Nízkoenergetický dom s vlastnou identitou. Ako dokázal byť nenápadným spôsobom jedinečný?

03. 09. 2021
Zdieľať

Najdôležitejším momentom projektov väčšiny súčasných rodinných domov je prepojenie interiéru s exteriérom, teda záhradou alebo s okolitou prírodou. To bol základ zadania návrhu novostavby v pražskej Lhotke. Majitelia si tiež želali, aby ich domov nevytŕčal spomedzi okolitej zástavby a nevytváral ňou ani priestorový konflikt.

Investori chceli, aby popri týchto hlavných požiadavkách malo ich nové bydlisko vlastnú identitu. Dom mal byť nenápadným spôsobom jedinečný. Výsledkom je biela stavba vytvorená zo štyroch celkov, ktorá dotvára uličnú čiaru. Jednotlivé hmoty sú členené podľa funkcie a veľkosťou
sa približujú stavbám v okolí.

Prečítajte si tiež
Obyčajný hranol? Ani náhodou! Pozrite sa, ako prispôsobili interiér svahu

Z ulice vidíte dve výškovo dominantné dvojpodlažné hmoty spojené do jedného celku. Spolu vytvárajú štvorcový pôdorys. V jednej z týchto hmôt
je umiestnená garáž, v druhej vstup do domu. Výraz stavby je daný tradičným materiálovým riešením a zaujímavým geometrickým členením fasád.

Hranatý dvojpodlažný biely dom

Z ulice vidíte dve výškovo dominantné dvojpodlažné hmoty spojené do jedného celku. Zdroj: BoysPlayNice

Čo vás čaká v interiéri?

Zo vstupnej haly alebo z garáže vstúpite do chodby, ktorá dom rozdeľuje na dve časti. Za servisnou časťou orientovanou smerom k ulici je umiestnená pracovňa s výhľadom na zeleň. Vzdialenejšia časť od ulice smerom do záhrady vytvorila príjemný priestor pre kuchyňu s priamou väzbou na terasu a zimnú záhradu s bazénom. Obývacia izba sa nachádza v severozápadnej časti domu a je vizuálne prepojená s kuchyňou i jedálňou. Vstavaný drevený objekt v strede dispozície slúži ako chodba
a jedáleň.

Biela veľká kuchyňa s kazetovým stropom

Obývacia izba je vizuálne prepojená s kuchyňou i jedálňou. Zdroj: BoysPlayNice

Na hornom podlaží je pokoj a súkromie

Na druhom poschodí, v časti nad obývačkou je hlavná spálňa s vlastnou kúpeľňou a šatníkom, orientovaná smerom do záhrady. Okrem nej tu nájdete tri detské izby. Majú spoločnú kúpeľňu a šatník. Zaujímavo riešený je aj suterén stavby – dominuje mu spoločenská miestnosť doplnená ďalšími servisnými priestormi.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom s letnou kuchyňou prekonal očakávania mladej rodiny. So svahovitým pozemkom si rozumie

Železobetón, tehla aj drevo

Zaujímalo nás, ako je tento členitý, funkčne organizovaný dom riešený z hľadiska konštrukcie. „Podlahy a stropy sú z monolitického železobetónu, obvodové a vnútorné steny sú murované z vápenno-pieskových tehál. Chodbu a jedáleň zastrešuje konštrukcia z lepených drevených väzníkov. Celá stavba je navrhnutá v nízkoenergetickom štandarde. Vykurovanie podláh zabezpečuje tepelné čerpadlo v kombinácii s plynovým kotlom, ktorý pokrýva špičkové hodiny a umožňuje tak využívať tepelné čerpadlo v optimálnom režime.

Drevená stena s ťahavou rastlinou

V interiéri nechýba zaujímavá zeleň. Zdroj: BoysPlayNice

Do stropu je zabudované sálavé chladenie. Výmenu vzduchu umožňuje systém tlakovo riadeného vetrania s pasívnou rekuperáciou tepla s vysokou účinnosťou,“ vysvetľujú autori projektu Štefan Šulek [SOA architekti], Jaroslav Richter [Richter Design]. Intenzita vetrania je riadená automaticky. V letnom období tento systém schladí priestory na noc, čo umožňuje domácim kvalitný spánok aj počas horúceho leta.

Moderná obývačka s veľkým okrúhlym svietidlom

Obývačka. Zdroj: BoysPlayNice

Synovia architektúry

Nemôžeme sa čudovať, že výsledok je kvalitný. Kvalitnému výsledku sa nemôžeme čudovať. Práca architektonického štúdia SOA architekti, ktoré v roku 2015 založili Štefan Šulek, Ondřej Píhrt a Ondřej Laciga je založená na troch základných prvkoch: krása, rešpekt, zodpovednosť. Klient je preto vždy členom tímu. A čo znamená skratka SOA? Je to akronym vyjadrujúci „Sons of Architecture“ – teda „Synovia architektúry“.

Prečítajte si tiež
Komfortný rodinný dom v Dubnici s príjemnou vnútornou klímou

Rodinný dom Lhotka

Architektonické štúdio: SOA architekti

Autori: Štefan Šulek – SOA architekti, Jaroslav Richter – Richter Design

Spoluautori: Štepán Tomš, Filip Rašek

Lokalita: Lhotka, Praha 4, Česká republika

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Projekt: 2015 – 2018

Realizácia: 2020

Zastavaná plocha: 189 m²

Hrubá podlahová plocha: 365 m²

Úžitková plocha: 344 m²

Plocha pozemku: 800 m²

Statika: Martin Stránsky

Záhradný architekt: Atelier D.V.A.

Stavebná firma: Formic Construction

Výrobca vstavaného interiéru: Sekula

Sabína Zavarská
Zdroj: www.linka.news
Foto: BoysPlayNice

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén čisté geometrické tvary drevené konštrukcie drevené obklady moderné bývanie rodinné domy zimná záhrada
Zdieľať článok

Diskusia