Nízkoenergetický dom s vlastnou identitou. Ako dokázal byť nenápadným spôsobom jedinečný?
Najdôležitejším momentom projektov väčšiny súčasných rodinných domov je prepojenie interiéru s exteriérom, teda záhradou alebo s okolitou prírodou. To bol základ zadania návrhu novostavby v pražskej Lhotke. Majitelia si tiež želali, aby ich domov nevytŕčal spomedzi okolitej zástavby a nevytváral ňou ani priestorový konflikt.
Investori chceli, aby popri týchto hlavných požiadavkách malo ich nové bydlisko vlastnú identitu. Dom mal byť nenápadným spôsobom jedinečný. Výsledkom je biela stavba vytvorená zo štyroch celkov, ktorá dotvára uličnú čiaru. Jednotlivé hmoty sú členené podľa funkcie a veľkosťou
sa približujú stavbám v okolí.
Z ulice vidíte dve výškovo dominantné dvojpodlažné hmoty spojené do jedného celku. Spolu vytvárajú štvorcový pôdorys. V jednej z týchto hmôt
je umiestnená garáž, v druhej vstup do domu. Výraz stavby je daný tradičným materiálovým riešením a zaujímavým geometrickým členením fasád.
Čo vás čaká v interiéri?
Zo vstupnej haly alebo z garáže vstúpite do chodby, ktorá dom rozdeľuje na dve časti. Za servisnou časťou orientovanou smerom k ulici je umiestnená pracovňa s výhľadom na zeleň. Vzdialenejšia časť od ulice smerom do záhrady vytvorila príjemný priestor pre kuchyňu s priamou väzbou na terasu a zimnú záhradu s bazénom. Obývacia izba sa nachádza v severozápadnej časti domu a je vizuálne prepojená s kuchyňou i jedálňou. Vstavaný drevený objekt v strede dispozície slúži ako chodba
a jedáleň.
Na hornom podlaží je pokoj a súkromie
Na druhom poschodí, v časti nad obývačkou je hlavná spálňa s vlastnou kúpeľňou a šatníkom, orientovaná smerom do záhrady. Okrem nej tu nájdete tri detské izby. Majú spoločnú kúpeľňu a šatník. Zaujímavo riešený je aj suterén stavby – dominuje mu spoločenská miestnosť doplnená ďalšími servisnými priestormi.
Železobetón, tehla aj drevo
Zaujímalo nás, ako je tento členitý, funkčne organizovaný dom riešený z hľadiska konštrukcie. „Podlahy a stropy sú z monolitického železobetónu, obvodové a vnútorné steny sú murované z vápenno-pieskových tehál. Chodbu a jedáleň zastrešuje konštrukcia z lepených drevených väzníkov. Celá stavba je navrhnutá v nízkoenergetickom štandarde. Vykurovanie podláh zabezpečuje tepelné čerpadlo v kombinácii s plynovým kotlom, ktorý pokrýva špičkové hodiny a umožňuje tak využívať tepelné čerpadlo v optimálnom režime.
Do stropu je zabudované sálavé chladenie. Výmenu vzduchu umožňuje systém tlakovo riadeného vetrania s pasívnou rekuperáciou tepla s vysokou účinnosťou,“ vysvetľujú autori projektu Štefan Šulek [SOA architekti], Jaroslav Richter [Richter Design]. Intenzita vetrania je riadená automaticky. V letnom období tento systém schladí priestory na noc, čo umožňuje domácim kvalitný spánok aj počas horúceho leta.
Synovia architektúry
Nemôžeme sa čudovať, že výsledok je kvalitný. Kvalitnému výsledku sa nemôžeme čudovať. Práca architektonického štúdia SOA architekti, ktoré v roku 2015 založili Štefan Šulek, Ondřej Píhrt a Ondřej Laciga je založená na troch základných prvkoch: krása, rešpekt, zodpovednosť. Klient je preto vždy členom tímu. A čo znamená skratka SOA? Je to akronym vyjadrujúci „Sons of Architecture“ – teda „Synovia architektúry“.
Rodinný dom Lhotka
Architektonické štúdio: SOA architekti
Autori: Štefan Šulek – SOA architekti, Jaroslav Richter – Richter Design
Spoluautori: Štepán Tomš, Filip Rašek
Lokalita: Lhotka, Praha 4, Česká republika
Projekt: 2015 – 2018
Realizácia: 2020
Zastavaná plocha: 189 m²
Hrubá podlahová plocha: 365 m²
Úžitková plocha: 344 m²
Plocha pozemku: 800 m²
Statika: Martin Stránsky
Záhradný architekt: Atelier D.V.A.
Stavebná firma: Formic Construction
Výrobca vstavaného interiéru: Sekula
Sabína Zavarská
Zdroj: www.linka.news
Foto: BoysPlayNice