Zdroj: Miro Pochyba

Nepostavili ho za rok ani za dva, no výsledok stál za to. Pre rodinu s dvomi dcérami vytvorili architekti perfektný domov 

15. 01. 2024
Zdieľať

Táto moderná rodinná vila predstavuje vzácny prienik umenia skúsených architektov, nadčasového dizajnu, materiálov vyberaných s citom a technických aj estetických „vychytávok“. Presvedčte sa sami.

Autormi architektúry, komplexného návrhu interiéru vrátane zabezpečenia dodávky, exteriérovej výsadby a úprav záhrady sú autorizovaní architekti Ľuboš Ďurček a Alena Rochová z ateliéru Architekti 67. Už v ich predchádzajúcich realizáciách sme sa stretli s precíznosťou v každom detaile, s láskou k prírodným materiálom.

Už pomaly typickým je vzťah autora k veľkým prírodným kameňom. Aj tu je záhrada a priestor pred vstupom do domu obohatený kamennými kompozíciami z veľkých balvanov z Lošoneckého kameňolomu, ktoré architekt v lome vybral, zabezpečil dovoz a presne osadil na pozemku.

Exteriér rodinného domu v Skalici s garážou a záhonom s minidrevinami.

Priestor pred vstupom do domu je obohatený o kamene z Lošoneckého kameňolomu. Zdroj: Miro Pochyba

Nič nenechali na náhodu

Vodorovne členené kubusovité hmoty architektúry s tvaroslovnými prvkami československého medzivojnového funkcionalizmu opticky odľahčujú veľké zasklenia s čiernymi hliníkovými okennými rámami, ktoré zrkadlia okolie domu. Výtvarný koncept tvorí ako základ biela farba, ktorú dopĺňajú vodorovné fasádne obklady z prírodných materiálov: štiepaný kameň andezit a drevený prevetrávaný obklad z termoborovice.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v radovej zástavbe vás upúta netypickým vzhľadom. Vnútri objavíte dokonalé moderné bývanie

Základná filozofia architektonicko-dispozičného stvárnenia rodinného domu spočíva vo vytvorení pomyselnej náruče samotnou hmotou domu spolu s objektom vonkajšej sauny a prekrytým pultom s grilom. Dom akoby objíma rodinu užívajúcu si pobyt na terase s bazénom a zapustenou vírivkou.

Veľmi dôležitý prínos pre kvalitu bývania je optické a funkčné prepojenie obytnej a oddychovej časti domu s čiastočne prekrytou terasou, a, samozrejme, so záhradou. Vonkajší zapustený bazén má vnútorný rozmer 3 × 7 m a je navrhnutý s tzv. napnutou hladinou, kde je vonkajší prelivový žľab prekrytý doskami terasy.

Terasa rodinného domu v Skalici s eteriérovým nábytkom a bazénom.

Zo spálne rodičov sa dá vyjsť na terasu s vírivkou. Aj tu sú zastúpené všetky materiály, ktoré vidieť aj v ostatnej časti domu. Zdroj: Miro Pochyba

Kuchyňa hodná ocenenia

Kombinuje čierne a biele leštené plochy s matným prírodným primoreným olejovaným dubom. Pri varení je príjemné vizuálne prepojenie so záhradou cez vysoké pásové okno nad kuchynskou linkou. Celý kuchynský ostrov aj pracovné plochy sú z umelého kameňa imitujúceho biely leštený kararský mramor.

Prečítajte si tiež
Vnútro 70-ročného domu nerozoznáte od modernej vily. Neuveríte, čo všetko nájdete v jeho suteréne

Na prístupe klienta záleží

Zaujímavosťou je, že od spracovanej a odkonzultovanej úvodnej štúdie domu a interiéru bolo všetko na 99 % koncepčne a výtvarne dodržané až do úplného ukončenia diela. Čo však na tomto výnimočnom projekte architekti vyzdvihujú najviac, sú klienti, s ktorými bola radosť spolupracovať. Sadli si s ohľadom na vkus. Ak domáca pani prišla s návrhom a konkrétnym výberom niektorých doplnkov, vždy to bolo prínosom pre celkové výtvarné stvárnenie.

