Hra o centimetre štvorcové

15. 05. 2006
Zdieľať

Výsledky rôznych štúdií dokazujú, že nedostatok obytného priestoru nie je len náš, špecificky slovenský problém. Aj v zahraničí žije väčšina obyvateľov v malometrážnych bytoch (aj keď rôzne lifestylové časopisy sa nás snažia presvedčiť skôr o opaku), kde sa rovnako potýkajú s každodenným bojom o metre štvorcové. Na zaujímavom príklade zo zahraničia vám chceme ukázať, že aj malý priestor – v tomto prípade jednoizbový byt – sa dá zariadiť pekne a účelne.

Majiteľka bytu, mladá žena, ktorá ešte študuje, sa rozhodla zariadiť si svoje prvé vlastné bývanie tak, aby čo najlepšie vyhovovalo jej potrebám. Jednoizbový byt, kde sa všetko odohráva v jednom priestore, bol tou pravou výzvou pre bytovú architektku, na ktorú sa obrátila s prosbou o pomoc.

Viacfunkčný priestor


Hra o centimetre štvorcové

54165

Byt má jednu väčšiu izbu (18 m2) a prislušenstvo – kuchynskú niku, kúpeľňu a malú predsieň. Samotná izba je pomerne svetlá, aj vďaka balkónu, ktorý je otočený do sviežej zelene. Napriek tomu, že byt spĺňal všetky predpoklady na príjemné bývanie, jeho majiteľke chýbali tie správne nápady. Nevedela si predstaviť, ako sa dá z jednej miestnosti, ktorú má k dispozícii, vyčarovať útulný priestor vhodný na prácu, stolovanie, spanie či dokonca na stretnutia s priateľmi, v ktorom by sa navyše cítila príjemne a ktorý by nebol príliš „zaprataný” rôznym nábytkom. Preto dlho neváhala a oslovila bytovú architektku, ktorá už mala skúsenosti so zariaďovaním malých bytov.

Dobrý nápad

Bytová architektka navrhla rozdeliť obytný priestor na dva samostatné celky. Jedna časť izby je určená na prácu a stolovanie, druhá funguje ako obývacia izba a spálňa. Ako deliaci prvok použila vysokú policu, ktorá vďaka bielej farbe a „transparentnosti” nepôsobí masívne. Flexibilite priestoru je prispôsobené aj zariadenie izby. Keď sa v byte zíde veľa hostí, pracovný stôl na kolieskach sa dá vysunúť dopredu a sklápacie stoličky poskytujú dostatok miesta na sedenie.

Hra o centimetre štvorcové

54157


Hra o centimetre štvorcové

54158


Otvorená vysoká polica rozdeľuje obytný priestor na dva celky: bývanie-spanie a práca-stolovanie.


Malé detaily, veľký efekt


Hra o centimetre štvorcové

54163

Dominantou obytného priestoru je moderná pohovka výraznej modrej farby. Cez deň slúži na sedenie – v noci je z nej široká pohodlná posteľ. Dostatok odkladacieho priestoru poskytuje šatníková skriňa, ukrytá za posuvnými textilnými „dverami”. Všade v interiéri sa použili jasné svetlé farby, ktoré priestor opticky zväčšujú. Ako osviežujúci kontrast pôsobia doplnky v oranžovej a modrej farbe.
Čo si o svojom „novom” byte myslí jeho majiteľka:
„Nápad s rozdelením priestoru na dva funkčné celky sa mi veľmi zapáčil, som spokojná aj s výberom zariadenia, ktoré poskytuje dostatok úložného priestoru. Po podobnej pohovke som už dlhšie „pokukovala”, pretože nielen dobre vyzerá, ale je tiež praktická.


Hra o centimetre štvorcové

54156

Čo sa týka jedálenského stola, v tom som trocha skeptická. A to preto, lebo priestor, ktorý mám k dispozícii, keď pracovný stôl vytiahnem dopredu, je predsa len príliš malý. Celkom sa mi pozdáva nápad s ozdobnými krúžkami na stene a aj svetlá drevená podlaha mi je veľmi sympatická. Pred pohovku si však určite dám nejaký malý koberček.”
 

Kategória: Návšteva
Tagy: byt malý byt priestor
Zdieľať článok

Diskusia