Dom uprostred lesa šetrí vďaka zimnej záhrade

29. 04. 2023
Zdieľať

Na začiatku bol nepravidelný pozemok s rôzne orientovaným svahom. Presne tu si majitelia parcely predstavovali moderný dom so sedlovou strechou. Finálna stavba pôsobí zvonku ako pevný samostatný zväzok zakomponovaný medzi kopce, lesy a údolia s nádychom prirodzenosti. Interiér zahŕňa vzdušné priestory, prepojené nielen horizontálne, ale aj vertikálne.

Rodinné sídlo stojí na plošine, ktorá sa dotýka prírodného terénu pomocou valcových betónových pylónov. Predstavujú prvé konštrukčné spojenie medzi terénom a stavbou. Rozdiel medzi vnútorným prevýšením domu a úrovňou ulice funguje ako filter súkromia. Všetky tri podlažia domu sú vertikálne prepojené vďaka schodisku a množstvu sklených prvkov. Zbiehajú sa do spoločenského centra domu.

moderný dom v lese s čiernou štítovou strechou

Rodinné sídlo stojí na plošine, ktorá sa dotýka prírodného terénu pomocou valcových betónových pylónov. Zdroj: Diego Medina

Schody spájajú všetky podlažia s centrálnou zónou

Schody na vyššie podlažia pôsobia, ako keby brázdili vzduch. Vedú až do podkrovia, kde sa nachádza pracovný a oddychový priestor – budúce štúdio obložené knihami a platňami. V tomto zmysle schodisko funguje ako sprostredkovateľ medzi domácim životom a prácou.

Prečítajte si tiež
Predpisy povoľovali len jedno podlažie domu, ale chceli päť. Našli riešenie!

Na to, aby zostal stred dispozície prázdny a vzdušný, museli architekti poukladať jednotlivé miestnosti po obvode. Na centrálny priestor sa napájajú podľa potreby priamym priechodom, dverami alebo štrbinou.

dreveno-kovové moderné schodisko

Schody na vyššie podlažia pôsobia, ako keby brázdili vzduch. Vedú až do podkrovia, kde sa nachádza pracovný a oddychový priestor – budúce štúdio obložené knihami a platňami. Zdroj: Diego Medina

Prízemie tvorí denná zóna s krbom, kuchyňou, jedálňou a obývačkou. Zahŕňa tiež dve izby s kúpeľňami a zimnú záhradu. Na druhom podlaží je rodičovská spálňa s veľkým šatníkom a kúpeľňou. V podkroví majú domáci pracovňu a oddychovú miestnosť s knižnicou.

denná zóna s krbom v drevostavbe

Prízemie tvorí denná zóna s krbom, kuchyňou, jedálňou a obývačkou. Zdroj: Diego Medina

Hybrid dvoch „jazykov“

Priestranná stavba pôsobí ako hybrid medzi dvoma jazykmi: vonkajšok odráža to, čo by si väčšina ľudí predstavovala pod pojmom dom v lese so štítovou strechou, avšak jeho flexibilný a všestranný interiér reaguje na súčasné formy bývania.

pohľad zvonku na zimnú záhradu moderného domu

Zimná záhrada v západnej časti domu ušetrí energie. Zdroj: Diego Medina

Zimná záhrada v západnej časti domu šetrí energie. V zime rozvádzala teplo do interiéru. V lete ho zase chráni pred prehriatím ako štít. Energetickú účinnosť zvyšuje opláštenie zložené z niekoľkých izolačných vrstiev.

terasa rodinného domu s čiernou kovovou pergolou

Výklenky kontrastne obložené svetlým drevom chránia presahy tmavej strechy. Zdroj: Diego Medina

Základom stavby je kovová konštrukcia

Výklenky kontrastne obložené svetlým drevom chránia presahy tmavej strechy. Celý dom je vlastne veľký zväzok, zložený z malých dielov, súčastí kombinovaného systému. Z konštrukčného hľadiska je na betónové pilóty a nosnú základňu tvorenú borovicovými trámami namontovaná kovová konštrukcia.

dom s drevenou fasádou a čiernou strechou

Priestranná stavba pôsobí ako hybrid medzi dvoma jazykmi: vonkajšok odráža to, čo by si väčšina ľudí predstavovala pod pojmom dom v lese so štítovou strechou, avšak jeho flexibilný a všestranný interiér reaguje na súčasné formy bývania. Zdroj: Diego Medina

„Vytvára štrukturálnu klietku na pripevnenie rôznych vrstiev podláh a panelov, čo sa robí priamo na mieste. Všetky práce boli vykonané ručne miestnymi cementármi, kováčmi a tesármi. CMMY predstavuje chladný, geometricky prísny kontajner, ktorý ponúka úkryt pred nepriaznivým počasím a zároveň umožňuje rozvoj tekutého, teplého a flexibilného priestoru vo vnútri,“ opisujú atmosféru domu v lone prírody jeho autori.

Prečítajte si tiež
Farmársky dom z drevených modulov je skromný, ale nič v ňom nechýba. Upúta vás žltou dutinou

Dom CMMY

Architektonický ateliér: Galera Arquitectura

Architekti: Ariel Galera, Cesar Amarante, Francisco Villamil, Luisina Noya

Lokalita: Pinamar, Buenos Aires, Argentína

Plocha pozemku: 955 m2

Zastavaná plocha: 275 m2

Projekt: 2020 – 2021

Realizácia: 2021 – 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Diego Medina

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené schodisko drevostavba krb zimná záhrada
Zdieľať článok
Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átriumASB.sk

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átrium

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Doma si vyrobil štiepačku na drevo, ktorá vyniká extrémnou silou! Poradí si aj s polmetrovým klátom?Urob si sám

Doma si vyrobil štiepačku na drevo, ktorá vyniká extrémnou silou! Poradí si aj s polmetrovým klátom?

Diskusia