Víkendový drevodom na úpätí Malých Karpát ponúkol rodine nádherné útočisko aj počas pandémie
Za príbehom tohto domu stála potreba občasného úniku do prírody z ruchu hlavného mesta. Výber lokality spoluurčili aj majiteľove pekné spomienky z detstva.
Majiteľ mal v lokalite Lieskového starých rodičov, ako dieťa sa na miestnom kopci sánkoval, k okolitej krajine mal odjakživa vzťah. Preto keď sa s bratom po vysokej škole rozhodli, že investujú do pozemku, kde si časom postavia víkendové domy, presne vedeli, kde majú hľadať. A veru našli. V obci Cerová bol voľný pozemok s krásnym výhľadom na okolitú krajinu. Kúpili ho, rozdelili na polovicu, zobrali si prvý spotrebný úver a pustili sa do vybavovania inžinierskych sietí.
Dnes vedľa seba stoja dva hotové domy, ktoré počas víkendov či prázdnin navštevujú obe rodiny s deťmi, a my môžeme skonštatovať, že zámer vytvoriť si príjemné miesto na relax v obklopení prírody sa im podaril. A hoci sú majitelia dvojičky, ich domy sú celkom iné.
My sme navštívili drevodom, ktorý je už kompletne dokončený a v ktorom mladá rodina z Bratislavy trávi nielen víkendy, ale vhod im padol aj počas obdobia pandémie, keď mohli deťom aspoň trochu meniť domáci stereotyp. A prečo sa rozhodli práve pre drevodom?
„V čase, keď už sme mali oplotený pozemok a začali pomaly uvažovať, ako ďalej, môj kolega staval dom s firmou Atrium. Boli sme sa na stavbu aj s manželkou pozrieť, porozprávali sa s pani architektkou Kutišovou, ktorá naše predstavy o chalupe – víkendovom dome s rozlohou a dispozíciou približne ,trojizbáku‘– nakreslila a následne už naše cesty viedli do banky, kde sme vybavili úver. Do pol roka sme mali vyriešenú kompletnú dokumentáciu a právoplatným povolením,“ prezrádza sympatický majiteľ. „Dovtedy tu však ešte vznikala pivnica, môj odveký sen, keďže sme na dedine. Jej stavba trvala približne dva mesiace,“ dodáva.
„Ďalší z dôvodov, prečo sme sa rozhodli pre drevodom, bol aj fakt, že sa dá rýchlo vykúriť a dlhšie drží teplo. Ako dieťa som neznášal, keď sme s rodičmi na našej murovanej chate od piatku do soboty mrzli a keď už bolo teplo, išli sme naspäť domov. Tu kúrime radiátormi napojenými na plynový kotol, podlahové kúrenie sa nám zdalo byť na chalupu zbytočným luxusom. Keď prihodím do pece, vydrží nám teplo až do nedeľného odchodu,“ približuje majiteľ.
A koľko trvala stavba? „Dom typu all inclusive stál za tri dni, odovzdali nám ho asi za tri mesiace a sťahovali sme sa približne po pol roka. Ešte sa čakalo, kým stolár vyrobí dvere, aby nám mohla dodávateľská firma dokončiť lišty, obklady… Riešili sme aj mriežky na oknách, ktoré sme s manželkou chceli vzhľadom na vidiecky charakter stavby. Tie vonkajšie, čo ponúkali, sa nám zdali nepraktické, a tak stolár vymyslel systém odomykateľných mriežok, ktoré v prípade umývania okien jednoduchým klikom odmontujete a následne pripnete späť.“ Šikovné, praktické a pomerne jednoduché riešenie. Ale veď také sú vždy najlepšie…
Zariaďovania interiéru sa chopila domáca pani, snažila sa namixovať zmes vidieka a Provance. Drevené stoličky, stôl a komoda, farebné závesy, červené kachle, olivová zelená na dverách či množstvo milých doplnkov spoluvytvárajú príjemnú atmosféru, z ktorej cítiť, že korešponduje s krásnou prírodou na pokojnom mieste. No a aby manželovi nebolo ľúto, on sa zasa realizoval v exteriéri a v pivnici, ktorá je pod celým domom, a zamýšľajú v nej organizovať posedenia s priateľmi pri dobrom vínku, kým deti hore budú sladko spať.
Dom stojí v kopci s krásnym výhľadom. Aj ten determinoval jeho umiestnenie na pozemku, rovnako ako orientáciu vonkajšej terasy. „Aj pani architektka, kým začala kresliť návrh, chcela vidieť pozemok na vlastné oči a zohľadniť všetky jeho benefity. Sú tu pôvodné ovocné stromy, ktoré sme zachovali. Z dôvodu pôvodnej ílovitej pôdy sme si sem nechali naviezť 24 ton špeciálnej zmesi zeminy, ktorú tvorí piesok, humus a vlákno a ktorá je aj na štadióne Tehelné pole. Ja som fúrikoval a manželka ju dlhou latou zarovnávala. Celé sme si to urobili sami, až potom sme vysiali trávu,“ prezrádza s hrdosťou v hlase majiteľ. „Terasu sme otočili tak, aby nám ponúkala výhľad na krajinu, kopce a prírodu.“
Majiteľ mal ešte jednu podmienku okrem zachovania väčšiny stromov. Trval na typickej vidieckej škridle, takzvanej bobrovke, ktorú s architektkou hľadali v ponuke firiem, kým nenašli takú, ktorá k domu zapasovala najviac. Stavbu tlačili dopredu pozemku, keďže je evidovaná ako rodinný dom, nie ako chalupa. Z toho dôvodu museli vytvoriť tri parkovacie miesta, bola to podmienka zo stavebného úradu. Tunajšia cesta do kopca je totiž veľmi úzka na to, aby na nej parkovali pred domami autá. Všetky podmienky napokon splnili a dnes sa tešia z príjemného útočiska, kde trávia každú voľnú chvíľu a kde im okolité prostredie ponúka rôzne možnosti trávenia voľného času.
Profil
MAJITELIA
Rodina s dvomi malými deťmi z Bratislavy, ktorá dom využíva ako víkendové sídlo.
NEHNUTEĽNOSŤ
Drevodom na päťárovom pozemku so zastavanou plochou 106 m2.
Lokalita Lieskové – Cerová
Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom