Trojnásobne obdarení výhľadom

20. 12. 2007
Zdieľať

Zo zastavaných strání a vrcholkov kopcov v okolí miest a mestečiek je zrejmé, že na vytvorenie vysokého štandardu bývania nestačia um, talent a skúsenosti architekta. Dôležitá je aj poloha, ráta sa výhľad. Dom mladej rodiny na kopci Freiberg v podunajskom Klosterneuburgu je ním obdarený trojnásobne. Z jednej strany je ďaleká perspektíva, kde sa oko zastaví na medenkových kopulách svetoznámej kláštornej budovy, na druhej strane blízky zelený chrbát kopca a na tretej sa ponúka nie menej premenlivý a nie menej zaujímavý pohľad na stonky a steblá na zvažujúcej sa lúke.



Trojnásobne obdarení výhľadom

120039
© www.schmitzer.com

Zvonku dom zaujme najprv veľkými jednoliatymi plochami a ich usporiadaním. Od plošnosti a jednoliatosti sa neodkláňa ani zeleň. Z trávnika sa totiž len kde-tu dvíha skôr skupinka kríkov než strom. Zeleň hraničí s tyrkysovým obdĺžnikom napusteného bazéna, vedľa sa vynímajú múriky a terasy farby veľmi bielej kávy a v nich sýte červenohnedé ostrovy z exotického dreva bangkirai.


Trojnásobne obdarení výhľadom

120041
© www.schmitzer.com

Maska vážnosti padá v záhrade

Prvý dojem striedmosti v bezprostrednom okolí domu sa napokon potvrdí aj za jeho prahom – tóny mimo farebnej škály od bielej po hnedú sú výnimkou a iste nie je náhoda, že v interiéri nájdete skôr izbové rastliny než pestré kvety vo vázach. Vonku sa aj tento úsporný register redukuje a na priečelí dospieva až ku konfrontácii ideálne hladkej a ideálne bielej plochy a skla. V bočných pohľadoch dominujú biele plochy, vďaka plytkým výrezom okenných pásov plastické. Dominujú natoľko, že pri pohľade zo záhrady akoby sa prízemie s prevahou skla strácalo a vzniká ilúzia, že do svahu je zapustené poschodie.


Trojnásobne obdarení výhľadom

120045
© www.schmitzer.com

Tento dojem vzniká aj preto, že jeho línia prízemia oproti rovine prvého poschodia mierne ustupuje. Pri troche fantázie pripomína strešná stavba s telesom kozubového komína upevňovací prvok, akúsi svorku, konzolu, ktorá nesie visuté poschodie. Opačný dojem vyvoláva prízemie na vstupnej strane domu. Pôsobí hmotne, masívne, solídne, ako opora silno prečnievajúceho poschodia. Fasáda a múry, vytvárajúce závetrie a zabezpečujúce súkromie na terasách, sú obložené vápencom a ako staré opevnenia naklonené smerom dnu.


Trojnásobne obdarení výhľadom

120047
© www.schmitzer.com

Čo ukrýva galéria

Prízemie je jednotným obývacím priestorom, ktorý expanduje do záhrady na oboch širších stranách domu. Tam, kde sa opiera popoludňajšie slnko, sa z obývačky a jedálne vychádza cez sklenené odsúvacie steny na terasy, na ktorých si možno krátiť chvíľu pri bazéne, ranná káva sa popíja na malej terase pri kuchyni, vloženej do rohu domu na východnom priečelí.


Trojnásobne obdarení výhľadom

120048
© www.schmitzer.com

Výhľadu z jednej terasy na druhú naprieč domom nič neprekáža. Veľký vnútorný priestor s otvoreným schodiskom na galériu s knižnicou je rozčlenený na obývačku, jedáleň a kuchyňu len rozličnými úrovňami podláh. Najnižšie je kuchyňa – ak sa z nej ide až na opačný koniec obytného priestoru, do obývačky, napríklad posedieť si s návštevou, treba dva razy vyjsť po niekoľkých schodoch.


Trojnásobne obdarení výhľadom

120064
© www.schmitzer.com

Na poschodí sa dá z oboch detských spální aj pracovne vyjsť na vzduch na balkóny a strešná terasa pri veľkej spálni priam láka užiť si slnečný kúpeľ. Ani z detských spální však netreba kvôli hrám na slniečku chodiť po schodoch a von z domu. Pred detskými izbami je totiž priestor, otvorená galéria, ktorá slúži ako slnečná herňa – podľa počasia na čerstvom vzduchu alebo za oknami domu. Strešné okno nad galériou, takmer desať štvorcových metrov, sa dá odsunúť, rovnako ako aj sklenená stena vedúca na balkón. Vznikne tak patio, clonené a chránené zboku pevnými exteriérovými clonami!


Trojnásobne obdarení výhľadom

120055
© www.schmitzer.com

Na rozdiel od jednotného priestoru na prízemí sú poschodia riešené ako tri oddelené zóny – pracovná a dve oddychové na prvom a druhom poschodí. Ani tu sa však otvorenosť a previazanosť priestorov celkom nevytráca. Pracovnú a oddychovú zónu prepája so spálňami detí voľný medzipriestor s herňou a knižnicou, otvorený až do obývačky a jedálne, ktoré siahajú cez dve podlažia.

Dom dostavali minulý rok v máji. Autorstvo patrí ateliéru Projekt A01, ktorý sídli na viedenskej Mariahilferstrasse. Bolo príjemným prekvapením, že krátko po kontakte pre článok do Môjho domu firmu, ktorú vedú Andreas Schmitzer a Maria Planeggerová, zaradil britský časopis Wallpaper do tohtoročného výberu najlepších nových architektonických firiem na svete.

Kategória: Dizajn Návšteva
Tagy: návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia