Zdroj: WelcomeBeyond

Z bývalej lisovne je romantické dovolenkové bývanie. Stále má čaro starého vidieka

24. 06. 2023
Zdieľať

Miesto známe ako Trulli del Trappeto dýcha čarom starého talianskeho vidieka. Pozostáva z troch prepojených budov - tradičného apúlskeho kamenného domu s kužeľovými strechami, lisovne na olivy a bývalej stajne. V blízkosti obce Locorotondo na pozemkoch s olivovými hájmi sa nachádzajú aj takéto zachovalé poklady.

Typický charakter prostredia si vyžiadal veľmi citlivú rekonštrukciu. Noví majitelia pôvodom z Holandska vyvinuli maximálne úsilie, aby nehnuteľnosť vyzerala prirodzene, ale napriek tomu luxusne.

V spolupráci s miestnym tímom remeselníkov a architektov obnovili jej atmosféru. Dotvára ju impozantný pozemok s rozlohou jedného hektára. Je plný olivovníkov, ovocných stromov a farebných kvetov.

vila s tromi kupolami v Taliansku

Stavby majú čaro minulosti. Zdroj: WelcomeBeyond

Spálne pod historickými kupolami

V objekte s kupolami v tvare šišiek sa nachádzajú dve spálne, ktoré prepája priestranná chodba s prístupom na terasu.  Delia sa o jednu veľkú kúpeľňu s dvomi samostatnými umývadlami, sprchovým kútom a WC s bidetom.

spálňa

Namiesto klasických úložných priestorov sa využívajú výklenky. Zdroj: WelcomeBeyond

Prvá je obrovská. 40 metrov štvorcových však nie vyhradených len pre manželskú posteľ. Je tu napríklad aj pracovný stôl. Druhá je, naopak, určená pre jedného.

kuchyňa južanskom vidieckom štýle

Vzorovaná dlažba typická pre taliansky vidiecky štýl skrášľuje kuchyňu. Zdroj: WelcomeBeyond

Ďalej sa tu nachádza plnohodnotne zariadená kuchyňa v modrom odtieni s tradičnou dlažbou, obývacia izba s krbom, samostatná jedáleň a práčovňa.

Bývanie v bývalej  lisovni

Dvojpodlažná bývalá lisovňa olív sa nachádza za domom s kupolami. Zmestili sa sem až tri spálne, každá s vlastnou kúpeľňou. Hlavná s dvoma spojiteľnými posteľami dovoľuje zažiť tradičnú atmosféru aj vďaka vintage vani. O súčasné pohodlie sa stará dvojité  umývadlo, WC a bidet.

voľne stojaca vintage vaňa

Interiér skrášľujú aj tradičné vintage prvky. Zdroj: WelcomeBeyond

Široké schody vedú priamo na terasu s výhľadom na pozemok a Locorotondo.

Klenutý priestor je tiež zariadený ako spálňa s kúpeľňou. Tretia „oddychová miestnosť“ je špecifická  výhľadom do záhrady.

Do záhrady je orientovaný spoločenský priestor, akýsi salónik. Z lisovne, ktorá už nie je lisovňou, sa cez vonkajšie schodisko dostanete do záhradnej kuchyne s pecou na pizzu a k bazénu. Na dosah je aj záhradka s čerstvými bylinkami.

spálňa s veľkou tehlovou klenbou

Historické priestory sa príjemne prispôsobili súčasnosti. Zdroj: WelcomeBeyond

Oddych v stajni

V bývalej stajni je šiesta spálňa s vlastnou kúpeľňou a súkromnou záhradnou terasou. Patrí k nej aj samostatná záhrada s citrónovníkmi.

Veľkorysosť priestorov umožňuje, že v starobylých múroch troch budov môže bývať až 12 ľudí.

Prečítajte si tiež
Majiteľka takmer naslepo kúpila starú školu. Ako sa vám páči jej premena na bývanie? Cítite tú silnú atmosféru minulosti?

Rôzne obdobia aj štýly

Dovolenkové sídlo sa vyznačuje eklektickým štýlom. Kombinuje rôznorodé prvky. Zariadenie a doplnky, v prevažnej miere z prírodných materiálov, pochádzajú z rôznych časových období i zo súčasnosti.

Umiernená paleta farieb vytvára pokojnú atmosféru.

Viac foto z interiéru, záhrady aj exteriérovej kuchyne nájdete v galérii.

Dá sa to aj bez úložných priestorov?

Všetky miestnosti sú individuálne zariadené, vôbec sa na seba nepodobajú.

Medzi kuriozity patrí absencia úložných priestorov, šatstvo sa odkladá prevažne do výklenkov. Hrubé nabielo natreté múry a malé okná s okenicami v sivej či zelenej sú dokonalou ochranou pred vysokými teplotami.

bazén s ležadlami

Oddychovať sa dá aj pri bazéne. Zdroj: WelcomeBeyond

Z mora do bazéna a na terasu

Trulli del Trappeto sa nachádza  pol hodiny cesty autom od Jadranského mora. Murovaný bazén s rozmermi 10 x 4 metrov naľavo od budov je vítanou oázou oddychu.

_DSC0866.jpg exterior seating area pergola smaller chiara

Niekoľko terás je zariadených v prímorskom štýle. Zdroj: WelcomeBeyond

Záhradné ležadlá vystavené slnku alebo dvojica nemobilných záhradných sedačiek v tieni starých olivovníkov sú ďalším premysleným krokom k dosiahnutiu vysneného pohodlia. To nechýba ani na príjemných terasách.

Prečítajte si tiež
Handmade interiér: Bývanie zasadené do steny jaskyne zo zoznamu UNESCO naučilo majiteľov spomaliť

Trulli del Trappeto

Nehnuteľnosť: zrekonštruovaný kamenný dom, bývalá lisovňa a stajňa
Lokalita: Locorotondo, región Apúlia, Taliansko
Úžitková plocha: 380 m2

Text: Katarína Mácová
Foto: WelcomeBeyond

Kategória: Návšteva
Tagy: eklektický štýl kamenná fasáda kupolový dom letné sídlo vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia