kamenný dom po rekonštrukcii

Malá hospodárska stavba vo vinici sa po rekonštrukcii premenila na moderný kamenný dom

Galéria (18)
Zdroj: Fábio Veríssimo Santos
13. 08. 2020
Zdieľať

Portugalskí architekti majú veľký zmysel pre historické hodnoty. Vidno to na moderných stavbách, ktoré sa často pridržiavajú tradičných prvkov, ale tiež na rekonštrukciách. Pozrite sa, ako architekti z ateliéru Krafna premenili starý kamenný domček pri vinici.

Čiastočne zničená poľnohospodárska stavba pri vinici si napriek pokročilému veku udržiavala špeciálne čaro. Práve vďaka nemu sa rozhodli architekti z ateliéru Krafna zachovať malebný vzhľad stavby a povzniesť ho na pridanú hodnotu pohodlného víkendového bývania.

kamenný dom po rekonštrukcii

Kamenný dom bol charakteristický výraznou fasádou s nepravidelne rozloženými otvormi. Autori premeny tento originálny vzhľad ponechali. Zdroj: Fábio Veríssimo Santos

Architekti zachovali všetky otvory tak, ako boli v pôvodnej stavbe, a pridali jedno väčšie okno. Nové okno zvedavo pozerá do ulice.

Jednoduchá dispozícia s čiastočným podkrovím

V interiéri nenájdete nič z pôvodnej hospodárskej stavby. Zmena bola nevyhnutná, keďže sa výrazne zmenil aj jej účel. Centrom priestoru je kuchyňa, na ktorú nadväzuje obývačka. Vľavo od nej sa nachádza schodisko do horného poschodia, napravo kúpeľňa ukrytá za zrkadlovými dverami. Hravým prvkom v klasickej kompozícii interiéru je „špionážne“ okienko. Je otočené o 45 stupňov a umiestnené do zobytnenej časti podrovia.

Prečítajte si tiež
V Štiavnických vrchoch si s láskou a nadšením prerábajú starý kamenný domček

Z horného podlažia, kde je spálňa, sa cez tento netradičný otvor môžete pozerať na prízemie, priamo do obývacej miestnosti. Vďaka dvom oknám umiestneným oproti sebe vidíte zvonku skrz celý dom.

moderná kuchyňa s čiernou kuchynskou linkou

Centrom priestoru je kuchyňa, na ktorú nadväzuje obývačka. Zdroj: Fábio Veríssimo Santos

Priestor domu sa zrazu nafúkol

Architekti tvrdia, že počas celej rekonštrukcie dom prakticky stále objavovali. Proces tvorby bol priam nekonečný. Zdanlivo malý domček sa vďaka zaujímavým riešeniam v interiéri a čiastočnému zobytneniu podkrovia (nad obývačkou je otvorený krov) aktuálne javí ako podstatne väčší. Zaujímavo pôsobí aj krb umiestnený presne medzi dve vysoké okná.

kúpeľňa s bielymi obkladačkami a mramorovou dlažbou

Mramor zdobí aj priestor na varenie a aj kúpeľňu. Zdroj: Fábio Veríssimo Santos

Kontrast mramoru a svetlého dreva

Použitím mramorových prvkov, čiernej kuchynskej linky a ďalších moderných riešení je z neho praktické a veľmi charizmatické bývanie na víkend. Interiér je vybavený skrytými úložnými priestormi. Mramor zdobí aj priestor na varenie a kúpeľňu. Drevené dvere, schody a drevený strop harmonizujú použitie chladného, ale vznešeného kameňa.

malý kamenný dom po rekonštrukcii

Zdroj: Fábio Veríssimo Santos

Cha House

Architektonický ateliér: Krafna
Autori: Carolina Leite, Ricardo Mendes
Loklaita: Rua do Silvar, S.Roque, Oliveira de Azeméis, Portugalsko
Plocha: 45 m2
Realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Fábio Veríssimo Santos

Kategória: Návšteva
Tagy: kamenný dom rekonštrukcia víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia