Zdroj: Davide Perbellini

V prostredí majestátnych hôr pôsobí víkendový dom ako dokonalé útočisko na leto aj zimu

16. 03. 2022
Zdieľať

V talianskych Alpách vznikol zaujímavý dom, ktorý funguje v mnohých ohľadoch ako miesto, kde sa domáci môžu kedykoľvek uchýliť. Používajú ho ako letné, zimné, alpské a rodinné útočisko...

„House Carezza“ doširoka otvára dve steny do alpskej panorámy, pričom zároveň skrýva pohľad na viac než blízke susedné budovy. Tento moment výrazne pridáva na pocite súkromia a pohody. Vonkajší plášť pokrytý šindľom časom zvetráva. Vďaka tomu skvele zapadne do prostredia a tiež odkazuje na miestnu stavebnú tradíciu, ktorá túto techniku využíva po stáročia. Presahy strechy a stien zabraňujú v lete prehriatiu interiéru a v zime chránia budovu pred nánosmi snehu. Zároveň dovoľujú prirodzenému svetlu vstúpiť do interiéru.

Prečítajte si tiež
Návrat k prírode na dánsky spôsob. Chata odpovedá na otázku, čo je v živote podstatné

Nepravidelné línie a sofistikované prvky

Na rozdiel od vonkajšieho charakteru stavby, ktorý má v sebe istú drsnosť, pretože komunikuje s drsnými atmosférickými podmienkami vo vysokohorskom prostredí, vnútorné priestory sú rafinované a sofistikované. Prinášajú prepracované stvárnenie nábytku a doplnkov z dreva, kameňa a ocele.

Alpská horská moderná geometrická chata

Stavba je pôsobivým prvkom v prírodnom prostredí talianskych Álp. Zdroj: Davide Perbellini

Výsledkom sú výrazné priestory predurčené na oddych a relax. Nepravidelné línie, napríklad tvar kuchynského ostrovčeka, pripomínajú zbrúsené steny diamantu. V každom prípade je táto netradičná stavba pre svojich majiteľoch veľmi hodnotným šperkom a pôsobivým prvkom v prírodnom prostredí talianskych Álp.

Moderná tmavohnedá obývačka v chate s výhľadom na Alpy

Obklad stien z tmavého dreva dodáva priestoru hĺbku, pôsobí upokojujúco a bezpečne. Zdroj: Davide Perbellini

Tmavé steny zjemňujú závesy

Obklad stien z tmavého dreva dodáva priestoru hĺbku, pôsobí upokojujúco a bezpečne. Obývačka je od kuchynskej časti oddelená výškovým rozdielom a krbom – podlaha v tejto časti je o tri schody nižšie. Spálňu, jedálenský kút a ďalšie miesta zútulňujú závesy až po zem.

Prečítajte si tiež
Zo skromnej lesníckej chatky vyrástla moderná chata pre rodinu

Kvôli svahovitému pozemku je spodná časť domu označená ako suterén. Nachádza sa tu niekoľko samostatných miestností, kúpeľňa a tiež garáž. Na prízemí sú okrem dennej zóny dve spálne, šatníky, kúpeľne a samozrejmosťou je vonkajšia terasa s posedením. Nadväzuje na obývačku. Menšia terasa je prístupná zo spálne.

Moderná tmavohnedá obývačka v chate s pódiom

Obývačka je od kuchynskej časti oddelená výškovým rozdielom a krbom – podlaha v tejto časti je o tri schody nižšie. Zdroj: Davide Perbellini

House Carezza

architektonický ateliér: Tara Architekten

lokalita: Welschnofen, Taliansko

plocha: 350 m²

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Davide Perbellini

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené fasády drevené obklady geometrické tvary kuchynské ostrovčeky presklené plochy víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia