Zdroj: Salva López

Majiteľka takmer naslepo kúpila starú školu. Ako sa vám páči jej premena na bývanie? Cítite tú silnú atmosféru minulosti?

13. 05. 2023
Zdieľať

Stalo sa vám niekedy, že ste išli okolo domu, do ktorého ste sa na prvý pohľad zamilovali? Alebo dokonca, že ste ho videli len online a vedeli ste, že tam chcete bývať? Bývalá dievčenská škola v talianskej Apúlii má neuveriteľne silnú charizmu – a dnes je z nej neveľký, ale o to pôsobivejší rodinný dom. Domáca pani starú stavbu pred kúpou videla len na fotkách.

„Kamarátka z Barcelony dostala pred mnohými rokmi nápad presťahovať sa do Apúlie. Ukázala mi niekoľko domov online, aby zistila, čo si o nich myslím. Asi o rok neskôr sme cestovali smerom na Carovigno. Prechádzali sme okolo jedného domu, ktorý mi bol povedomý.

Bol to jeden z tých, ktoré mi ukazovala kamarátka. Dom bol krásny, starý, mal výrazný charakter a nebol príliš veľký,“ spomína Andrew Trotter, zakladateľ ateliéru Studio Andrew Trotter.

oblúk na fasáde starej bielej vily

Pri procese renovácie sa snažili čo najviac zachovať vonkajšiu patinu charizmatického domu. Zdroj: Salva López

Štýl masérie v podobe malej vily

Stavby v takejto veľkosti sú na vidieku Apúlie nezvyčajné. Obvykle tu nájdete malé hospodárske kamenné prístrešky na uskladnenie náradia alebo veľmi veľké masérie, v ktorých kedysi bývali bohatí majitelia pôdy. Naraziť na budovu, ktorá mala štýl masérie, ale veľkosť malej vily, je v tomto prostredí priam zázrak.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom paláci? Dva byty, každý iný a oba s veľkou charizmou

Domáca pani dom pred kúpou nevidela

Architekti v rámci pátrania po minulosti nezvyčajného domu zistili, že pôvodne bol školou pre dievčatá.  Začiatkom 60. rokov však zostal opustený. Studio Andrew Trotter ho s láskou priviedlo späť k životu a dnes je z neho klenot. V tom čase priatelia a klienti štúdia hľadali dom, kde by sa mohli usadiť.

obývačka s lomenými oblúkmi

Vnútro bolo potrebné úplne omietnuť, tak sme prizvali remeselníka, ktorý si sám vyrába vápenné omietky a vápenné farby,“ konkretizujú architekti. Zdroj: Salva López

„Hneď sme im ukázali tento. V skutočnosti sme ho ukázali len Ianovi, pretože Maree bola v tom čase v Austrálii a o mesiac neskôr zasiahol COVID.

Ian na základe fotiek presvedčil Maree a dom kúpili bez toho, aby ho v skutočnosti videla. Na vlastné oči stavbu videla asi o rok neskôr, keď už bola rekonštrukcia v plnom prúde. Našťastie sa doň hneď zamilovala a o deväť mesiacov sa mohli nasťahovať,“ spomínajú autori premeny.

Prečítajte si tiež
Stará stodola vo funkcii strechy: Vo vnútri je nový dom!

Omietku škrabali aj Ian a Maree

Pri procese renovácie sa snažili čo najviac zachovať vonkajšiu patinu charizmatického domu.

„Spoločne s Ianom a Maree sme celé dni škrabali roky odlupujúcu sa omietku, aby sme odhalili krásny kameň portika. Vnútro bolo potrebné úplne omietnuť, tak sme prizvali remeselníka, ktorý si sám vyrába vápenné omietky a vápenné farby,“ konkretizujú architekti.

Viac fotiek z tejto premeny so zváštnou atmosférou na vás čaká v galérii.

Z garáže kuchyňa, zo stajne jedáleň

Zo starej garáže je dnes kuchyňa spojená so zadným dvorom. Kamenná pec opäť funguje a z hospodárskej prístavby je práčovňa. V zadnej časti domu pribudli dva nové prízemné bloky v ktorých sú dve spálne.

starobylá kuchyňa s dreveným stolom

Jedáleň je v bývalej stajni pri kuchyni. Zdroj: Salva López

Z  miestností na hornom podlaží je dnes hlavný apartmán s vlastnou kúpeľňou. Obývacia izba má krásne hviezdicové klenuté stropy a veľký krb. Jedáleň je v bývalej stajni pri kuchyni.

Projekt Casolare Scarani house

architektonický ateliér: Studio Andrew Trotter

lokalita: Carovigno, Taliansko

realizácia: 2023

Text: Sabína Zavarská
Foto: Salva López

Kategória: Návšteva
Tagy: historický dom krb taliansko vintage štýl
Zdieľať článok
Ako sa stať včelárom? Koľko to stojí, čo všetko treba zvážiť a s čím začaťUrob si sám

Ako sa stať včelárom? Koľko to stojí, čo všetko treba zvážiť a s čím začať

Budleja: Raj pre motýle alebo nebezpečná invázna rastlina?Záhrada

Budleja: Raj pre motýle alebo nebezpečná invázna rastlina?

Koniec greenwashingu? Klamlivé a zavádzajúce tvrdenia majú rôzne podoby. Nevyhýbajú sa ani stavebníctvuASB.sk

Koniec greenwashingu? Klamlivé a zavádzajúce tvrdenia majú rôzne podoby. Nevyhýbajú sa ani stavebníctvu

9 úžasných spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti a záhradeUrob si sám

9 úžasných spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti a záhrade

Diskusia