Zdroj: Petr Zikmund

Komplikovaný pozemok vyžadoval jedinečný prístup: Nízkoenergetický dom postavili na svahu s výškovým rozdielom 4,5 metra

20. 09. 2021
Zdieľať

Pri pohľade na pozemok bolo už hneď jasné, že bude treba veľmi premyslené riešenie, ak má rodinný dom plniť svoj cieľ. Charakteristika pozemku totiž neumožňovala žiadne jednoduché návrhy. Bolo potrebné pohrať sa výškovým rozdielom svahu.

Investor oslovil troch architektov s požiadavkou o návrh, pretože chcel mať rôzne pohľady na to, ako sa dá rodinný dom na tomto mieste riešiť. Nakoniec si vybral návrh od architekta Josefa Vostrackého, ktorý šikovne pracuje s negatívami pozemku a premieňa ich na výhodu. Všetky tri štúdie boli zásadne rozdielne, domy boli umiestnené na rôznych miestach pozemku s rôznymi strechami, dispozíciami a architektúrou.

Prečítajte si tiež
Obyčajný hranol? Ani náhodou! Pozrite sa, ako prispôsobili interiér svahu

Obdĺžnikový stavebný pozemok je pri príjazdovej komunikácii. Smerom k ceste, ale aj priečne, sa zvažuje. Celkový výškový rozdiel svahu je 4,5 m. Prevýšenie medzi cestou a pozemkom predstavuje približne 2,5 m. Navrhnúť na tomto mieste dom bolo náročnejším orieškom – priznáva sa autor dnes už realizovanej stavby.

Atypický rodinný dom na svahovitom pozemku

Terasa je ukrytá pred pohľadmi zvonku. Nadväzuje na ňu bazén. Zdroj: Petr Zikmund

Pozemok využitý na maximum

Hlavnou zásadou architekta bolo maximálne využitie pozemku tak, aby záhrada dominovala a nadväzovala na dom a terasu. Investor si želal optické i funkčné prepojenie so záhradou a z interiéru výhľad na faru a kostolík.

„Pri návrhu sme urobili zopár zásadných rozhodnutí. Garáž sme umiestnili do priestoru 1. podzemného podlažia, ktoré je na úrovni komunikácie. Tým bolo vyriešené dokonale funkčné parkovanie a uloženie niektorých technických zariadení.

Hranatý rodinný dom s bazénom

Dom je originálny, bezúdržbový a na mieru vsadený do atypického pozemku. Zdroj: Petr Zikmund

Dom sme rozdelili na dve časti, ktoré sú prepojené terasou. Jeden objekt tvoria podzemné podlažia a nad nimi priestor pre hobby, ktorý je na úrovni prízemia. Terasa medzi objektmi je na severnej strane zamurovaná a vytvára úžasnú mikroklímu. Tým je ukrytá pred pohľadmi zvonku. Na terasu nadväzuje bazén. Takto sa nám podarilo to hlavné – posunúť obytné časti ďalej do záhrady smerom k severozápadnému rohu pozemku,“ vysvetľuje podstatu návrhu architekt Josef Vostracký.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetický dom s vlastnou identitou. Ako dokázal byť nenápadným spôsobom jedinečný?

Presklená fasáda, garáž v podzemí

Navrhnutý pôdorys má nezvyčajný tvar skráteného ihlanu. Hlavná južná fasáda, ktorá je celá presklená (všetky presklené steny na juh sú zatienené presahom strechy a doplnené vonkajšími žalúziami) vybieha do záhrady a severná je rovnobežná s hranicou pozemku. Oba objekty sú umiestnené na severovýchodnej hranici pozemku, čo umožnilo maximálne využitie záhrady.

Prvé podzemné podlažie zahŕňa technickú miestnosť a garáž pre dve autá, na prízemí sa nachádza vstup, denná časť domu s obývacou izbou, kuchyňou a jedálenským kútom, technická miestnosť a spálňa rodičov s kúpeľňou a šatníkom. Na najvyššom podlaží je pracovňa, detská izba, kúpeľňa a šatňa.

