Zdroj: Istock

Večná dilema: Je otvorený priestor naozaj lepší ako viacero menších?

10. 02. 2021
Zdieľať

Kedysi tvorili dispozíciu bytov i domov uzavreté menšie miestnosti. Každý mal svoje súkromie a rodina sa spoločne stretávala prakticky iba pri jedle, ani to niekedy nie. V 90. rokoch sa interiérový dizajn posunul a dodnes väčšina mladých ľudí uprednostňuje otvorený pôdorys.

Múry pri rekonštrukciách doslova padajú dole. Máme veľké a krásne otvorené priestory, pri ktorých sa zdá, že samotný dom môže konečne zhlboka dýchať a relaxovať. Vyzerá príliš ideálne na to, aby toto riešenie malo nejaké negatíva. Skôr či neskôr sa s negatívami otvorených priestorov stretnete a možno aj budete ľutovať, že priečky, ktoré ste vybúrali, nezostali na mieste.

Prečítajte si tiež
Zútulniť, zväčšiť a rozdeliť: Ako na rýchle premeny interiéru, ktoré zvládnete aj za víkend

Na čo sa pripraviť, ak chcete mať otvorenú dennú zónu?

V byte bude väčší hluk

Špeciálne, ak máte malé dieťa alebo viac ratolestí. Pripravte sa na to, že váš interiér si užije jazdy na odrážadlách, trojkolke, beh a skákanie, aké sa v menších, respektíve delených priestoroch nedá realizovať. Na jednej strane je fajn, že dieťa sa môže vyblázniť aj doma, na druhej strane rastie nebezpečenstvo úrazu a ak bývate v paneláku, určite sa nepotešia ani vaši susedia. Ani hádky nezostanú len za dverami obývačky, ale rozplynú sa do celého priestoru.

Žena praktizujúca jógu s deťmi v obývacej izbe

Zdroj: istock.com

Neporiadok neskryjete a stratíte súkromie

  1. Aj keď určite nie je dobrým riešením skrývať neporiadok za dverami, ak príde nečakaná návšteva, je to najrýchlejšia možnosť. V otvorenom priestore však skryjete len máločo.
  2. Sedíte s kamarátkou na gauči v obývacej časti otvoreného priestoru, ale váš partner, ktorý pripravuje večeru, počuje všetko, čo si hovoríte. Kamarátka vidí neporiadok v kuchyni alebo na jedálenskom stole, ktorý ste nestihli upratať.
  3. Ani pachy šíriace sa z kuchyne do celého priestoru nepotešia každého.
  4. Potreba súkromia je v týchto dňoch, keď mnohí pracujeme z domu, obzvlášť žiadúca. Ak doma nie sme sami, tiché miesto na prácu je v otvorenom priestore náročnejšie vytvoriť.  
Neporiadok a rozhádzané veci v obývacej izbe

Zdroj: istock.com

V otvorených priestoroch sa ťažšie organizuje nábytok

Viac priestoru paradoxne znamená aj náročnejšiu logistiku usporiadania nábytku. Ideálne je, ak sa nám podarí vďaka nábytku vyčleniť jednotlivé funkčné zóny otvoreného priestoru. Niekedy však takéto priestory vyzerajú ako obchod s nábytkom. Základnou ideou je vytvoriť optické predelenie medzi kuchyňou a obývačkou. Niekedy pomôže vertikálne členenie prostredníctvom pódií a schodíkov. Ak si neviete rady, obráťte sa radšej na interiérových dizajnérov.

Prečítajte si tiež
Svoj pôvodný dvojizbový byt zbavili priečok, čo tým získali?
Pracujúca matka s dieťaťom

Zdroj: istock.com

Súkromie v rámci otvoreného priestoru

Ďalším riešením je malý súkromný priestor, ktorý sa nachádza v otvorenej zóne. Môže byť vo forme pohodlného kresla a stolíka, ktoré sa dá oddeliť od ostatného priestoru závesom alebo príjemná drevená nika otočená chrbtom od pohľadov domácich. Ešte zaujímavejším riešením sú vložené boxy s rôznymi funkciami, do ktorých sa môžete aj zatvoriť. Takto môže fungovať aj minikancelária alebo priestor na meditáciu.

Otvorená obývačka s kuchyňou

Zdroj: istock.com

A ako ste na tom vy? Páčia sa vám skôr otvorené, alebo oddelené miestnosti?

Prečítajte si tiež
Náročná premena štvorizbového bytu: Posun priečok, nové priestory, zmena štýlu

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Obývacia izba
Tagy: interiérové premeny interiérové priečky otvorený priestor zariadenie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia