Zväčšením lodžie získal byt v Bratislave veľkorysú terasu. Do nového dizajnu ukryli i odkaz na jeho vek
V kvalitne zrekonštruovanom bytovom dome zo 70. rokov na bratislavských Palisádach je jeden štvorizbový byt príkladom ukážkovej obnovy. Architekti z ateliéru What Architects, inšpirovaní dojmom z celého objektu, navrhli dizajn interiéru s rešpektom k jeho pôvodnej identite, výrazu a skladbe materiálov v novom autorskom poňatí.
Citlivú rekonštrukciu štvorpodlažnej nehnuteľnosti vo vyhľadávanej lokalite v obkolesení historických mestských víl iniciovala jeho obyvateľka – architektka. V dome sa nachádza deväť veľkorysých bytových jednotiek. Ku každej prislúchajú aspoň dve lodžie a vlastná garáž. Prudký svah a výhľad na hrad a panorámu mesta nesie so sebou osobité čaro.
S odkazom na pôvodný dizajn
Byt je orientovaný smerom do záhrady s hustou zeleňou, ktorá prerastá objekt a významne prispieva ku komfortu bývania. Rozšírením niekoľkých lodžií do záhradnej časti vznikli priestranné terasy.
Jednotku s rozlohou 119,7 metra štvorcového užíva rodina s dvoma malými deťmi. Prerobením lodžie na terasu získala spolu 22,6 metra štvorcového.
Dispozícia bytu uspela, akurát boli potrebné drobné úpravy na zlepšenie plynulosti pohybu a organizácie úložných kapacít. K novým priestorovým kvalitám prispeli aj oblúkové nárožia vstavaných nábytkov z brezovej preglejky.
“Nielen priestorové, ale aj materiálové a farebné riešenie interiéru nadväzuje na pôvodnú architektúru bytového domu,“ približujú architekti svoj ideový zámer.
Praktické delenie na tri časti
Interiér tvoria tri veľké celky: vstupná časť s hosťovskou izbou, menšia kúpeľňa a kuchyňa, centrálna časť vo forme obývacej izby s jedálňou a priestrannou terasou a nočná zóna s dvoma spálňami a kúpeľňou lemovaných lodžiou.
Izba oproti vstupným dverám slúži ako hosťovská. Keď deti odrastú, pretransformuje sa na plnohodnotnú spálňu. Jej polohu zvýhodňuje orientácia na východ.
Z bývalej uzatvárateľnej predsiene sa vstupovalo do izby, samostatného WC, kuchyne a obývacej izby. Po úprave sa plocha WC rozšírila o praktický sprchovací kút a kuchyňa sa otvorila a stala priechodnou.
Kozub ako pôvodná súčasť bytov
V obývacej izbe zostal zachovaný pôvodný murovaný kozub, no šamotovým obkladom dostal nový šmrnc. Jadro miestnosti tvorí minimalistická sivá sedacia súprava v tvare L a oválny jedálenský stôl v so šiestimi stoličkami, situovaný pri kompletne otvárateľných harmonikových dverách, vedúcich na terasu. Tá má šírku obývačky a miesto opticky predlžuje.
Pozdĺž priechodu medzi predsieňou a nočnou zónou sa nachádza plná stena, vybavená nízkymi skrinkami a policovým systémom. Stena oproti sedacej súprave sa využíva na premietanie.
Centrálny priestor je otvorený, priechody sú zbavené dverí. Pohľadový betón na strope a tehlové murivo spoluvytvárajú jeho estetický ráz a symbolicky poukazujú na vek domu.
Šamotové tehly, dubové parkety a terazzo
Steny všetkých troch obytných miestností ozvláštňuje obklad z režných šamotových tehál. Podlahy v nich, ale aj v obývacej izbe pokrývajú repasované pôvodné dubové parkety. Spoločné priestory bytu s vyššími nárokmi na údržbu zjednocuje svetlá terazzo dlažba.
Pôvodná spálňa patrila k najväčším obytným miestnostiam. V súčasnosti sa veľkosťou rovná susednej izbe. Nové usporiadanie pôdorysu v nočnej zóne predĺžilo chodbu a poskytlo dostatočne veľké miesto na vstavanú skriňu. Z druhej strany za stenou sa v izbách nachádzajú ďalšie skrine v rovnakom nadčasovom dizajne.
Priehľadné dvere neminuli ani kúpeľňu
Rozloha kúpeľne sa nezmenila, zefektívnilo sa však jej vybavenie. Vaňa dostala miesto pod oknom, umývadlo, ako i pôvodne samostatné WC v predpolí tejto hygienickej zóny umiestnili po pravej strane. Použitie terakotových obkladov v oboch kúpeľniach nie je náhodné, má evokovať škridlové strechy domov v okolí, na ktoré byt ponúka nezameniteľné výhľady.
Znížené parapety na južnej strane prepájajú miestnosti so štvrťou i mestom a do nočnej zóny prinášajú viac svetla. Priehľadné dvere s nadsvetlíkmi predstavujú zaujímavý bytový prvok, obzvlášť v kúpeľni. Sú dôležitým zdrojom svetla v predsieni i na chodbe.
Bratislavský byt so štedrou terasou
Autori: What Architects (Ing. arch. Tomáš Krištek, Mgr. art. Ing. arch. Ondrej Kurek, Ing. arch. Mária Vaňurová, Ing. arch. Mária Šebová)
Lokalita: Novosvetská ul., mestská časť Staré Mesto, Bratislava
Podlažná plocha: 119,7 m2 + 22,6 m2 (terasa)
Návrh: 2020
Realizácia: 2020 – 2023
Text: Katarína Mácová
Foto: Nora a Jakub