Kuchyňa spojená s obývačkou a jedálňou

Na prízemí sa nachádza vstup, denná časť domu s obývacou izbou, kuchyňou a jedálenským kútom. Zdroj: Petr Zikmund

Krytá terasa a hobby zóna

Základným architektonickým prvkom stavby je jej tvar a osadenie do terénu. Pôsobí dynamicky, a pritom ľahko a prirodzene – dom so záhradou vytvára dokonalú obytnú zónu. Pred garážou je priestor na parkovanie pre tri autá. Z garáže sa dá vyjsť schodiskom priamo na krytú terasu, ktorá je na úrovni prízemia. Z nej vojdete do hobby časti alebo do samotného rodinného domu. V hobby zóne je predsieň, kúpeľňa, sauna a klubovňa. Spálňa rodičov, obývacia miestnosť a kuchyňa sú orientované do záhrady.

Obytná krytá terasa s veľkým sedením

Terasa medzi objektmi je na severnej strane zamurovaná a vytvára úžasnú mikroklímu. Zdroj: Petr Zikmund

Nízkoenergetický a bezúdržbový

Výsledná stavba je prienikom všetkých požiadaviek investora – rodinný dom je nízkoenergetický, jednoduchý, s dokonalou dispozíciou, s výhľadmi, nadväznosťou na záhradu. Pritom je originálny, bezúdržbový a na mieru vsadený do atypického pozemku.

Prečítajte si tiež
Strmý pozemok s veľkými stromami? Aj na ňom sa dá postaviť rodinný dom a stromy spraviť jeho súčasťou

Železobetónový strop, tvárnice, smrekovec, aj Cembrit

Podzemné podlažie je murované z debniacich vybetónovaných tvárnic, strop železobetónový. Prízemie je taktiež murované (Heluz 250 Family), doplnené dvojitým roštom s minerálnou rohožou a zavesenou fasádou. Strechu tvoria drevené KVH nosníky a je zateplená fúkanou izoláciou hrúbky 400 mm. Pod ňou je ešte inštalačný podhľad. Celok z konštrukčného hľadiska dotvárajú hliníkové okná Schüco 90 SI. Fasády využívajú prírodné materiály – smrekovcové dosky, fasádne dosky Cembrit a presklené steny, ktoré dom ďalej prepájajú so záhradou. O vykurovanie sa stará tepelné čerpadlo s vrtom a podlahovým vykurovaním. Inteligentná elektroinštalácia je v tomto prípade samozrejmosťou.

Výhľad z terasy na záhradu a kostolík

Výhľad z terasy. Zdroj: Petr Zikmund

RD Ledenice

architektonický ateliér: ATELIER Vostracký

autor: Josef Vostracký

lokalita: Ledenice, ČR

zastavaná plocha: 292 m2

rodinný dom 132 m2, hobby 61 m2, podzemné podlažie, parkovanie 61 m2,

zastrešená terasa na úrovni prízemia 38 m2

Plocha pozemku: 1 281 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Petr Zikmund

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén Heluz nízkoenergetický dom novostavby pôdorys rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok
Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?Dom z tehly

Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?

Skúsenosti zo stavby: Ako sa buduje dvojgeneračný dom?Dom z tehly

Skúsenosti zo stavby: Ako sa buduje dvojgeneračný dom?

Premeňte nedostatok vášho pozemku na pútač pohľadov! Nápadité spôsoby, ako upraviť svah na záhradeUrob si sám

Premeňte nedostatok vášho pozemku na pútač pohľadov! Nápadité spôsoby, ako upraviť svah na záhrade

Zničenú secesnú vilu v Prahe nahradili tri moderné domy vznášajúce sa nad terénomASB.sk

Zničenú secesnú vilu v Prahe nahradili tri moderné domy vznášajúce sa nad terénom

Diskusia