Zdroj: Davide Camesasca

Pozemok s negatívami? Tento dom sa napriek tomu mimoriadne vydaril

05. 01. 2021
Zdieľať

Jednoduchý rodinný dom s čistými líniami vytvoril so susediacimi domami jeden celok. Vstupné hodnoty pozemku totiž neboli vôbec ideálne.

Pozemok určený na stavbu rodinného domu sa nachádzal medzi dvoma už stojacimi domami bratov investora. Okrem toho, v lokalite panujú dosť prísne stavebné normy a do úvahy treba brať aj klimatickú charakteristiku oblasti.

Veranda a veľké okná

Verandy vytvárajú plynulý prechod do exteriéru a obytný priestor predlžujú von. Zdroj: Davide Camesasca

Na jednej strane mal navrhovaný dom vytvoriť kontinuitu s existujúcimi stavbami a urobiť z pozemku spolu so susediacimi jednotný celok. Na strane druhej, architektky museli myslieť aj na potrebné súkromie domácich a rešpektovať už postavené domy.

Prečítajte si tiež
S mizivou šancou na záchranu sa farma nakoniec premenila na moderné bývanie

Pôsobivá denná zóna – miesto, kde sa všetko deje

Nový dom uprostred dvoch existujúcich je usadený na pozemku tak, aby otvoril priestor pre súkromnú južnú záhradu. Vďaka terénu nebolo problém uvažovať s dvojúrovňovou budovou, ktorá sa doslova kúpe v prirodzenom slnečnom svetle.

obývacia izba s kozubom

Úžasné sú presklenia, ktoré vnášajú do interiéru dostatok svetla. Zdroj: Davide Camesasca

„Duša“ domu sídli na prízemí, kde je veľký centrálny priestor. Autori projektu ho poňali ako križovatku interakcie a života celkovo. Je to miesto, kde sa všetko deje a odkiaľ je všetko vidno. Po stranách dennej zóny sa nachádza prístup do kuchyne, práčovne a spálňa. V interiéri nájdete aj medziposchodie s televíziou a izbu pre hostí.

Stropy odhaľujú konštrukčný betón

Stropy odhaľujú konštrukčný betón. Zdroj: Davide Camesasca

Stropné okno odhaľuje oblohu

Tvorcovia projektu kládli mimoriadnu pozornosť prepojeniu interiéru s exteriérom. Všimnite si veľké presklenia, stropné okná, ktoré vnášajú do interiéru dostatok svetla, ale tiež verandy. Tie vytvárajú plynulý prechod do exteriéru a obytný priestor predlžujú až von. Vďaka plánu spojiť všetky tri pozemky okolo súrodeneckých domov do jedného celku vznikla v severnej časti športová zóna s bazénom. Patrí všetkým trom rodinným domom.

Stropné okno a bazén

V severnej časti vznikla športová zóna s bazénom. Patrí všetkým trom rodinným domom. Zdroj: Davide Camesasca

Všetky tri domy spájajú materiály – vápenec, iroko, corten

Práve materiály spájajú nový dom s existujúcimi domami investorových súrodencov. Biely vápenec na fasádach, iroko drevo v otvoroch a voči korózii odolná oceľ corten. Tieto materiály zdôrazňujú spojenie medzi budovami, ale každá stavba zároveň má svoju vlastnú osobnosť.

Prečítajte si tiež
Dom, ktorý vzbudzuje emócie: Svahovitý a úzky pozemok nemusí byť problém

Zaujímavosťou je, že celá stavba v interiéri i v exteriéri využíva jedinú kamennú podlahu. Stropy odhaľujú konštrukčný betón, v niektorých častiach biela omietka. Tú nájdeme aj na stenách v kombinácii s drevom. Samozrejmosťou projektu je podlahové vykurovanie a fotovoltaické panely.

Dom Ra

Architektonický ateliér: Balet Roselló Arquitectos
Hlavní architekti: Cristina Balet + Esther Roselló
Spolupráca: Eulàlia Grabolosa
Technický architekt: Andrés Moreno Hernández
Lokalita: Zaragoza, Španielsko
Projekt: 2016
Realizácia: 2018-2019
Zastavaná plocha: 333,91

Sabína Zavarská
Foto: Davide Camesasca

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené fasády moderná architektúra presklené fasády
Zdieľať článok

Diskusia