s výhľadom na štvorcový bazén určený na leňošenie a zábavu. Súčasťou bazéna je integrovaná vírivka.
V poslednom pavilóne majú svoju skrýšu tri autá a nabíjacie porty pre elektromobily. Tiež sa tu nachádza práčovňa, tá je však prístupná z domu.
Výsledkom práce architektov je harmonické prostredie pre mladú rodinu s nádherným okolím a dostatkom súkromia a priestorom na zábavu nielen vo vnútri, ale aj vonku.
Vidiecke sídlo Briarcliff
architektonický ateliér: Iannuzzi Studio, Instagram: iannuzi_studio
vedúci dizajnu: David Iannuzzi, AIA
architektonický tím: Sal Asaro, Maureen O’Brien
interiérový dizajnér: Elizabeth Fields Design (Franklin, MI)
lokalita: Franklin, Michigan, USA
plocha: 600 m2
realizácia: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Rafael Gamo, Dustin Hillock