Keď sa dve rodiny rozhodnú bývať spolu. Ideálne riešenie v časoch pandémie?
Približne pred troma rokmi vyrástol v okrajovej časti Bratislavy zaujímavý dvojdom. Dlhoroční priatelia a ich spriatelené rodiny sa rozhodli spoločne investovať do bývania pri lese.
Takýto spôsob bývania prináša mnoho výhod, nielen kvôli tomu, že majú väčší pozemok so záhradou, o ktorú sa delia. Pomáhajú si aj pri bežných činnostiach, nákupoch či starostlivosti o deti. Zaujímavé riešenie, ktoré v dnešných dňoch má nemalý význam.
Pozemok očaril majiteľov stavby na prvý pohľad. Okrem polohy v rekreačnej oblasti je pozitívnou hodnotou blízkosť lesa a niekoľko storočných stromov priamo na pozemku. I keď je stavba spojená, oba domy sú riešené ako samostatný priestor s vlastným súkromím. Oba sú navrhnuté ako rovnocenné bývanie s parkovacími plochami.
Ešte zaujímavejšie je, že každý dom sa „vošiel“ do hodnoty bratislavského trojizbáku a prevádzkové nálady sú tiež nízke. K základným objemom so sedlovou strechou patria dva sklady s plochými strechami.
Svahovitý terén oddelil domy a rozčlenil záhradu
Dvojdom, ktorý sa skladá z dvoch rovnakých celkov nepôsobí ani trochu nudne. Okrem množstva presklených plôch a kombinácii materiálov, je to i vďaka svahovitému terénu. Kvôli nemu je medzi domami výškový rozdiel 1,25 metra. Aj záhrada je rozdelená do troch výškových úrovní, vďaka čomu vznikli intímne zóny.
Energeticky úsporné aj bez rekuperácie
Vďaka polohe, umiestneniu na pozemku, vybraným materiálom a postupom, sa autorom projektu Martinovi Rezníkovi a Silvii Kračúnovej z ateliéru Architekti.sk podarilo dosiahnuť nízkoenergetickú stavbu aj bez rekuperácie a klimatizácie.
Pomocníkom v tomto smere je južná orientácia a tepelné zisky v zime, prevetrávaná fasáda z cédrového dreva, fasádna izolácia zo skleného recyklátu a zateplenie strechy izoláciou puren. Výrazne tiež pomáha zapustenie spodného obytného podlažia do zeme.
Do budúcnosti je možné napojenie fotovoltaických článkov. Odpadová voda sa čistí v samostatných čističkách, ktoré sú umiestnené v záhrade. Voda zo striech sa zbiera a polieva sa s ňou záhrada a skleník.
Dostatok miesta pre každého
Oba domy majú na prízemí (respektíve v čiastočne zapustenom suteréne) otvorený spoločenský priestor – dennú zónu s kuchyňou, obývačkou a jedálenskou časťou. Nadväzuje na ňu vonkajšia drevená terasa.
Nad dennou zónou sa nachádzajú spálňové poschodia s troma miestnosťami – kúpeľnou, schodiskom a vstupnými halami – z ulice sa vstupuje priamo na toto vyššie podlažie.
Plne využité sú aj podkrovné priestory – sú veľkým multifunkčným loftom, ktorý predstavuje útočisko pre najmenších členov rodiny, ale nachádza sa tu tiež izba pre hostí. Jednoduchý svieži interiér kombinuje viaceré materiály: biely supermatný laminát, masívny dub, dubové dyhy, pohľadový betón a nepálenú hlinu.
Ideálne riešenie v časoch pandémie
„Po celý blackout sme mali v lofte ateliér, tak pribudla ďalšia funkcia, ktorú bez problémov zvládne. I keď mnohí naň spomínajú neradi, musíme priznať, že tieto mesiace boli pre naše deti veľmi šťastným a bezstarostným obdobím. Všetci piati sa hrávali v spoločnej záhrade,“ opisuje kedysi netušené výhody dvojdomu na okraji Bratislavy Martin Rezník.
Dvojdom pri lese
Architektonický ateliér: Architekti.sk
Autori: Martin Rezník, Silvia Kračúnová
Lokalita: Bratislava
Úžitková plocha: 2 x 225 m2
Zastavaná plocha: 2 x 98 m2
Plocha pozemku: 2 x 398 m2
Projekt: 2015
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Manina