Zdroj: Ing. arch. Branislav Kružel

Nedá sa prehliadnuť! Architekt si postavil chatu vo Svätom Antone podľa svojho gusta

22. 10. 2021
Zdieľať

Už niekoľkokrát sme predstavili stavby, ktoré navrhol architekt sám pre seba a pre vlastnú rodinu. Sú to stavby, ktoré majú špeciálne čaro – autor návrhu môže naplno uplatniť svoju predstavu o ideálnom bývaní a vyšantiť sa v obľúbených prvkoch.

Okolie Banskej Štiavnice je bezpochyby čarovným regiónom a patrí sem aj obec Svätý Anton. Práve tu si vyhliadol architekt mierne svahovitý pozemok, na ktorom chcel postaviť rekreačnú chatu. Už z diaľky svieti vďaka bielym fasádam, ktoré spolu so strechou tvoria jeden celok, a vďaka elementárnemu tvaru, z ktorého nič nevyčnieva, ale ktorému ani nič nechýba. Biela farba dominuje aj vo vnútri.

Prečítajte si tiež
Chata v rekreačnej oblasti nemusí mať drevenú fasádu. Čo poviete na poplastovaný plech?

Od príjazdovej cesty do záhrady

Na začiatku návrhu bolo potrebné vymyslieť čo najvhodnejšie osadenie objektu na pozemok nielen kvôli svahu a príjazdovej ceste, ale aj vzhľadom na orientáciu voči svetovým stranám. Taktiež aj vzhľadom na predelenie pozemku na funkčné zóny.

Celobiely dom v horách z ulice s autom

Smerom z ulice sa pred samotnou stavbou nachádza parkovacie státie a po niekoľkých schodoch dole sa dostanete k hlavnému vstupu. Zdroj: Ing. arch. Branislav Kružel

Výsledný návrh mierne otáča chatu vzhľadom k príjazdovej ceste, aby stála v severno-južnej osi. Príjazdová cesta tvorí zároveň najvyššiu časť pozemku, ten postupne klesá. Smerom z ulice sa pred samotnou stavbou nachádza parkovacie státie a po niekoľkých schodoch dole sa dostanete k hlavnému vstupu.

Vnútro chaty v bielej s drevenou podlahou a krbom

Vďaka preskleniu pôsobí denná zóna spájajúca obývačku kuchyňu a jedáleň sviežo a svetlo. Zdroj: Ing. arch. Branislav Kružel

Drevená konštrukcia, betónový sokel a MFP dosky

Z pohľadu od ulice vidíte len malý biely domček, z pohľadu zo záhrady sa ukáže aj monolitický suterén osadený do svahu, ktorý tvorí sokel doplnený betónovými debniacimi tvarovkami. Základom bielej stavby je z konštrukčného hľadiska drevená rámová konštrukcia, spájaná oceľovými rohovými prvkami. Na nosné rámy nadväzuje sekundárny drevený rošt, ktorý nesie MFP drevené dosky ohraničujúce obvodový plášť objektu.

Prečítajte si tiež
Atypická chata svojím tvarom reaguje na klimatické podmienky

Denná zóna sa teší zo svetla, nočnej nechýba súkromie

Architekt rozčlenil pôdorys na nočnú a dennú zónu. Kým nočná je bližšie ku svahu, denná sa otvára do záhrady. Nadväzuje na ňu terasa, ktorá zároveň mierne presahuje vstup do suterénu stavby. Veľká časť štítovej strany orientovanej smerom do záhrady je presklená, ale je možné ju celú uzatvoriť bielymi textilnými fasádnymi roletami. Vďaka preskleniu pôsobí denná zóna spájajúca obývačku kuchyňu a jedáleň sviežo a svetlo. Efekt znásobuje otvorený strop až po hrebeň strechy. Svetlá výška na niektorých miestach dosahuje až 4 765 milimetrov. V severnej časti je pod strechou ďalšia miestnosť prístupná po rebríku. Môže fungovať ako pracovňa, ale aj spálňa či izba pre hosťa.

Vnútro chaty v bielej s drevenou podlahou a krbom

Biela je skombinovaná so svetlým drevom a s výraznými akcentmi v čiernej farbe. Zdroj: Ing. arch. Branislav Kružel

Biela, drevo, polyuretánový nástrek

Zvnútra je chata nemenej svieža a čistá ako zvonku. Prevažujúca biela je skombinovaná so svetlým drevom a s výraznými akcentmi v čiernej
farbe – napríklad krb či rebrík do hornej izby. Sviežu bielu fasádu i strechu dosiahol architekt vďaka trojzložkovému polyuretánovému nástreku. Tento nástrek je aplikovaný priamo na drevenú podkladovú vrstvu z MFP dosiek.

Prečítajte si tiež
Na prvý pohľad nenápadný jednopodlažný dom ukrýva viacero prekvapení

Rekreačná chata AMIN

architektonický ateliér: AOCR s.r.o. architekt.sk/

Autor: Ing. arch. Branislav Kružel

Lokalita: Obec Svätý Anton

Plocha pozemku: 1354 m2

Zastavaná plocha: 74,6 m2

Podlahová plocha: 90,4 m2

Obostavaný objem: 345,2 m3

Návrh: 2014 – 2019

Realizácia: 2019 – 2020

Investičné náklady: 140 000 €

Sabína Zavarská

Foto: Ing. arch. Branislav Kružel

Kategória: Návšteva
Tagy: betón biela omietka domy vo svahu drevené konštrukcie minimalizmus presklené plochy sokel svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia