Harmonicky ladí s okolím a vo vnútri hrá pôsobivým obložením. Prečo sa nakoniec rozhodli ponechať chate tvar kocky?
Na začiatku bol architektonický návrh typových chatiek. Ten sa zapáčil investorom, ktorí neváhali tvorcov osloviť. Zadaním realizácie bolo použitie rovnakého konceptu na pôdoryse chaty, ktorá doslúžila. K novému projektu prispela pôvodná chata kamennou základňou s rozmermi 7 x 5 m. Na jeho konci potom vznikol úchvatný výsledok – chata Kostka pri českom meste Humpolec.
Pôvodný náčrt vs. racionálny tvar
Pri pôvodnom návrhu spolupracovali architekti z 0,5 Studio s tvorcami z firmy Chytrý dům s.r.o. Pri realizácii projektu sa však ukázalo, že prvotný náčrt chaty nebude stačiť.
Bola potrebná jeho modifikácia – nápad získal racionálny tvar dvojpodlažnej kocky s plochou 2 x 30 m2. Táto podoba sa v každom prípade ukázala ako ideálna na rodinný oddych s krásnym výhľadom do záhrady, ktorú obklopujú stromy.
Dialóg medzi záhradou a chatou
Architekti zdôrazňujú, že pri podobných projektoch (práca na menších domoch) nie sú dôležité rozmery, a teda koľko majú k dispozícii priestoru, ale to, ako sa ho rozhodnú napokon definovať. Podstatnou časťou projektu je aj jeho využitie, čiže funkčnosť.
Návrh je často vnímaný ako kontrast či dialóg – napríklad medzi domom a záhradou, exteriérom a interiérom. Takáto vzájomná ,,komunikácia“ prebieha v procese tvorby, ako aj vo výsledku neustále.
V prípade chaty Kostka ide v niektorých momentoch o výrazný kubus, v iných zas o spojenie čiernej fasády a jej splývanie s okolitou prírodou. Vďaka latovaniu z opáleného dreva sa povrch domu mení pod uhlom dopadajúceho svetla. Členitosť fasády miestami evokuje kôru stromov.
Priestor, v ktorom je praskanie ohňa zážitkom
Vchod do chaty je prístupný z vonkajšej terasy cez posuvné dvere. Prízemie vás ohúri spoločnou miestnosťou, v ktorej môže celá rodina variť, stolovať aj odpočívať. Ďalej sa tu nachádza WC so sprchovacím kútom a technické zázemie pod schodmi vedúcimi na poschodie.
Kuchynská linka je výrazná a nadväzuje na ňu kachľová pec, ktorá slúži nielen na varenie, ale v zime vie aj zahriať. Izba sa tak dokáže rýchlo naplniť upokojujúcim zvukom praskajúceho ohňa. Romantickej atmosfére vie pomôcť aj výhľad z kuchyne na prírodnú scenériu.
Dômyselne využité okná a prepojená terasa
Na prízemí nájdete veľké presklené okná, ktoré sú dominantným prvkom. Po ich odsunutí nastáva šikovné prepojenie interiéru s terasou. V lete ide o významnú súčasť obytného priestoru, ktorá maximálne spája dom a prírodu do jedného celku.
Viac fotografií nájdete aj v galérii na konci článku.
Po vnútornom schodisku sa ľahko dostanete na poschodie, ktorého funkcia je jednoznačná – slúži najmä spánku či uloženiu osobných predmetov. Poschodie obsahuje aj pásové okno, ktoré taktiež umožňuje nahliadnuť do okolitej krajiny, pričom vďačne poskytuje aj priestor na súkromie.
Cit pre detail a pôsobivé smrekové obloženie
K tomu, aby bol výsledok ohromujúci a chata výnimočná, prispieva najmä použitie smrekového obloženia v celom interiéri. Ide o prvok, ktorý atmosféru chatárčenia ešte umocňuje.
Architekti dbali tiež na detaily a ich prevedenie: drevo dopĺňajú zámočnícky spracované časti. Strop je formovaný hrou s rastrom a členením. Na spracovaní je vidieť úzku spoluprácu architektov s realizačnou firmou, pričom na konštrukčnom projekte sa podieľala aj spoločnosť Chytrý dům.
Návrh sa pomocou toho ,,doladil“ ešte vo fáze štúdie. Úspešný projekt je tak charakteristický dotiahnutím práce do konca, ktorá sa odráža aj v použitých detailoch a ktoré nakoniec definujú aj samotnú kvalitu stavby a jej funkciu.
Chata Kostka pri Humpolci
Firma: 0,5 Studio
Spolupráca: Chytrý dům s.r.o.
Lokalita: Lipnice nad Sázavou
Projekt: 2020
Realizácia projektu: 2022 – 2023
Rozloha: obytná plocha 60m2, terasa 20m2
Text: Natália Turcovská
Foto: MgA. Peter Fabo