Od bránky vyzerá nedostupne, no po chvíli je všetko inak. Domáci v Bratislave si užívajú relax s atmosférou ako na dovolenke
Pri tvorbe konceptu rodinného domu boli určujúce tri základné faktory: zvlnený, mierne svahovitý terén, výhľady na neďaleký hrad Pajštún a snaha o maximálne prelínanie vonkajšieho a obytného priestoru.
Na to, aby ste sa cítili ako na dovolenke alebo na víkendovom pobyte v prírode, nemusíte vždy ísť ďaleko. Ideálne je, ak máte tento pocit vo vlastnej domácnosti. V prípade domu medzi záhradami, ako ho nazývajú autori, je efekt relaxačnej pohody zaručený.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Zvlnený svah a výhľady na Pajštún
Parcela, na ktorej dom stojí, sa nachádza na severozápadnom okraji Bratislavy a je súčasťou developersky pripravenej lokality. Prvým krokom architektov Maroša Fečíka a Filipa Kandravého z ateliéru plusminusarchitects bolo oboznámenie sa s pozemkom, ktorý mal svoje špecifiká: mierna svahovitosť, rozmery približne 30 x 45 m, zvlnená morfológia terénu, orientácia k slnku, výhľady na neďaleký hrad Pajštún. Majitelia si priali čo najintenzívnejšie prepojenie domu so záhradou.
Z poschodového jednopodlažný
Spočiatku domáci uvažovali o dvojpodlažnom dome. Neskôr sa však nadchli návrhom architektov, ktorí odporučili zredukovať obytné miestnosti na jedno podlažie s plným využitím zastavanosti pozemku. Vďaka tejto forme obytné zóny plynulejšie prerastajú s exteriérom a tiež vzniklo viacero menších záhrad.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Ochrana súkromia a pohody
Pri novostavbách rodinných domov je dnes samozrejmosťou potreba zachovania súkromia. V tomto prípade ho zabezpečila orientácia technicko-skladovej časti (garáž, technológie) smerom k ulici. Spevnená príjazdová plocha slúži na vonkajšie parkovanie automobilov a poskytuje priestor na domáce majstrovanie.
Konštrukčné riešenie
Dom je z konštrukčného hľadiska navrhnutý ako kombinovaný systém. Tvoria ho horizontálne (čiastočne aj vertikálne) oceľobetónové a murované vertikálne konštrukcie. Plochá strecha je riešená ako zelená. Fasáda vznikla kombináciou drevenej prevetrávanej fasády z cédrových dosiek morených načierno a betónovej omietky. Stavebné otvory vyplnili hliníkové okná a zasklené steny s izolačným trojsklom.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Denná zóna
Cez vstupnú halu rodinného domu prejdete do denných priestorov – kuchyne, jedálne, knižnice a obývacej izby. Pocit otvorenosti umocňujú perforácie na južnej a severozápadnej strane a veľké okno v rovine strechy nad jedálenským stolom.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Kuchyňa
Pri príprave jedla na kuchynskej linke máte pocit, že ste vonku. Horizontálne okno nad linkou siaha od jednej bočnej steny po druhú. Prirodzené svetlo prichádza aj zboku cez veľké otvárateľné presklenie sprístupňujúce terasu. Na varenie slúži ostrovček otočený smerom k hosťom pri stole či v obývačke.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Spojenie so záhradou
Denná zóna, ktorá tvorí spoločný priestor pre celú rodinu, sa teší maximálnemu spojeniu s exteriérom. So záhradou a s ostatnými vonkajšími plochami ju bezbariérovo prepájajú drevené terasy na dvoch stranách. Veľkosť a spôsob, akým architekti umiestnili otvory, vytvárajú pocit, že ste na terase medzi dvoma záhradami. Jedna terasa pri obývačke slúži na stolovanie. Zahŕňa vonkajšiu kuchyňu, gril a jedálenský stôl. Druhá je určená na oddych.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Pracovňa
Nájdete ju v nočnej časti domu, pretože na prácu je potrebný pokoj. Nočná časť zahŕňa aj izby detí, spálňu rodičov a hygienické priestory. Tvorí samostatné krídlo. Zaujímavosťou je, že aj keď sú okná v tejto časti nižšie, i tak môžete vyjsť po drevených schodíkoch v interiéri na vonkajšiu drevenú plochu a tiež rovno do záhrady.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Nočná časť
Zónu pokoja a súkromia architekti stvárnili odlišne aj zvonka. Kým denné priestory rodiny sú obalené do fasády z cédrových dosiek morených na čierno, spálne, pracovňa a hygienické zázemie majú bielu fasádu. Stieranie hraníc medzi vonkajškom a vnútrom však pokračuje aj v tomto krídle domu.
Medzi záhradami
Rodinný dom s maximálny prepojením so zeleňou
Autori: Maroš Fečík, Filip Kandravý /plusminusarchitects
Realizačný manažment: TCQ Management
Lokalita: Bratislava
Projekt: 2017 – 2019
Realizácia: 2019 – 2023
Veľkosť pozemku: 1 279 m2
Zastavaná plocha: 275 m2
Celková úžitková plocha: 240 m2
Záhrada: Biely ateliér
Text: Sabína Zavarská
Foto: Maroš Fečík, Filip Kandravý
Zdroj: Časopis Môj dom