Zdroj: Elena Kulachenko

V snahe zachovať všetky existujúce stromy postavili dom konzolovito nad terén

22. 12. 2021
Zdieľať

Vstupnými požiadavkami na realizáciu netypického domu v prírodnom prostredí Kyjeva bola túžba investorov po veľkom obytnom priestore, v ktorom by si mohli vychutnať krásy okolitej prírody – bez toho, aby do nej akokoľvek rušivo zasiahli.

Architekti z ateliéru TWO+ v snahe minimalizovať negatívne vplyvy stavby na prostredie, dom umiestnili konzolovito nad terén. Vďaka tomu sa podarilo zachovať všetky existujúce stromy. Samotný dom je postavený na dlhom oceľovom ráme, ktorý stojí na stĺpoch s 12-metrovými rozstupmi. Horná časť domu je plochá, a i keď to nie je z bežných uhlov pohľadu vidno, v strednej časti strechy je ohyb, ktorý prechádza do šikminy tvoriacej presklenie strešného okna.

Prečítajte si tiež
Dom s dvoma fasádami: Žula a vlnitý plech ako odkaz na minulosť a budúcnosť

Južná stena budovy je orientovaná do borovicového lesa a je charakteristická panoramatickým zasklením. Vďaka zaskleniu majú domáci malebný výhľad na celé údolie rieky zo všetkých miestností v dome. Pozdĺž tohto zasklenia sa tiahne balkón, ktorý sa napája na hlavnú terasu na konci domu. Na balkón sa dá vyjsť z izieb vďaka posuvným hliníkovým systémom.

Príjazdová cesta k modernému domu

Na malom kúsku pred terasou je vysadený trávnik s okrasnými trávami. Zdroj: Elena Kulachenko

Komplikovaný prístup, hustá vegetácia, strmý svah

Keďže stavba vyrástla na strmom svahu a v okolí je hustá vegetácia, prístup autami bol veľmi komplikovaný. I preto sa zemné práce vykonávali prevažne ručne. Ani konštrukcie sa nepodarilo previesť na miesto
stavby – bolo potrebné zohnať autožeriav s dostatočnou dĺžkou výložníka, ktorý by dosiahol požadovaný bod. Napriek všetkým komplikáciám sa po roku prác mohli investori nasťahovať.

Prečítajte si tiež
Z nechceného múru na pozemku urobili výhodu a prispôsobili mu dom

Termálne drevo, hliník, žula

Na fasáde domu architekti zužitkovali praktické kompozitné panely z termálneho dreva a hliníka. Oporné múry sú postavené z tradičného sutinového muriva z miestneho kameňa. Dlažbu na pokrytie príjazdovej cesty tvoria staré žulové dlažobné kocky, časť je zhotovená z brúseného betónu.

Príjazdová cesta k modernému domu s odparkovaným autom

Na fasáde domu architekti zužitkovali praktické kompozitné panely z termálneho dreva a hliníka. Zdroj: Elena Kulachenko

Na malom kúsku pred terasou je vysadený trávnik s okrasnými trávami. Hlavná časť pozemku však zostala nezmenená – je zachovaná v pôvodnej podobe. Vďaka tomu sa architektom podarilo vizuálne rozmazať hranicu medzi stavebným pozemkom a priľahlým lesom.

Otvorený moderný spoločenský priestor s obývačkou jedálňou a barovým sedením

Vo vnútri dominuje kombinácia dreva, kovu, skla a textúrovaných textílií. Zdroj: Elena Kulachenko

Útulný interiér v znamení dreva, kovu a skla

V interiéri sa okrem spojeného priestoru kuchyne, obývačky a jedálne nachádza hlavná spálňa s vlastnou veľkou kúpeľnou, špajza, šatník a detská izba, taktiež s kúpeľňou. Súčasťou terasy je vonkajšia kuchynka s barovým pultom a veľký priestor na stolovanie i posedenie. Vo vnútri dominuje kombinácia dreva, kovu, skla a textúrovaných textílií. Z farieb prevládajú hnedá, čierna, sivá. Parkovacia plocha je na nižšej úrovni, kúsok od stavby sa nachádza aj malý hosťovský domček.

Prečítajte si tiež
Absolútne celý z dreva! Dom, ktorý spochybňuje mnohé vlastnosti pripisované drevu

Dom na úbočí

architektonický ateliér: TWO+

hlavní architekti: Meddi Umarov, Boris Kolomoets

architekt: Alena Storozhenko

lokalita: Kyjev, Ukrajina

plocha: 250 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Elena Kulachenko

Kategória: Návšteva
Tagy: dizajnový nábytok domy vo svahu moderná architektúra presklené fasády svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia