Zdroj: Maxime Brouillet

Z pôvodnej kuchyne pre robotníkov vznikla minimalistická knižnica. Prístavba na samote búra predsudky

30. 07. 2023
Zdieľať

Pri križovatke ciest v riedko osídlenom území uprostred kanadskej prírody žije rodina s troma deťmi. K Denison Mills sa viaže dvestoročná história v podobe štyroch zachovaných objektov – mlynu prebudovaného na obytné sídlo aj domu zakladateľov tohto miesta. Novousadlíci sa obrátili na ADHOC Architectes, aby staršia prístavba k domu mohla písať moderný príbeh.

Okolitá krajina dodnes slúži na poľnohospodárske účely. Skupina spomínaných objektov s výhľadom na rozľahlé jazero vznikla postupne.

Objekty majú regionálny charakter a sú považované za dôležité architektonické dedičstvo. Súčasťou majetku bol aj pozemok s rozlohou 83 akrov.

Jednoduchšia záchrana ako demolácia

K pôvodnému kamennému trojpodlažnému domu bola z pravej strany dávnejšie realizovaná jednoduchá prístavba s obdĺžnikovým pôdorysom a sedlovou strechou. Vzhľadom na zhoršenú kondíciu stavby bol jej osud neistý. Kedysi slúžila ako veľká letná kuchyňa, v ktorej sa servírovalo jedlo pre približne tridsať ľudí najatých sezónne v období žatvy.

Uvažovalo sa dokonca o jej úplnom odstránení. Z hľadiska ochrany životného prostredia a náročnosti novej kompletnej výstavby na odľahlom území nakoniec vyhrala snaha o záchranu prístavby vo forme súčasnej rekonštrukcie.

Prístavba domu s knižnicou v Kanade

Majitelia sú milovníci literatúry a histórie, preto z pôvodnej kuchyne v prístavbe vznikla minimalistická knižnica. Zdroj: Maxime Brouillet

Noví vlastníci s obdivom k lokalite a literatúre

Majitelia sú s lokalitou dokonale zžití. Presťahovali sa sem už v roku 2006. S postupne vyšším vekom troch detí prišla potreba zväčšiť rozlohu obytnej časti. Manželský pár – milovníci literatúry a histórie – zároveň zatúžil dať svojej záľube zelenú.

Interiér prístavby, konkrétne obytnej časti, pozostáva z otvoreného priestoru s čiastočným členením. Dom s prístavbou prepája úzky, malý priechod s plechovým opláštením.

Prístavba domu s knižnicou v Kanade

Knižnicu tvorí otvorený priehľad do podkrovia v bielej farbe, hladké drevené obloženie stien, diel knižnice na šírku stavby a hladká betónová podlaha. Zdroj: Maxime Brouillet

Cez predsieň s nadčasovým riešením otvoreného úložného priestoru sa vstupuje do knižnice. Tmavá bridlicová dlažba prakticky rieši frekventovanú prevádzku tejto časti domu.

Knižnicu tvorí otvorený priehľad do podkrovia v bielej farbe, hladké drevené obloženie stien, diel knižnice na šírku stavby (ktorá je súčasne deliacou stenou) a hladká betónová podlaha. Miesto s vonkajším prostredím prepájajú dve veľkoformátové okná oproti sebe. Sú prirodzeným zdrojom svetla a počas teplých mesiacov sa dajú otvoriť dokorán.

Prístavba domu s knižnicou v Kanade

Atmosféru zútulňuje dizajnový sedací nábytok a dominantný prvok vo forme závesného krbu. Zdroj: Maxime Brouillet

Rustikálny detail v záplave minimalizmu

Umelé osvetlenie zabezpečujú svetlá inštalované na priznaných trámoch, ktoré dodávajú v prevahe minimalizmu miestu rustikálny nádych. Atmosféru zútulňuje dizajnový sedací nábytok a dominantný prvok vo forme závesného krbu.

Na otvorenom druhom podlaží pod strechou je umiestnená pracovňa s priamym výhľadom na domácu knižnicu. Vstavaný policový nábytok kopíruje sklon strechy. Pre úsporu miesta je pracovný stôl kolmo votknutý do nábytku.

Prístavba domu s knižnicou v Kanade

Vstavaný policový nábytok v pracovni kopíruje sklon strechy. Zdroj: Maxime Brouillet

Zvyšná rozloha prístavby patrí garáži prístupnej inkognito zo zadnej časti. V budúcnosti sa plánuje v objekte zriadenie doplnkovej spálne pravdepodobne v nevyužitej časti pod strechou nad garážou. Poskytne nocľah pri veľkých rodinných stretnutiam jej členom.

Viac detailov z interiéru prístavby? Pozrite si ich v galérii.

Efektný dizajn aj dôraz na udržateľnosť

Prístavba sa zámerne vyznačuje silným nadčasovým dotykom, prírodnými materiálmi a neutrálnou paletou farieb. Riešenie exteriéru sa naopak držalo zdržanlivého vzhľadu susedných stavieb.

Prečítajte si tiež
Podobu prístavby domu určila magnólia. Toto pestré bývanie žije vlastnou fantáziou!

Architekti na obklad prístavby použili cédrový šindeľ. Biely náter korešponduje s bielou fasádou domu, ako aj tmavý odtieň okien. Izolácia z lokálne vyrobenej konopnej vlny a strecha pokrytá kvalitným oceľovým plechom je znakom udržateľného prístupu k rekonštrukcii prístavby.

Prístavba domu s knižnicou v Kanade

Prístavba sa zámerne vyznačuje silným nadčasovým dotykom, prírodnými materiálmi a neutrálnou paletou farieb. Zdroj: Maxime Brouillet

Zmodernizovaný objekt vizuálne neruší a pôsobí, ako by tu v tejto podobe už dávno stál.

Z prednej strany ho lemuje drevený chodník s miestom na sedenie. Zo zadnej strany sa vchádza cez jednoduchú drevenú terasu do záhrady. Aj tu sa myslelo na ďalšie vonkajšie posedenie. Z okolitej krajiny vyžaruje pokoj, podobne ako i z celej nehnuteľnosti.

Maison Denison

Architekti: ADHOC Architects
Lokalita: Denison Mills, Québec, Kanada
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Maxime Brouillet
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: knižnice minimalizmus prístavby domov rustikálny štýl
Zdieľať článok
Stonkový zeler: Záhradná superpotravina a prírodný životabudič, ktorý sa oplatí mať v záhradeZáhrada

Stonkový zeler: Záhradná superpotravina a prírodný životabudič, ktorý sa oplatí mať v záhrade

Poznáte zikkuraty? Ich vznik podnietil nedostatok kameňa v MezopotámiiDom z tehly

Poznáte zikkuraty? Ich vznik podnietil nedostatok kameňa v Mezopotámii

Európske smernice nenariaďujú povinné zatepľovanie, je to mýtusASB.sk

Európske smernice nenariaďujú povinné zatepľovanie, je to mýtus

V Novej Bani chcú fotovoltickú elektráreň, zníži energetickú závislosť mestaASB.sk

V Novej Bani chcú fotovoltickú elektráreň, zníži energetickú závislosť mesta

Diskusia