Zdroj: Alvis Rozenbergs

Pavilónový dom naplno prepojený s prírodou, v ktorom môžete tráviť voľný čas prakticky kedykoľvek

03. 10. 2021
Zdieľať

Čo je dôležité na víkendových či prázdninových stavbách? Dostatočný priestor na relax a zábavu vonku a prepojenie s prírodou. Presne to sa podarilo lotyšským architektom zo štúdia Open AD na výbornú.

V riedko obývanej prírodnej krajine postavili dom na štýl pavilónu, ktorý ponúka množstvo priestoru vonku s rôznymi druhmi zastrešenia, aby sa tu dalo tráviť voľný čas prakticky kedykoľvek. Príroda baví, inšpiruje a provokuje. Dom KRM, ako stavbu nazvali samotní architekti je inšpirovaný pôvodnými usadlosťami v tejto lokalite. Neobsahuje žiadne výstrelky, nenápadne zapadá do prostredia.

Prečítajte si tiež
Novostavba v Marianke prekvapuje átriom i úrodnou záhradkou na streche

Dispozíciou i posadením na pozemok plne podporuje spoznávanie miesta a času – bez akéhokoľvek náhlenia a z rôznych pohľadov. Inak by to ani nebolo vhodné, pretože pozemok sa nachádza v riedko osídlenej oblasti národného parku Gauja v Lotyšsku, kde častejšie uvidíte zvieratá ako ľudí. Terasa funguje ako spojovník medzi dvoma svetmi – medzi exteriérom a interiérom.

Letecký pohľad a usadlosť na lúke

Dom neobsahuje žiadne výstrelky, nenápadne zapadá do prostredia. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Borovica, smrekovec a kov

Lotyšské tradičné usadlosti majú dvor ohraničený domom a hospodárskymi budovami. Autori projektu namiesto týchto budov navrhli terasovú záhradu, ktorá ukrýva garáž. Vďaka tomuto riešeniu vznikla súkromná centrálna oblasť, chránená pred neželanými pohľadmi.
Budova má drevený a kovový rám.

Moderný prízemný dom s tmavým borovicovým obkladom a kovom

Priestor okolo domu je veľký a vzdušný. Spojený s prírodou na každom kroku. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Kombináciu týchto materiálov uvidíte aj na fasáde a v interiéri. Vonkajší obklad je z borovice upravenej dechtom a palubovka zo smrekovca. Sivá farebná schéma vyplynula z inšpirácie starým drevom a kameňom starých budov, ako aj melancholickým sivým lotyšským počasím. Dom skromne sedí v krajine, nedožaduje sa pozornosti.

Prečítajte si tiež
Namiesto vily, rodinná usadlosť. Viacgeneračné bývanie inak

Interiér dotvorili zruční remeselníci

„Ďalšou podobnosťou s historickými usadlosťami je, že mnoho prvkov je vyrobených ručne priamo na mieru. Spolupracovali sme so zručnými remeselníkmi, ktorí oživili naše nápady, napríklad kuchynské a policové jednotky, posteľ a gauč. Skombinovali sme ich s vybranými dizajnovými kúskami, ako je závesný krb,“ vysvetľujú architekti zo štúdia Open AD.

Minimalistická útulná obývačka s visiacim krbom a prechodom na terasu

Interiér je zariadený rovnako stroho ako pôsobí celá usadlosť. Dom skromne sedí v krajine, nedožaduje sa pozornosti. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Oveľa viac ako úžitková služba

Open AD je otvorené architektonické a dizajnérske štúdio so sídlom v Rige, ktoré pracuje na projektoch v rámci celého sveta – v Barcelone, v Berlíne, v Londýne, v Moskve. Jeho členovia sa tešia z každej príležitosti uplatniť svoje schopnosti, odbornosť a tvorivosť. „Architektúra je pre nás oveľa viac než len úžitková služba,“ dodávajú tvorcovia.

Minimalistická útulná obývačka s visiacim krbom a prechodom na terasu

Obývacia časť. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Dom KRM v skratke

architektonické štúdio: Open AD

autori: Zane Tetere-Sulce, Jelena Ozolina-Jelisejeva, Beatrise Dzerve, Zane Araja

lokalita: Krimulda, Lotyšsko

realizácia: 2019

záhradná architektúra: Landshape

Sabína Zavarská

Foto: Alvis Rozenbergs

Kategória: Návšteva
Tagy: dizajnový nábytok minimalizmus moderná architektúra nábytok na mieru okrasná záhrada prázdninový dom víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia