Zdroj: Bruce Damont

Zladený dom! Fasáda a strecha z cortenu korešpondujú s farbou zeme

07. 07. 2020
Zdieľať

Na sever od San Francisca leží Sonoma Valley, údolie preslávené pestovaním viniča a výrobou kvalitných vín. A práve tu sa usídlila aj známa šéfkuchárka so svojou rodinou.

Keď sa Hollie a Jim s deťmi sťahovali z východného pobrežia, mali určité predstavy o novom živote v Kalifornii. Ona, skúsená kuchárka, edukátorka v oblasti zdravého stravovania, organizátorka a lektorka kurzov varenia a zakladateľka vzdelávacieho webu JoyFoodly, on, vysokopostavený manažér vo farmaceutickej firme, a obaja zároveň veľkí milovníci záhrady a zdravého životného štýlu túžili po príjemnom domove uprostred prírody. Nový dom prekonal ich očakávania.

„Je to naše útočisko. Máme tu svoj pokoj a súkromie. Radi trávime čas vonku, čítame, alebo pracujeme na záhrade, a keď je horúco, schováme sa do tieňa pod rozložitý dub. Dom aj kuchyňa sú skvelo navrhnuté, takže tu príležitostne môžem usporadúvať víkendové kurzy varenia,“ zdôveruje sa Hollie.

Prečítajte si tiež
Rozlohou skromný, a predsa čarovný: Jednoduchý rekreačný domček nad mestom

Zároveň si celá rodina pochvaľuje, že nie sú ďaleko od mesta, čo im značne uľahčuje život.

otvorená kuchyňa s ostrovom

Kuchyňa je stredobodom nielen domu, ale aj života rodiny. Hollie sa venuje vareniu na profesionálnej úrovni a doma príležitostne organizuje kurzy varenia. Priestor je svetlý, bielu farbu pekne dopĺňa svetlé jedľové drevo. Zdroj: Bruce Damont

„Strmý svah s neopakovateľným výhľadom bol veľkou výzvou, ale zároveň dokonale predurčil tvar budovy. V oblasti, kde sú lesné požiare častou hrozbou, sme museli vytvoriť dostatočný prístup pre hasičské autá.“

Casper Mork-Ulnes, architekt

Vonkajšie zastrešené sedenie na terase domu

Vonkajšie sedenie je zastrešené, a tak sú obyvatelia domu dobre chránení nielen pred akýmikoľvek rozmarmi počasia, ale aj pred prudkým kalifornským slnkom.
Zdroj: Bruce Damont

Architekti Lexie a Casper Mork-Ulnesovci vo svojom návrhu zohľadnili najmä miesto stavby. Strmý svah s prekrásnymi výhľadmi do okolia predurčil tvar celého domu a pre oblasť Sonomy typická železitá červenozem zase jeho farbu. Fasáda a strecha sú z cortenu.

Pre tento materiál sa však architekti nerozhodli len z čisto estetického hľadiska, ale aj pre jeho odolnosť proti ohňu a poveternostným podmienkam. V kontraste k zemitosti exteriéru zvolili pre interiér jednoduchý štýl vo svetlých farbách, ktoré mu pridávajú na ľahkosti a bezprostrednosti. Všetky steny sú biele, aby vytvorili neutrálnu kulisu pre doslova magické výhľady z veľkých okien.

Na spodnej betónovej úrovni je umiestnená práčovňa, sklad, garáž, kancelária a taktiež priestor na otáčanie hasičských áut. Pôdorys vrchného poschodia zase zodpovedá trojitej streche. Pod jednou jej časťou je umiestnená denná zóna – kuchyňa s jedálňou a hala, pod ďalšími dvomi je oddychová zóna – spálne a kúpeľňa.

obývacia izba s komodou a sivozelenou sedačkou

Dom má predĺžený pôdorys a miestnosti sú po dĺžke prepojené. Zdroj: Bruce Damont

Obývačke dominuje pohovka Tufty Time od slávnej dizajnérky Patrície Urquioly, inak je zariadená úsporne – komodou vyrobenou na mieru a zaujímavými konferenčnými stolíkmi z masívu.

„Ukázalo sa, že dom poskytuje viac súkromia, než sme čakali. Je to skutočné útočisko aj napriek tomu, že sa nachádza v blízkosti mesta. Akoby sme žili na míle ďaleko od všetkého zhonu a hluku.“

Hollie Greenová, majiteľka

veľké presklené plochy z obývacej izby ponúkajú krásny výhľad

Výrazným prvkom domu sú veľké presklené plochy, vďaka ktorým sa majiteľom ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Sklom je od spoločných priestorov oddelená aj manželská spálňa. Zdroj: Bruce Damont 

Praktické info

Cortenové plechy majú na povrchu vrstvu hrdze, ktorá slúži na ochranu a dodáva tomuto materiálu osobitý vzhľad. Využívajú sa najmä ako obklad na moderné fasády.

Priestranná kúpeľňa plná svetla

Priestranná kúpeľňa je plná svetla. Reprezentuje ju opäť svetlé prírodné drevo,
jednoduché línie, sklo a biela farba. Zdroj: Bruce Damont

Prečítajte si tiež
Rodinný dom pod Lietavským hradom stojí na malebnom mieste uprostred lúk

Profil

MAJITELIA

Hollie, profesionálna kuchárka, organizátorka a lektorka kurzov varenia, jej manžel Jim, manažér vo farmaceutickej firme, a ich deti.

NEHNUTEĽNOSŤ

Rodinný dom s plochou 160 m2, lokalita Sonoma, Kalifornia

NÁVRH DOMU

Architekti Lexie a Casper Mork-Ulnesovci

Text. Martina Paulová
Foto: Bruce Damont
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: corten cortenový plech rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia