Zdroj: Martin Zeman - www.DAtelier.cz

Dom so zeleným srdcom: Uprostred drevostavby patio so zeleňou

11. 09. 2020
Zdieľať

Manželia roky túžili po drevostavbe uprostred Vysočiny s výhľadmi na okolitú krajinu. Nechceli sa ponáhľať, potrebovali všetko do posledného detailu dôsledne premyslieť. Zvolili si tvar domu do písmena U, ktorý poskytuje mnoho výhod, vrátane ochrany súkromia a úsporného efektu.

Rodinný dom v českej Vysočine pozostáva z troch celkov, ktoré autorka projektu poukladala okolo jadra. Týmto jadrom je patio s čiastočne krytou terasou a odrastenou zeleňou, ktorá tvorí srdce domu. Hlavná časť stavby je riešená ako dvojpodlažný domček so sedlovou strechou. Nachádza sa tu denná zóna. Na prízemí je obývačka s kuchyňou a jedálňou, na ktorú priamo nadväzuje viacúrovňová vonkajšia drevená terasa s posedením.

drevostavba na Vysočine

Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz

Dvojpodlažná denná zóna

Spodné podlažie s dennou zónou sleduje svahovitosť pozemku – je rozdelené na dve výškové úrovne. Priestor nad jedálňou sa otvára do horného podlažia, z ktorého prichádza do interiéru ďalšia dávka prirodzeného svetla. Na druhom podlaží denného domčeka je priestranná pracovňa, ktorá môže slúžiť tiež ako izba pre hostí.

Prečítajte si tiež
Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva

Na dennú časť stavby nadväzuje jednopodlažná hmota s plochou strechou. Je orientovaná rovnobežne s cestou a nachádza sa v nej servisná časť. Na vstupnej strane vytvára strecha presah, a tak kryje vstup do domu a do garáže. Presah strehy na opačnej strane (smerom k patiu) vytvára veľkorysý krytý vonkajší obytný priestor.

drevostavba na Vysočine

Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz

Minimalistická nočná časť je najnižšie

Treťou hmotou, ktorá dotvára pôdorys v tvare písmena U, je tichá nočná časť. Je o úroveň nižšie od oboch ostatných častí domu a nájdete v nej spálne s hygienickým zázemím. Nachádza sa oproti dennej zóny. Riešenie nočnej časti je triezve, minimalistické, s plochou zelenou strechou bez presahov.

drevostavba na Vysočine

Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz

Patio má tri výškové úrovne

Podobne ako dom, aj vonkajšie patio medzi hmotami stavby autorka projektu rozčlenila na tri výškové úrovne pokryté drevom. Schody medzi nimi sú tiež drevené. Múr najvyššie umiestnenej terasy nadväzujúcej na vnútornú jedáleň je obložený kameňom, ktorý spolu s drevom vytvára harmonickú kombináciu.

drevostavba na Vysočine

Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz

„Najdôležitejším prvkom patia je priestor pre odrastenú zeleň, ktorá v horúcich mesiacoch tieni a vytvára príjemnú mikroklímu. Je hlavným motívom drevostavby, viditeľným zo všetkých priestorov,“ vysvetľuje Irena Truhlářová.

Prečítajte si tiež
Drevostavba s átriom ako jediné riešenie na problémovom pozemku
drevostavba na Vysočine

Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz

Dom so zeleným srdcom

Architektonický ateliér: ARCHCON atelier, s. r. o.

Autor: Ing. Irena Truhlářová

Lokalita: Vysočina, ČR

Zastavaná plocha: 219,3 m2

Úžitková plocha: 229,7 m2

Termín realizácie: 2012

Realizácia: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.

Konštrukčný systém: masívne drevené panely CLT Stora Enso

Hodnota U: 0,140 W/m2K

Sabína Zavarská

Foto: foto Martin Zeman – www.DAtelier.cz

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia