Udržateľné a nízkonákladové bývanie nielen na víkendy. Vidiecky dom, ktorý je zároveň veľmi moderný a prekvapivý
Svahovité pozemky kedysi znamenali pre architektov pohromu, moderní architekti z nich však vedia vyťažiť to najlepšie i bez toho, aby pozemky či ich časti zarovnávali. Výbornú možnosť, ako prispôsobiť dovolenkový dom či trvalé bývanie strmému pozemku predviedli architekti z nemeckého ateliéru Amunt. Ich dom vo svahu je čarovný a mnohotvarý nielen zvonku, ale aj zvnútra, a prekvapuje množstvom úrovní a rôznych zákutí.
Užívanie si dovoleniek a voľných dní vo vlastnej krajine sa stalo za ostatné tri roky pre mnohých nevyhnutnosťou. Avšak aj z tejto nevyhnutnosti pramenia pozitíva – uvedomili sme si, koľko krásnych a nepoznaných miest je tak blízko, že nemusíme prechádzať cez hranice. Podobne uvažujú mnohí ľudia v Nemecku.
Dovolenka vo vlastnej krajine
„V priebehu diskusie o udržateľnosti sa stala dovolenka v Nemecku pre domácich oveľa populárnejšou a mnohí dovolenkári sú prekvapení, keď objavujú rozmanitú a krásnu krajinu… Udržateľné cestovanie je na pozadí klimatických zmien dôležité pre každého z nás. Naši klienti, ktorí trávia dovolenku exkluzívne v Nemecku, nás oslovili s požiadavkou: trvalo udržateľný dovolenkový dom s kvalitným architektonickým dizajnom, ktorý by mohol slúžiť pre mnohých členov rodiny a ich hostí,“ vysvetľuje architekt Nagel Theissen, ako sa zmenil prístup k dovolenkovaniu v domácom Nemecku.
V dedinke odkiaľ odišli mladí aj sneh
Investori si vybrali pozemok v malebnej dedinke Menzenschwand v južnom Schwarzwalde. Tento región v posledných desaťročiach trpel odchodom mladších generácií a zápasí s klesajúcim počtom dovolenkárov v dôsledku čoraz teplejších zím bez snehu a bez možnosti lyžovania. Stavebný pozemok sa nachádza na juhozápadnom svahu s výhľadom na dolinu a obec. Architekti boli pri riešení návrhu vedení myšlienkou zachytiť krásu krajiny a kvalitne architektonicky vypracovaný dom prispôsobiť svahu.
Klasický i moderný dom sa vznáša nad svahom
Výsledkom je čiastočne klasická vidiecka stavba, ktorá je zároveň veľmi modernou a prekvapivou. Sklon strechy, smer hrebeňa, výšky odkvapov a presahy strechy sú definované v územnom pláne, takže tie boli dané, rovnako ako aj povinnosť zachovať vyrastené stromy. Tieto danosti v podstate tvarovali podobu domu. Stavba zahŕňa len to potrebné.
Architektom sa podarilo minimalizovať narušenie pozemku tým, že neriešili suterén. Naopak, kompaktný drevený dom s rozlohou 110 m² bol vyvýšený. Pod ním tak vznikol úložný priestor a priestor na leňošenie. Trojuholníkové kryté miesto pred vstupom do domu poskytuje priestor pre sánky, lyže a turistické topánky.
Interiér prekvapuje farebnosťou aj členením
Po otvorení hlavných dverí sa ocitnete v priestrannom a nezvyčajne členenom dvojposchodovom obytnom priestore. Prekvapuje rôznymi priestorovými situáciami, výškovými úrovňami nadväzujúcimi na topografiu pozemku a tiež farebnosťou.
O čosi nižšie od vstupu sa nachádzajú kuchyňa a jedáleň s veľkým balkónom pod javorom, do obývačky a krbovej miestnosti vedú ďalšie schody. Je to dom, v ktorom sa dá túlať – pri týchto potulkách vás budú sprevádzať rôzne výhľady do údolia a okolia a máte pocit, že ste vo vnútri aj vonku súčasne.
Osem miest na spanie s rôznou atmosférou
Dva základné objemy budovy kryje strešný plášť s veľkými strešnými výstupkami. I vďaka nim pôsobí pôdorys až abstraktne, ale zámerom autorov projektu bolo umožniť rôzne vzťahy s okolím bez „prilepenia“ na susedné budovy. Taktiež sa im skvele podarilo zachytiť južné slnko. Na hornom podlaží je galéria, z ktorej sa dostanete do malých, intímnych a veľmi odlišných izieb, ktorým nechýbajú veľkorysé výhľady.
Domáci či hostia majú na výber rôzne možnosti spánku – poschodovú posteľ, podobnú ako v horských chatách, útulnú spálňu pripomínajúcu výklenok, spať sa dá i na časti galérie – teda pod strechou a ďalšou možnosťou je spálňa s výhľadom na hviezdy. Zaujímavý dom ponúka celkovo osem rôznych miest na spanie pre rodinu a jej priateľov.
Energetická koncepcia bola výzvou
A to z toho dôvodu, že obsadenosť domu môže byť veľmi kolísavá. V intenzívnej spolupráci so spoločnosťou energetického plánovania bol vyvinutý experiment, orientovaný hlavne na flexibilitu. Pre dobre izolovaný drevený dom sú nevyhnutné: infračervené vykurovacie panely, veľkoplošná fotovoltaická elektráreň na streche a vetranie okennými škárami. Samotný dom slúži ako zásobník tepla, kachle na drevo podporujú vykurovanie a zabezpečuje pohodu v dome.
Betónový stôl a drevená konštrukcia
Drevenú konštrukciu domu podopiera a pred snehom i vodou chráni betónový stôl. Zhora stavbu a fasádny plášť z lokálnej douglasky ochraňuje veľký strešný výstupok. Drevená rámová konštrukcia a vnútorné steny sú vyrobené z priečne lepeného dreva. Všetky materiály boli starostlivo vybrané so zameraním na lokálne materiály, odolnosť a schopnosť prirodzene starnúť.
Douglaska vo viacerých funkciách
Aj podlahy a stupne schodiska sú vyrobené z douglasky, obnažené krížom lepené drevené prvky boli ošetrené bielym pigmentovaným olejom, aby sa zachoval svetlý odtieň dreva. Okenné rámy vyzdvihujú farbu kvetov javora pred nimi. Interiér spestruje zelená farba vo viacerých odtieňoch. Architekti finálnu stavbu nazývajú „radostným domom s ozvenou tradičných stavebných foriem a typov budov.“
House on a Hill
architektonický ateliér: Amunt
hlavný architekt: Nagel Theissen
lokalita: Menzenschwand, Nemecko
podlahová plocha: 109 m2
hrubá podlahová plocha: 197 m2
projekt a realizácia: 2016 až 2021
Sabína Zavarská
Foto: Rasmus Norlander