Malý dom pri rybníku so saunou: Ako to vyzerá, keď sa mladý pár presťahuje z ruchu mesta na vidiek
Po čom najviac túžite, keď už máte všetkého akurát tak dosť či dokonca vyše hlavy? Pozrite sa, ako vyzerá únik z mesta v podaní ateliéru boq architekti.
V ostatných piatich rokoch mnohí z nás hľadali spôsob, ako rozšíriť svoje súkromie smerom von. Tak, aby boli viac v kontakte s prírodou a mali viac času na rodinu.
Svoju úlohu zohrala aj pandémia a následné opatrenia, ktoré viedli k uzatvorenému životu aj k práci z domu. O to výraznejšie stúpla hodnota vlastnej chatky, chalupy či minidomčeka v prírodnom prostredí.
Klasika doplnená funkčnosťou
Únik pred ruchom mesta a súkromie v príjemnom prostredí hľadali aj dnes už spokojní majitelia neveľkého víkendového domu, ktorý stojí na úplnom okraji malej obce v južných Čechách. Nachádza sa v oblasti pretkanej známymi juhočeskými rybníkmi – doslova kúsok od vody.
„Náš koncept stavby domu vychádza z klasického vidieckeho archetypu. Hoci sme pracovali so základnou hmotou so sedlovou strechou, pragmaticky sme ju doplnili už menej typickým obdĺžnikovým kubusom. Vďaka tomuto riešeniu vzniklo prelínanie dvoch hmôt, ktoré vychádza z vnútorného usporiadania a je teda viditeľné aj v interiéri,“ konkretizujú autori minidomu, architekti Miroslav Stach a Jana Stachová.
Plne presklené priečelie
Pri víkendových alebo oddychových chalupách je najdôležitejší kontakt medzi interiérom a exteriérom. Keďže aj tento domček stojí v krásnom prostredí, navyše v tesnej blízkosti vodnej plochy, celé hlavné priečelie domu je plne presklené.
Do interiéru vnikajú čarovné odlesky vodnej hladiny, ktoré sa menia spolu s cestou slnka po oblohe.
Aj malá plocha môže pôsobiť vzdušne
Celý hlavný obytný priestor napriek malej podlahovej ploche pôsobí veľkoryso i preto, že je otvorený až do stropu. Prekvapivo vzdušné spodné podlažie zahŕňa kuchynskú linku, jedálenský stôl a oddychovú zónu.
Na hornom podlaží našla miesto nielen posteľ, ale domáci tu majú aj pracovný kút s upokojujúcim výhľadom na vodnú plochu – je totiž umiestnený čelom k preskleniu. Spoločenské prízemie so súkromným horným podlažím spája oceľové schodisko s drevenými nášľapmi.
Domáci wellness so saunou
Druhá časť stavby má nielen inú podobu, ale aj rozdielnu funkciu. Je v nej sústredený domáci wellness, konkrétne relaxačná kúpeľňa s prechodom do sauny.
Ak si saunu predstavujete ako malú uzatvorenú miestnosť, v tomto prípade vás prekvapí. Aj z nej je vďaka preskleniu výhľad na rybník.
Biela omietka, pozinkovaný plech
Jednoduchosť a estetickú čistotu stavby zdôrazňuje biela omietka fasád skombinovaná s pozinkovaným plechom v antracitovej farbe na streche. Celok dopĺňajú drevohliníkové okná.
Ani interiér nič neskrýva, nekamufluje. Oceľové nosníky sú priznané a doplnené subtílnym schodiskom či ďalším oceľovým nábytkom. Zvyšok interiéru architekti dotvorili drevenými prvkami a farebne neutrálnymi doplnkami.
Vnútri nie sú potrebné žiadne akcenty – hlavným interiérovým motívom je totiž vonkajšia scenéria. Tá jednak upokojuje, jednak nikdy neuvidíte rovnaký obraz, pretože sa mení doslova každú minútu a vytvára tak neopakovateľnú atmosféru.
Viac detailov z interiéru aj exteriéru nájdete v galérii na konci článku.
Nevyhnutný prírodný prvok: kamene
Vonkajšie prostredie okolo minidomčeka sa dočkalo záhradných úprav, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou celkového dizajnu. Kamenné valóny spevňujúce breh zároveň lemujú piesočnatú pláž.
Prvky z kameňa nájdete aj ďalej v záhrade, na spevňujúcom múriku, ako aj vo forme obloženia na čelnom priečelí domu. Pôsobia príjemne, harmonizujúco a približujú novotvar charakteru prostredia, v ktorom vznikol.
Minidom so saunou
Nehnuteľnosť: Minidomček na okraji malej obce medzi juhočeskými rybníkmi
Kto tu býva: Mladý pár, ktorý hľadal oddych od mesta.
Autori: boq architekti – Miroslav Stach, Jana Stachová
Lokalita: ČR
Plocha: 50 m2
Projekt: 2018 – 2019
Realizácia: 2020
Záhrada: Ing. Petra Novotná – ateliér Koukol
Text: Sabína Zavarská
Foto: MgA. Tomáš Dittrich
Zdroj: časopis Môj dom