Konečne príťažlivý a útulný byt pre rodinu s dieťaťom! Obyčajný priestor premenili na kráľovstvo, aké by im závideli mnohí
Medzi skryté poklady v centre Milána patrí byt zasvätený knihám. Povýšiť zberateľstvo na najvyššiu úroveň si vyžiadalo povolať domov architektov. Interiér vybavený nábytkom, ktorého otáčavé mechanizmy pripomínajú tajné dvere v zámockých knižniciach, je zároveň pozvánkou do imaginárnych svetov.
Byt familiárne nazývaný Papierové hniezdo poskytuje štandardné bývanie, no výrazne ozvláštnené záujmov svojich majiteľov, manželskej dvojice s malým dieťaťom. Väčšia rozloha nehnuteľnosti poskytla architektom zo štúdia Icona Architetti Associati slobodné rozhodovanie pri úprave jeho koncepcie na báze rafinovanosti priestorov.
Vzácne samostatná kuchyňa
Bohatú zbierku kníh bolo potrebné niekde dôstojne vystaviť a tematicky zorganizovať. Zároveň bolo treba počítať i s ďalšími cennými prírastkami v budúcnosti. Farebné prebaly kníh lepšie vyniknú v bielych policových systémoch, zhodli sa architekti s investormi. A to ideálne v takých s plnou výškou od podlahy po strop vrátane zabudovaných mechanizmov na ich flexibilné posúvanie a otáčanie.
Architekti niektoré vnútorné steny nahradili nábytkom a byt dispozične modifikovali. Pôdorysne by mal pripomínať obdĺžnik. Na vstupnú halu po pravej strane nadväzuje útulná kuchyňa v tmavých tónoch. Kuchynský ostrov v jej strede spĺňa funkciu hlavnej pracovnej plochy s drezom a varnou doskou. Multifunkčnosť mu pripisuje tiež barové sedenie.
Farby v policiach i mimo nich
Prvok obývacej izby do samostatnej kuchyne vnáša otvorený úložný systém v modernom dizajne s množstvom orámovaných ník rôznej veľkosti. Zapĺňajú ich drobné dekorácie, kuchynské náčinie a predovšetkým knihy. Tie sú v byte všadeprítomné. Obývaciu izbu od kuchyne elegantne oddeľujú široké posuvné drevené dvere vo farbe a kvalite ostrova.
Originálna kombinácia odtieňov sivej sedačky s hrubšou textúrou, zamatového staroružového kresla a modrých jedálenských stoličiek prepája ostatné zariadenie v zemitých tónoch s pestrou farebnou škálou knižných prebalov. Spoločenská zóna skladbou zariadenia praje rodinnému pohodliu a pritom je dostatočne reprezentatívna.
Mramorový jedálenský stôl umiestnený v blízkosti knižnice slúži aj pre študijné účely. Dá sa ňom komfortne rozložiť súbežne viacero kníh i toho najväčšieho formátu. V kombinácii so svetlým a lesklým povrchom stola a osvetleným zhora evokuje muzeálnu expozíciu. Architekti sa dokázali postarať v interiéri o jedinečnú atmosféru v každom detaile.
Harmonické útočište
Za otvárateľnou knižnicou sa nachádza pracovňa s minimalistickým nábytkom s dotykovým otváraním. Je prístupná z dvoch strán. Obývaciu izbu ukončuje chodba popri pracovni s neformálnou lavicou s vankúšmi. Stenu nad ňou romanticky zdobí husté usporiadanie stránok kníh starších vydaní. Pri prievane či aj pri tom najmenšom pohybe sa jemne rozochvejú. Čitateľské vzrušenie obohatené o živé zvuky patrí k unikátnym počinom.
V spálni s pomerne malou rozlohou zaujme dielo od Banksyho, zavesené nad manželskou posteľou. O útulné zovretie priestoru sa postarala policová deliaca stena. Opäť s knihami.
Tak akurát nablízku sa nachádza šatník s denným osvetlením s dvoma radmi šatníkových tyčí nad sebou. Takéto riešenie prakticky pojme množstvo oblečenia, ktoré je pre Talianov jednou z vášní.
Dve oázy na rôzny spôsob
Ružový náter prezrádza, že detská izba s pribúdajúcim vekom dcérky rozkvitne do utešeného kráľovstva. Zatiaľ je jednoducho zariadená pre potreby batoľaťa. Diskrétny luxus aj tu spoluvytvára kvalitná drevená podlaha a osvetlenie miestnosti cez francúzske balkóny.
K bytu prislúcha len jedna kúpeľňa. Úzky dlhý pôdorys architekti vyriešili umývadlom na drevenej kúpeľňovej skrinke v prednej časti a ďalej sprchovacím kútom a samostatne stojacou oválnou vaňou umiestnených za sebou. Vysoký lesk svetlosivého mramorového obloženia opticky rozširuje priestor. Prirodzené svetlo je rozptýlené skrz celú hĺbku.
Il nido di carta – Papierové hniezdo
Architekti: Icona Architetti Associati
Lokalita: Miláno, Taliansko
Realizácia: 2020
Text: Katarína Mácová
Foto: Monica Spezia