Namiesto piatich hospodárskych budov určených na demoláciu navrhli päť prepojených stodôl a premenili ich na moderné bývanie
„Každý jeden projekt je skutočnou výzvou, hlbokou túžbou vytvoriť niečo jedinečné a úchvatné, je to veľká spoločenská zodpovednosť formovať svet, v ktorom všetci žijeme,“ hovorí architekt Bogusław Barnaś zakladateľ architektonického ateliéru BXB studio. Jeho štúdio je známe navrhovaním budov, ktoré sú moderné, ale zároveň odovzdávajú tradície a majú nielen architektonickú, ale aj filozofickú hodnotu. Táto kombinácia umožňuje vytvárať zaujímavé dizajnové tvary – jedným z príkladov je „The Farmhouse“.
Práca s rôzne poskladanými a čiastočne sa prelínajúcimi hmotami jednotlivých domčekov vytvorila vysoko dynamický priestor. I keď sa zdá, že jednotlivé stodoly sú k sebe naukladané bez rozmyslu, opak je pravdou. Umiestnenie každej jednej z nich je starostlivo definované okolitou krajinou, polohou slnka a funkciou stavby.
Každá hmota má inú funkciu
Prvá stodola, ktorá je garážou, zároveň pôsobí ako masívny nárazník oddeľujúci dom od cesty a chrániaci súkromie domácich. Piata, teda posledná stodola smerom od cesty zahŕňa obývací priestor a spálňu s drevenou terasou vedúcou do okolitej prírody. Nachádza sa presne na mieste, kde stála pôvodná stodola. „Na toto miesto sme umiestnili hlavný obytný priestor, ktorý kopíruje charakter pôvodnej stodoly. Hneď vedľa nej sme položili stodolu s kuchyňou a orientovali sme ju tak, aby sa jej rohové okno dalo využiť ako vyhliadka na vstupný priestor, ktorý sa nachádza v centrálnej stodole.
Stodoly, v ktorých sú detské izby a štúdiá, majú otvorený výhľad na druhú stranu a sú umiestnené medzi nádhernými zachovanými stromami,“ konkretizuje hlavný autor projektu. Každá stodola sa odlišuje iným štýlom textúry dreva, a tak odráža individuálny charakter budov.
Jedinečný a trvalo udržateľný priestor
Tento návrh nie je podľa architekta Bogusława Barnaśa len o modernej stavbe, či o premene historickej usadlosti na moderný domov. Je tiež, a predovšetkým, o jedinečnom a trvalo udržateľnom priestore zakomponovanom do areálu, ktorý je spojením miestnej tradície, krásnej krajiny a dobrej funkcie.
Mnoho súčasných projektov sa snaží chrániť pôvodnú prírodu, autorom poľského statku sa to podarilo hneď po viacerých stránkach. Hmoty stodôl ukladali podľa hry svetla a tieňa, terénu, existujúcej zelene a infraštruktúry. „V súlade so zásadou trvalo udržateľného rozvoja sme sa postarali o zachovanie cenného porastu stromov. Aby sme budovu lepšie začlenili do mimoriadne hodnotnej a krásnej krajiny, navrhli sme lávku na prvom poschodí a „nástupištia“ na prízemí, ktoré sa následne prispôsobujú topografii územia,“ vysvetľujú autori projektu.
Staré a nové, odlišné i podobné
Vstupný portál nového domu sa otvára presklenou fasádou do priľahlého dvora. Presklená fasáda má pred sebou prelamovaný drevený priesvitný záves, ktorý tlmí slnečné svetlo a používa pôvodné ornamenty zdobiace vchod do starého domu stojaceho oproti.
Samotná rekonštrukcia starého domu určeného na demoláciu bude ďalším pokračovaním projektu. Vznikne zaujímavá konfrontácia medzi starým a novým. Architekti už dnes majú jasno v tom, ako bude vyzerať.
Navrhli obnoviť pôvodné proporcie pôvodného domu, narušené prístavbami z neskorších rokov. Vstup vylepšili novou strechou nadväzujúcou na pôvodnú drevenú výzdobu historickej fasády. Vo vnútri domu bude odhalený pôvodný stavebný materiál – červená tehla. Na rozdiel od ostatných stavieb, domu bude chýbať štvrtá fasáda v tradičnom zmysle. Namiesto nej bude presklená stena.
Kto je Bogusław Barnaś?
Vyštudoval Fachhochschule Muenster v Nemecku a Krakovskú technickú univerzitu v Poľsku. Po získaní praxe vo viacerých zahraničných ateliéroch v decembri 2009 založil BXBstudio. Od februára 2012 je akademikom na Univerzite Andrzeja Frycza Modrzewského v Krakove (AFMKU) na Fakulte architektúry a výtvarných umení. V roku 2014 bol Boguslaw Barnaś vybraný spoločnosťou Wallpaper* medzi 20 najlepších mladých architektonických talentov sveta a jeho projekty boli prezentované na London Festival of Architecture. V roku 2015 bol zvolený medzi 15 najlepších poľských architektov do 40 rokov podľa Property Design. V roku 2018 získal ocenenie Architekci Małopolski 2017 – za The Polish Eaves Cottage Design a PGBC Green Building Awards za najlepší trvalo udržateľný dizajn – Eco Warsaw Tower a v roku 2019 získal ocenenie PGBC Green Building Award za najlepší trvalo udržateľný dizajn – Symbiotic House.
The Farmhouse
architektonický ateliér: BXB studio Bogusław Barnaś
tím: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Mateusz Zima, Magdalena Moska, Valentin Lepley, Aleksander De Mott, Maroš Mitro, Paula Wróblewska, Marzia Tocca, Magdalena Fuchs
lokalita: Poľsko
plocha: 507 m2
projekt: 2017 – 2018
realizácia: 2018 – 2021
Sabína Zavarská
Foto: Piotr Krajewski
Filmová produkcia: Unique Vision Studio