Zdroj: David Matthiessen

Rodinná drevostavba z udržateľných materiálov a plná svetla

01. 03. 2021
Zdieľať

Novostavba stojí v čarovnom prostredí fascinujúcej prírody na okraji obce. Vďaka šikmému umiestneniu na pozemok získal rodinný dom nerušený výhľad na juh, kde sú lúky a lesy.

Architekti nemuseli dlho uvažovať – rozhodnutie o presklení južnej fasády odspodu až po štít strechy padlo priam automaticky. Zo severnej strany je pod konzolovito uloženou drevostavbou vchod do domu a garáž.

moderná drevostavba v Nemecku

Zdroj: David Matthiessen

Klienti si vyslovene želali stavbu z udržateľných materiálov, ktoré zároveň harmonicky začlenia budovu do svojho okolia.

Prečítajte si tiež
Drevostavba v Bratislave za cenu bytu púta pozornosť nielen lokalitou

Okrem častí, ktoré sú v priamom kontakte so zemou, bol dom postavený ako drevená konštrukcia. Sokel, ktorý sa prispôsobuje svahovitému pozemku, je betónový.

Galéria so študovňou, svetlo v celom interiéri

Schodisko, ktoré je zhora osvetlené preskleniami veľkej obývacej izby, vedie z priestranného a ​ svetlého vstupného priestoru do hlavného podlažia. Súkromné ​​izby – spálne – smerujú na severovýchod, obývací priestor so sklenenou fasádou sa otvára na juhozápad. Pod strechou sa nachádza galéria, ktorá poskytuje priestor na štúdium, kúpeľňu a apartmán pre hostí, respektíve detskú izbu. Tú je možné neskôr podľa potreby rozdeliť vložením deliacej steny. Veľká časť obývačky je otvorená až po strechu.

moderná drevostavba v Nemecku

Zdroj: David Matthiessen

Otvorený priestor obývačky spojenej s jedálňou a kuchyňou vizuálne spája všetky úrovne domu. Výsledkom takéhoto riešenia dispozície je veľmi osobný životný priestor pre rodinu s veľkorysou a plynulou atmosférou.

Prečítajte si tiež
Pohodlná drevostavba pre rodinu? Typový dom si upravili k maximálnej spokojnosti

Pohľadový betón, drevo a sklo – vonku i vo vnútri

Pohľadový betón, drevo a sklo charakterizujú celý dizajn domu, a to zvnútra i zvonku. Steny a stropy sú z veľkej časti vyrobené zo striebornej jedle, podlahy z jaseňa. Kuchynská linka z čiernych panelov Nanotech kontrastuje so svetlým drevom. Aj priestor na sedenie a stoličky sú v antracitovej až čiernej farbe.

moderná drevostavba v Nemecku

Zdroj: David Matthiessen

Kryté terasy rámujú dennú zónu, na tienenie použili zvislé lišty

Veľmi praktickým riešením sú kryté terasy z dvoch strán obytnej plochy, doslova ju rámujú. Vďaka zvislým dreveným lištám sa architektom podarilo upraviť prienik priameho svetla do interiéru, a tak aj počas najjasnejších dní je v interiéri príjemná atmosféra. Lišty na južnej strane poskytujú súkromie (sú pred oknom kúpeľne) a pritom zachovávajú transparentnosť dizajnu celého rodinného domu.

moderná drevostavba v Nemecku

Zdroj: David Matthiessen

Uprostred južnej fasády z galérie vychádza presklený balkón, z obývacieho priestoru cez krytú terasu prejdete po schodoch priamo do záhrady. Široký presah štítu strechy chráni vonkajší obytný priestor i malý balkón pred galériou. Počas letných dní zabraňuje ostrému slnku vstup do interiéru. Svetlo zo zimného slnka však nijak neblokuje.

Prečítajte si tiež
Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva
moderná drevostavba v Nemecku

Zdroj: David Matthiessen

House R

Architektonický ateliér: Dietrich | Untertrifaller Architekten

Lokalita: Albstadt, Nemecko

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: David Matthiessen

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba moderná architektúra novostavby rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia