Časť rodinného domu s fasádou z moreného dreva, dláždenou príjazdovou cestou a zeleňou.

Od bránky vyzerá nedostupne, no po chvíli je všetko inak. Domáci v Bratislave si užívajú relax s atmosférou ako na dovolenke

Galéria (12)
Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý
06. 09. 2024
Zdieľať

Pri tvorbe konceptu rodinného domu boli určujúce tri základné faktory: zvlnený, mierne svahovitý terén, výhľady na neďaleký hrad Pajštún a snaha o maximálne prelínanie vonkajšieho a obytného priestoru.

Na to, aby ste sa cítili ako na dovolenke alebo na víkendovom pobyte v prírode, nemusíte vždy ísť ďaleko. Ideálne je, ak máte tento pocit vo vlastnej domácnosti. V prípade domu medzi záhradami, ako ho nazývajú autori, je efekt relaxačnej pohody zaručený.

Moderný dom s veľkým trávnikom, drevenou terasou a zeleňou na záhrade.

Efekt perfektnej pohody vytvára veľkoformátové presklenie, ktoré privádza prírodu dovnútra, príjemné posedenie na terase i všadeprítomná zeleň. Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Zvlnený svah a výhľady na Pajštún

Parcela, na ktorej dom stojí, sa nachádza na severozápadnom okraji Bratislavy a je súčasťou developersky pripravenej lokality. Prvým krokom architektov Maroša Fečíka a Filipa Kandravého z ateliéru plusminusarchitects bolo oboznámenie sa s pozemkom, ktorý mal svoje špecifiká: mierna svahovitosť, rozmery približne 30 x 45 m, zvlnená morfológia terénu, orientácia k slnku, výhľady na neďaleký hrad Pajštún. Majitelia si priali čo najintenzívnejšie prepojenie domu so záhradou.

Prečítajte si tiež
Pod Malými Karpatmi majú svoj raj. V zrekonštruovanom dome sa cítia ako na exotickej dovolenke

Z poschodového jednopodlažný

Spočiatku domáci uvažovali o dvojpodlažnom dome. Neskôr sa však nadchli návrhom architektov, ktorí odporučili zredukovať obytné miestnosti na jedno podlažie s plným využitím zastavanosti pozemku. Vďaka tejto forme obytné zóny plynulejšie prerastajú s exteriérom a tiež vzniklo viacero menších záhrad.

Schody vedúce do záhrady s modernou architektúrou domu v pozadí.

Z dvojposchodového plánu nakoniec vzišlo, no o to zaujímavejšie členenie môžu domáci využívať na prízemí. Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Ochrana súkromia a pohody

Pri novostavbách rodinných domov je dnes samozrejmosťou potreba zachovania súkromia. V tomto prípade ho zabezpečila orientácia technicko-skladovej časti (garáž, technológie) smerom k ulici. Spevnená príjazdová plocha slúži na vonkajšie parkovanie automobilov a poskytuje priestor na domáce majstrovanie.

Prečítajte si tiež
V takom byte by vám dovolenka nechýbala. Domov staršieho páru si vás získa priestormi na relax a úžasnými výhľadmi

Konštrukčné riešenie

Dom je z konštrukčného hľadiska navrhnutý ako kombinovaný systém. Tvoria ho horizontálne (čiastočne aj vertikálne) oceľobetónové a murované vertikálne konštrukcie. Plochá strecha je riešená ako zelená. Fasáda vznikla kombináciou drevenej prevetrávanej fasády z cédrových dosiek morených načierno a betónovej omietky. Stavebné otvory vyplnili hliníkové okná a zasklené steny s izolačným trojsklom.

Interiér s dreveným jedálenským stolom a výhľadom do záhrady cez veľké presklené dvere.

Oknom v zelenej streche preniká svetlo zhora priamo na jedálenský stôl. Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Denná zóna

Cez vstupnú halu rodinného domu prejdete do denných priestorov – kuchyne, jedálne, knižnice a obývacej izby. Pocit otvorenosti umocňujú perforácie na južnej a severozápadnej strane a veľké okno v rovine strechy nad jedálenským stolom.

