Zdroj: Kamil Saliba

Obyčajný hranol? Ani náhodou! Pozrite sa, ako prispôsobili interiér svahu

28. 12. 2020
Zdieľať

15 kilometrov na západ od Prahy vyrástol na pohľad jednoduchý rodinný dom, ktorý skvele komunikuje s rozmanitosťou terénu. Predstavujeme vám príjemnú stavbu, ktorá je obkolesená pôvodnou prírodou.

Na prvý pohľad si všimnete prakticky len jednoduchú kvádrovú hmotu domu so šikmo zrezanou strechou, ktorá je umiestnená vo východnej časti pozemku. Keď sa prizriete bližšie z viacerých strán, alebo sa dostanete do interiéru, zistíte, že zvonku kompaktná hmota opláštená drevenými latami šikovne využíva sklon terénu. Vďaka tomu ponúka v interiéri priestory v niekoľkých výškových úrovniach.

rodinný dom Chrustenice

Zdroj: Kamil Saliba

Priestorové členenie dispozície je plne funkčné, autori využili terén i na to, aby sa pohrali so svetlou výškou – podľa charakteru miestností.

Prečítajte si tiež
Pôvabná usadlosť pre rodičov: Celý život v paneláku, teraz sa im splnil sen!

Nerozhodujú podlažia, ale polovice podlaží

Ako je riešený interiér? Do domu vstúpite z ulice na východe. Vstup i garáž sa nachádzajú na úrovni zvýšeného podzemného podlažia. O polovicu podlažia vyššie, na úrovni priľahlej západnej záhrady sa nachádza hlavný obytný priestor. Rozširuje ho zastrešená terasa, ktorá prepája interiér domu so záhradou.

rodinný dom Chrustenice

Zdroj: Kamil Saliba

O ďalšiu polovicu podlažia vyššie – vo zvýšenom prvom podlaží nájdete pracovňu s hygienickým zázemím. Spálňam so zázemím patrí druhé podlažie. Domáci sa tešia aj vlastnému wellnes, ktoré sa spolu so saunou nachádza pod obytným priestorom (v zníženom podzemnom podlaží). Dom poskytuje všetko, čo jeho obyvatelia potrebujú na pohodlný život i prácu z domu.

rodinný dom Chrustenice

Zdroj: Kamil Saliba

Obytná zóna má strop najvyššie

Priestorové členenie vytvára v priestoroch rôzne svetlé výšky. Výsledkom je, že obytný priestor má strop o viac ako meter vyššie v porovnaní s pracovňou a inými vedľajšími priestormi. Denná zóna spája kuchyňu, jedáleň i obývačku, a preto je tu dostatok prirodzeného svetla najdôležitejší.

rodinný dom Chrustenice

Zdroj: Kamil Saliba

Samozrejme, prispieva k nemu aj terasa. Interiér domu spája vstupný foyer so schodiskom, ktoré je otvorené na celú výšku domu. Vo vnútri dominuje biela v kombinácii s drevom s výraznou kresbou. Doplnkovou farbou je antracitová.

Prečítajte si tiež
Manželia si vlastnoručne postavili malý ekodom. Mimo sietí, ale úplne sebestačný! (VIDEO)

Železobetón i smrekovcové drevo

Konštrukcia rodinného domu na svahovitom teréne si vyžaduje kvalitné a pevné materiály. Z toho dôvodu architekti zvolili murovaný základ s monolitickými železobetónovými stropmi. Druhé nadzemné podlažie je otvorené do dreveného krovu pultovej strechy. Fasáda je odvetrávaná, obložená smrekovcovým drevom. Pobyt vonku spríjemňuje záhradné jazierko.

rodinný dom Chrustenice

Zdroj: Kamil Saliba

RD Chrustenice

Architektonický ateliér: Refuel works

Autori: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý

Spolupráca: Kamila Petráková

Lokalita: Chrustenice

Projekt: 2014 – 2015

Realizácia: 2016 – 2017

Sabína Zavarská
Foto: Kamil Saliba

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu drevené fasády rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia