Starý dom s modernou „helmou“: Prístavba, ktorá nezasiahla do záhrady

13. 08. 2018
Zdieľať

Málokedy nájdete dom, ktorý je zároveň klasický, ale aj moderný, má sedlovú strechu hneď dvakrát, používa tradičné materiály a farby, ale aj tie najmodernejšie.

Pri tom všetkom vôbec nepôsobí chaoticky. Práve naopak. Ešte zriedkavejšie sa stretávame s rozšírením a modernizáciou, ktorá neznamená zásah do záhrady. Takýto dom stojí v Kodani a navrhlo ho architektonické štúdio Werkt.


Helmet House

Helmet House
Rasmus Hjortshøj

Aby nemuseli odísť z mesta

Prostredie v Kodani je dosť neprajné pre pokojný život – mesto je husto osídlené a trh s bývaním veľmi tvrdý. Je pochopiteľné, že v takomto prostredí je veľmi ťažké nájsť dom pre priemerne veľkú rodinu za prijateľnú cenu. Architekti zo štúdia Werkt tvrdia, že podľa nich by mala byť akejkoľvek rodine z Kodane dopriata možnosť zostať v meste. To ich viedlo k cieľu premeniť bežný dom na mimoriadne architektonické dielo: aby sa rodina nemusela sťahovať preč.

 


Helmet House

Helmet House
Rasmus Hjortshøj

Pozemok rozšírením neutrpel

„Helmet House“, ako nazývajú svoj projekt architekti, je vlastne rozšírenie existujúceho staršieho domu bez toho, aby bol potrebný zásah do záhrady a pozemku. Jediné možné rozšírenie teda znamenalo zväčšiť obytné priestory smerom do výšky. Týmto spôsobom sa podarilo architektom zdvojnásobiť obytnú plochu, pričom záhrada zostala nedotknutá.


Helmet House

Helmet House
Rasmus Hjortshøj

Staré svetlé, nové tmavé

Okrem prepojenia starého a nového bolo jednou z hlavných myšlienok nechať vyznieť kontrast medzi pôvodným domom a prístavbou.


Helmet House

Helmet House
Rasmus Hjortshøj

 „Preto sme sa rozhodli zachovať mnohé črty starého domu – okná, steny, podlahy, materiály. Urobili sme len malú obnovu starých fasád, múry pôvodného domu dostali svetlosivú farbu. Fasáda nového rozšírenia má tmavosivú farbu a je vyrobená z gumy Firestone. Materiál je vodotesný a trvanlivý, mohli sme ho zároveň použiť aj na zastrešenie,“ vysvetľujú autori projektu.


Helmet House

Helmet House
Rasmus Hjortshøj

Výsledný efekt je jasný

Už z ulice vidno, ktorá časť domu je pôvodná, a tiež jeho modernú nasadenú „helmu“. Napriek tomu moderná aj pôvodná časť tvoria jeden celok, jeden vzájomne prepojený objem. Rozdiely sú vidno i zvnútra. Drevenú podlahu v starej časti domu v modernej prístavbe nahrádza mäkká masívna gumová podlaha. Interiér prístavby je svetlý, naplnený slnkom, ktoré sa rozptyľuje aj do spodného podlažia. Špeciálnu atmosféru poskytuje zimná záhrada s exotickými rastlinami, ktorá je perfektným miestom na trávenie nielen letných večerov.


Helmet House

Helmet House
Rasmus Hjortshøj

Spojenie-nespojenie

Veľmi zaujímavým spôsobom je riešené prepojenie interiéru zo starej časti do novej. Kontrast medzi dvoma „svetmi“ podčiarkuje schodisko. To z nového moderného podlažia doslova visí a vôbec neprichádza do kontaktu s podlahou starej časti domu.


Helmet House

Helmet House
Rasmus Hjortshøj

 

Helmet House v skratke

Architektonický ateliér: Werkt

Hlavní architekti: Lasse Grønnerup Johannesen & Tobias Mürsch

Lokalita: Kodaň, Dánsko

Plocha: 192 m2

Rok realizácie: 2016

Sabína Zavarská

Foto: Rasmus Hjortshøj

Kategória: Návšteva
Tagy: prístavby domov rodinné domy severský štýl
Zdieľať článok

Diskusia