Celá rodina veľmi dôsledne pristupovala aj k výberu materiálov, nábytku a doplnkov. Neváhali stráviť s architektom veľa času a prejazdiť kopu kilometrov. Výsledok, ktorý si budú užívať dlhé roky, však stojí za to.

Nestáva sa často, že architekt môže pracovať s kultivovaným klientom, ktorý má prirodzený dar vkusu, rozhľad a čo je dôležité, aj schopnosť alebo odvahu venovať architektovi dostatočnú dôveru. V tomto prípade to bola pani domu, s ktorou bola spolupráca prínosom.

Ing. arch. Ľuboš Ďurček, autor architektúry, interiéru aj exteriéru, Ateliér Architekti 67

 

Priechod medzi obývačkou a kuchyňou s jedálenským stolom a vínotékou.

V drevenom obklade so zabudovaným kávovarom sa na strane kuchyne nachádzajú utajené dvere do komory. Tu vidno aj čistý prechod dreveného obkladu z interiéru do exteriéru a naopak. Zdroj: Miro Pochyba

Umenie na mieru

Výrazným interiérovým prvkom v obývacej izbe je sklené výtvarné dielo s farebnou plastickou štylizáciou, ktorá abstraktným spôsobom znázorňuje rodinu obyvateľov domu, rodičov a dve dcéry. Autorkou tohto diela je známa výtvarníčka Gordana Turuk.

„Obraz stvárňuje rodinu, štyroch anjelov a dva základné piliere – otca a matku, ktorí ochraňujú svoje dve deti. Ich funkciou je budovať čisté jadro, z ktorého každá rodina čerpá energiu a lásku,“ vyjadrila sa k dielu umelkyňa.

Prečítajte si tiež
Využili osvedčený 100-ročný recept na kvalitné bývanie. Rodinný dom si postavili svojpomocne bez stavebnej firmy

Plastika sa skladá zo štyroch zvislých častí a má úctyhodný celkový rozmer 2,4 × 2,4 m. Dielo je na stene celoplošne podsvietené s napnutou fóliou Barrisol a s možnosťou regulácie intenzity svetla. Čo sa týka osvetlenia, v celom dome je základné stropné v čiernom mate doplnené dizajnovými závesnými svetlami z ručne fúkaného skla.

Obývačka domu s televízorom, koženými sedačkami a umeleckým dielom.

Dominantou obývačky je podsvietené, na mieru vytvorené dielo výtvarníčky Gordany Turuk. Zdroj: Miro Pochyba

Drevený obklad s tajomstvom

V celom dome je bohato zastúpené drevo v jednotnom duchu, no v rôznych formách použitia: na strope, obkladoch, schodisku aj dverách. V obývačke napríklad na stene s vínotékami naoko bežný drevený obklad ukrýva úložný priestor aj tajné dvere k bočnému vstupu do domu či do spálne rodičov. Rovnako v kuchyni – drevená stena so zabudovaným kávovarom má tiež svoje tajomstvá – vstup do komory len pre zasvätených.

Priechod medzi obývačkou a kuchyňou s jedálenským stolom a vínotékou.

V drevenom obklade so zabudovaným kávovarom sa na strane kuchyne nachádzajú utajené dvere do komory. Tu vidno aj čistý prechod dreveného obkladu z interiéru do exteriéru a naopak. Zdroj: Miro Pochyba

Vo všetkých obytných priestoroch sú na podlahách olejované dubové veľkoplošné parkety s ručným dohobľovaním na jemne zvlnený povrch nášľapnej plochy. Kamenný vodorovne členený obklad zo štiepaného andezitu plynulo prechádza z exteriéru dovnútra domácnosti, takmer nevnímajúc deliace zasklenie.

 

Takýto dom sa nedá vybudovať tak, ako si väčšina klientov predstavuje – za rok, maximálne dva. Výstavba tohto domu trvala skoro štyri roky, kým dostal súčasnú podobu.

Ing. arch. Alena Rochová, spoluautorka, Ateliér Architekti 67

Vila pre rodičov a dve dcéry

Autori: Ateliér Architekti 67
Lokalita: Skalica
Plocha: 268 m²

Text: Inéz Búci
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Môj dom špeciál

Kategória: Návšteva
Tagy: moderné bývanie prírodné materiály rodinný dom
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia