Zdroj: Jovana Rakezic

Úzky dom s kamennými múrmi sa rozvíja do výšky. Nechýba ani malá predzáhradka s posedením

29. 08. 2021
Zdieľať

Úzky dom vďaka štyrom podlažiam v konečnom dôsledku poskytuje dostatok obytného priestoru – napriek tomu, že plocha, na ktorej stojí, nie je veľká. Riešenie dispozície však nie je to, čo v tomto prípade zaujme najviac, funkčné členenie priestorov bolo dané priam automaticky. Podstatne viac nás zaujalo spojenie histórie a moderného štýlu.

Mesto Perast v Čiernej Hore patrí medzi turistami veľmi obľúbené lokality, kvôli bohatej histórii a cenným pamiatkam. Súčasný urbanistický a architektonický vzhľad získalo v prosperujúcich rokoch 17. a 18. storočia. Leží na úpätí hory Sveti Ilija. Na pobreží a na svahoch kopca sa nachádza viac ako tristo domov a palácov.

Kuchyňa s obývačkou v prímorskom štýle

Nábytok je kombináciou svetlých tkanín, prírodných materiálov a svetlého dreva, ktoré zdôrazňujú ľahkosť mora. Zdroj: Jovana Rakezic

I keď má len niekoľko ulíc, hovorí sa mu „mesto milionárov“. Keďže Perast je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, všetky domy v meste je možné len obnoviť, nemôže sa žiadnym spôsobom meniť ich vzhľad a podoba.

Prečítajte si tiež
Prefabrikovaný dom skrýva čarovný a útulný priestor. Z ulice by ste si ho ani nevšimli!

Pôvodný kamenný múr očistili a repasovali

V tomto vzácnom prostredí sa nachádza dom, ktorý prešiel premenou navrhnutou architektmi zo Studia Fluid. Vzhľadom na vtedajšiu hustú stavbu v Peraste sa dom na malej ploche rozvíja do výšky. Má štyri podlažia a malú predzáhradku s posedením.

„Dom bol dosť schátraný. Najskôr sme museli zbúrať všetky pridané a časom vytvorené riešenia, mnohé priečky a strechu sme postavili nanovo. Všetky steny sme očistili, aby sme dosiahli pôvodný kamenný múr,“ vysvetľujú autori premeny.

Drevený obklad na kamennej stene pri schodisku

Úžitkové miestnosti sú skryté za tmavým dreveným obkladom, ktorý prechádza celým domom od prízemia po povalu. Zdroj: Jovana Rakezic

Denná zóna a tri spálne nad sebou – každá jedinečná

Prízemie pozostáva z otvorenej obývačky s kuchyňou a jedálňou a samostatného WC s práčkou. Na každom poschodí vyššie nájdete dvojlôžkovú spálňu s vlastnou kúpeľňou. Všetky spálne majú výhľad na more. Zároveň je však každá z týchto súkromných miestností originálna jedným detailom. Spálňa na prvom poschodí má voľne stojacu vaňu, spálňa na druhom poschodí menší obývací priestor a spálňa v podkroví je charakteristická vstavanou voľne stojacou sprchou vo vnútri miestnosti. „Zadná“ strana domu je orientovaná do malej úzkej ulice, takže k nej architekti umiestnili hygienické a technické miestnosti.

Prečítajte si tiež
Kúpili malý pozemok vo svahu a dúfali, že sa na ňom vôbec dá niečo postaviť. Ako to dopadlo?

Mikrocement, drevený obklad, aj biela omietka

Nové materiály, ktoré sú včlenené do masívnych pôvodných kamenných múrov, architekti vyberali tak, aby interiér odľahčili. Kvôli drevu a svetlým farbám pôsobí vzdušne, ľahko pohodlne a útulne. Múry sú z opraveného pôvodného kameňa, stropy omietnuté na bielo a podlahy vyliate mikrocementovým mikrotopovaním v pieskovej farbe. Priestor pôsobí celistvo, monoliticky.

Útulná spálňa v dome pri mori

Nábytok je kombináciou svetlých tkanín, prírodných materiálov a svetlého dreva, ktoré zdôrazňujú ľahkosť mora. Zdroj: Jovana Rakezic

Úžitkové miestnosti sú skryté za tmavým dreveným obkladom, ktorý prechádza celým domom od prízemia po povalu. Kontrastuje so svetlými odtieňmi stien, podláh a stropu, zároveň harmonizuje chladné materiály. Nábytok je kombináciou svetlých tkanín, prírodných materiálov a svetlého dreva, ktoré zdôrazňujú ľahkosť mora.

Prečítajte si tiež
Nevyužitú zimnú záhradu zbúrali a nahradili ju prístavbou, ktorá domácim zmenila život

Dom HZ

Architektonický ateliér: Studio Fluid 

Architekti: Nevena Pivic, Vanja Otasevic, Zorana Vasic, Tijana Vitomir

Lokalita: Perast, Čierna Hora

Hrubá zastavaná plocha: 110 m2

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Jovana Rakezic

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené obklady historický dom kamenné murivo minimalizmus námornícky štýl pôvodný stav trojpodlažný dom
Zdieľať článok

Diskusia