Typová drevostavba vyniká jedinečnosťou. Postavili ju v pasívnom štandarde a s vlastným jazierkom
Typové domy vôbec nemusia byť fádne a „na jedno kopyto“. Manželom Hanke a Karlovi sa zapáčil prototyp typového domu Kreativ, ktorý navrhol architekt Jakub Loučka a upravili si ho na svoje potreby. Drevostavba v prírodnom prostredí obce neďaleko Prahy splýva s miestom – krajinu jemne dopĺňa a krajina zase dotvára stavbu. Záhrada je už len na pohľad relaxačným zážitkom.
Manželský pár sa rozhodol vstúpiť do novej etapy života spolu s novou domácnosťou. Deti „vyleteli z hniezda“, a tak bol čas presunúť tvorivú energiu. Zaujal ich dom architekta Jakuba Loučku, ktorý obýva vlastnoručne navrhnutý prototyp. Zapáčil sa im natoľko, že sa pre návrh rozhodli ako pre svoj nový domov. Do projektu premietli svoje potreby a priania a výsledok na seba nenechal dlho čakať.
Drevostavba využíva potenciál svetových strán vo svoj prospech. V interiéri sa oproti pôvodnému návrhu udialo len pár drobných dispozičných zmien. Pribudli však garsónka, garážové státie a záhradný domček. Tieto objekty majú ploché zelené strechy.
Vôňa dreva zvonku aj zvnútra
Dispozičné riešenie plne vyhovuje domácim a ich novej životnej etape. Investori požiadali o riešenie interiéru samotného architekta stavby – Jakuba Loučku.
„Požiadali sme ho o to, pretože dom dobre pozná a my sme zase vedeli, čo potrebujeme a ako ho chceme užívať. On vo svojom dome funguje inak, býva s dvoma malými deťmi, ale podarilo sa mu preklopiť svoju perspektívu a pozrieť sa na interiér našimi očami,“ vysvetľujú majitelia pasívnej stavby. Celý interiér vonia drevom, ktoré nájdete absolútne všade.
Pracovňa ako súčasť dennej zóny
Dennú zónu na prízemí tvorí obývací priestor s jedálňou a kuchyňou, dokonca zahŕňa aj pracovňu. Keďže domáci sú zvyčajne sami, nebolo ju potrebné oddeľovať dverami. Dlhý jedálenský stôl predstavuje centrum prízemia s krásnym výhľadom na biotop a záhradu. Poschodie patrí nočnej zóne.
Dve terasy a pozorovateľňa
Čarovných miest je v interiéri viacero. Domáci si okrem hlavného priestoru na prízemí, kde trávia väčšinu času nevedia vynachváliť obe terasy a pozorovateľňu. Pozorovateľňa je miesto na severnej strane domu medzi šatňou a spálňou s fantastickým výhľadom na krajinu. Je to výborná „zašiváreň“ – ideálne miesto, kam sa v lete utiahnete do chládku a kam si v zime zoberiete knihu a teplý čaj. V dome nechýba ani hosťovská izba. Aktuálne je vlastne takmer detskou, pretože najčastejšie hostí malé vnúčatá domácich.
Záhrada novej doby – udržateľná a prirodzená
Veľmi dôležitou v rámci celého projektu je záhrada. Dá sa nazvať záhradou novej doby. Je riešená v duchu udržateľnosti a celostného prístupu. Nenájdete tu žiadne zakopané fólie, ani chémiu na ničenie buriny. Cieľom bolo nadviazať na pôvodný charakter miesta, a tak pôsobí ako prirodzená lúka s jazierkom. Dažďová voda, ktorá stečie zo strechy, je zhromaždená v nádrži a použitá na zalievanie. Celkový vzhľad stavby je osviežený zelenými rámami okien a zasklení.
Dodávateľ riešil len hrubú stavbu, ostatné si na seba vzal pán domáci
Drevostavba je založená na pätkách. Dodávateľská firma realizovala objekt iba do fázy hrubej stavby. Bolo to preto, že pán domáci je sám staviteľom a chcel nejakým spôsobom zvyšok stavby úspešne doviesť ku koncu a aspoň časť z nej zrealizovať.
Dobrou správou pre majiteľov je fakt, že v obci je teraz stavebná uzávera, takže v blízkej dobe tu nevyrastú ďalšie domy, ktoré by ovplyvnili charakter miesta. Obľúbili si aj miestnu komunitu, ktorá funguje bezchybne – samozrejmosťou je napríklad vzájomné stráženie detí alebo zdieľanie prebytkov úrody.
RD Kytín
architektonický ateliér: 3AE s.r.o.
autor: Ing. arch. Jakub Loučka
lokalita: Kytín, ČR
podlahová plocha: 165 m2
zastavaná plocha: 103 m2
realizácia: 2017
Dispozícia: 5+kk / 5+1
typový dom NOVAHOME
Sabína Zavarská
Foto: Martin Zeman