Kuchyňa s moderným vybavením, dreveným jedálenským stolom a otvoreným priestorom do záhrady.

Keď sa postavíte do obývacej časti dennej zóny, vidíte nielen jedálenský stôl a kuchyňu s ostrovčekom, ale aj okolitú zeleň v záhrade. Naľavo je terasa, vpredu záhrada na štýl divej lúky. Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kuchyňa

Pri príprave jedla na kuchynskej linke máte pocit, že ste vonku. Horizontálne okno nad linkou siaha od jednej bočnej steny po druhú. Prirodzené svetlo prichádza aj zboku cez veľké otvárateľné presklenie sprístupňujúce terasu. Na varenie slúži ostrovček otočený smerom k hosťom pri stole či v obývačke.

Moderná kuchynská linka s výhľadom na záhradu a minimalistickým dizajnom.

Vďaka širokému oknu je pri práci na kuchynskej linke dostatok svetla. Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Spojenie so záhradou

Denná zóna, ktorá tvorí spoločný priestor pre celú rodinu, sa teší maximálnemu spojeniu s exteriérom. So záhradou a s ostatnými vonkajšími plochami ju bezbariérovo prepájajú drevené terasy na dvoch stranách. Veľkosť a spôsob, akým architekti umiestnili otvory, vytvárajú pocit, že ste na terase medzi dvoma záhradami. Jedna terasa pri obývačke slúži na stolovanie. Zahŕňa vonkajšiu kuchyňu, gril a jedálenský stôl. Druhá je určená na oddych.

Moderný obývací priestor s pohovkou, knižnicou a veľkými presklenými dverami s výhľadom na dvor.

Terasa pri obývačke slúži ako exteriérové predĺženie kuchyne. V peknom počasí sa na nej dá grilovať i stolovať. Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Pracovňa

Nájdete ju v nočnej časti domu, pretože na prácu je potrebný pokoj. Nočná časť zahŕňa aj izby detí, spálňu rodičov a hygienické priestory. Tvorí samostatné krídlo. Zaujímavosťou je, že aj keď sú okná v tejto časti nižšie, i tak môžete vyjsť po drevených schodíkoch v interiéri na vonkajšiu drevenú plochu a tiež rovno do záhrady.

Moderná pracovňa s výhľadom do záhrady cez veľké okno.

Pracovňa je poslednou miestnosťou v dome, nachádza sa v nočnej časti až za spálňami. Aj tu máte vďaka veľkoformátovému preskleniu pocit, že ste v prírode. Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Nočná časť

Zónu pokoja a súkromia architekti stvárnili odlišne aj zvonka. Kým  denné priestory rodiny sú obalené do fasády z cédrových dosiek morených na čierno, spálne, pracovňa a hygienické zázemie majú bielu fasádu. Stieranie hraníc medzi vonkajškom a vnútrom však pokračuje aj v tomto krídle domu.

Moderný dom s veľkým trávnikom, drevenou terasou a zeleňou na záhrade.

Už na prvý pohľad vidno, či sa dívate na dennú, alebo na nočnú časť domu. Charakteristické farby – čiernu a bielu – si však vymenili. Zdroj: Maroš Fečík, Filip Kandravý

Medzi záhradami

Rodinný dom s maximálny prepojením so zeleňou

Autori: Maroš Fečík, Filip Kandravý /plusminusarchitects
Realizačný manažment: TCQ Management
Lokalita: Bratislava
Projekt: 2017 – 2019
Realizácia: 2019 – 2023
Veľkosť pozemku: 1 279 m2
Zastavaná plocha: 275 m2
Celková úžitková plocha: 240 m2
Záhrada: Biely ateliér

Text: Sabína Zavarská
Foto: Maroš Fečík, Filip Kandravý
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: moderné bývanie novostavba domu rodinný dom
Zdieľať článok
Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporuDom z tehly

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporu

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračnéDom z tehly

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračné

Diskusia