Rodinný dom pri lese vyniká udržateľnosťou, logikou i geniom loci
Jedno krídlo pre domácich, druhé pre hostí. Obe spája spoločenský priestor s obývačkou, kuchyňou a jedálňou. Tak sa dá stručne charakterizovať rodinný dom pri českých Pardubiciach, ktorý vzišiel z dielne AIR ateliéru. Podobne, ako iné projekty Vítězslava Táborského a Aleša Jeřábka, aj táto novostavba sa nesie v znamení motta ateliéru: „Architektúra Inšpirovaná Rozumom“.
Predstava investora vždy tvorí základ, na ktorom musia architekti stavať. V tomto prípade si prial rodinný dom, ktorý by bol príjemným prostredím nielen pre neho a jeho manželku, ale aj pre celú ich rodinu, predovšetkým pre vnúčatá. Podarilo sa mu nájsť krásny pozemok na okraji zástavby v tesnej blízkosti lesa. Základné charakteristiky domu mali byť: bezbariérový, priestranný a dizajnom mal pripomínať skôr chatu ako luxusnú novostavbu. Atmosféra v ňom mala odrážať atmosféru miesta.
Veľký pozemok oklieštili stavebné obmedzenia
Aj tie najlepšie predstavy majiteľov pozemku sú neraz obmedzené pravidlami výstavby v danej lokalite. Ani v tomto prípade to nebolo inak. Hoci bol pozemok pomerne veľký, výstavba na ňom bola veľmi obmedzená vtedajším územným plánom. Konkrétne bolo potrebné dodržať ochranné pásmo lesa, pásmo nadzemného aj podzemného vedenia.
Tvar rodinného domu sa musel prispôsobiť týmto podmienkam. Výsledkom je stavba s úžitkovou plochou 158,5 m2 a zastavanou plochou 441 m2. Časť tejto zastavanej plochy tvorí uzatvárateľná terasa s výhľadom na les, ktorá nadväzuje na bazén.
Jedno krídlo pre hostí, druhé pre domácich a herňa na galérii
Architekti rozčlenili stavbu na východné a západné krídlo. Východné krídlo je určené pre hostí. V podkroví sa nachádza galéria, ktorá funguje ako herňa pre deti, ale je prispôsobiteľná aj na iné potreby. Srdcom domu (medzi východným a západným krídlom) je veľkorysý obytný priestor orientovaný na severnú stranu smerom k lesu. Prirodzené svetlo sa doň dostáva tiež cez strechu galérie. Západné krídlo zahŕňa šatňu, spálňu, pracovňu a kúpeľňu domácich. Z kúpeľne môžu vyjsť na malú terasu, kde je vonkajšia sauna, ktorá sa dá bez problémov používať celoročne.
Namiesto polystyrénu keramika s minerálnou vatou
Výber materiálu bol pri riešení návrhu rodinného domu v Rosiciach nemenej dôležitý. Kľúčovou požiadavkou investora totiž bola udržateľnosť stavby. Riešením je použitie keramických tvárnic s minerálnou vatou a opaľované drevo na fasáde.
„Vatové tvárnice s integrovanou tepelnou izoláciou sme použili preto, aby nebolo potrebné použiť polystyrén. To znamená, že z funkčného hľadiska sa izolácia nemusí obnovovať minimálne po dobu 35 rokov. Fasáda domu je drevená, ani tú netreba nijako obnovovať, pretože drevo je opaľované. V interiéri je prenosné médium podlahového kúrenia v podobe vody ohrievanej plynovým kotlom. Tiež je možné pripojiť tepelné čerpadlo,“ vysvetľujú autori projektu.
Vo vnútri vybielené drevo, vonku opaľované
Vo vnútri dominuje veľmi harmonicky pôsobiaca konštrukcia krovu z ľahko vybieleného dreva. Stropy sú trámové s betónovou doskou. V súkromných miestnostiach majú nízku výšku, vďaka ktorej vytvárajú komornú atmosféru spálňových krídel. Zároveň sú protiváhou k otvorenému centrálnemu obytnému priestoru. Na fasáde domu sa strieda biela omietka s dreveným obkladom z opaľovaného smreku. A na záver zaujímavosť. Drevené prvky, vrátane fasády, dokončovali majitelia svojpomocne.
RD Rosice nad Labem
architektonický ateliér: Air ateliér
autori: Vítězslav Táborský, Aleš Jeřábek
lokalita: Pardubice, ČR
plocha: 158,50 m2
realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Jiří Alexander Bednář