Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

21. 09. 2011
Zdieľať

Na kraji Prahy vznikol zaujímavý dvojgeneračný domček, ktorý svojou výraznou fasádou vnáša do inak obyčajnej ulice vzruch.

Mať svoj vlastný priestor, svoje výlučné teritórium, je snom snáď každého človeka. Rovnako to bolo aj v tomto prípade. Pred piatimi rokmi žila naša hostiteľka Petra v podnájme a jej rodičia v byte s regulovaným nájomným. Všetci chceli nevyhovujúci status quo zmeniť a tak, keď im staršia príbuzná darovala dom, neváhali ani chvíľu s jeho rekonštrukciou. Aby však náš príbeh mohol mať šťastný koniec, predchádzalo mu mnoho chvíľ strávených premýšľaním nad každým detailom plánovanej rekonštrukcie, ktorú si nevyhovujúci stav domčeka z konca 19. storočia vyžadoval.

Od samého začiatku sa rekonštrukciou zaoberal architekt Jiří Smolík, spolumajiteľ architektonickej kancelárie Vyšehrad atelier. Ten sa pre svoju sestru Petru a rodičov podujal nielen na architektonický návrh prestavby, realizáciu projektu a dozor, ale pomohol aj s návrhom riešenia interiérov. „Dom bol vo veľmi zlom stave – celý prevlhnutý, drevené konštrukcie doslúžili. Na začiatku sme spoločne dôkladne riešili otázku, čo sa vôbec dá z pôvodnej stavebnej štruktúry zachovať a čo sa bude dať rekonštrukciou dosiahnuť. Veľmi dôležité bolo do domu dostať svetlo a slnko, najmä zo záhradnej strany,“ vraví Jiří Smolík.

V dome bolo potrebné prerobiť takmer všetko – vybúrať vnútorné priečky, vymeniť okná, izolovať prízemie od zemnej vlhkosti, zobytniť doposiaľ nevyužité podkrovie a hlavne celkom zmeniť dispozíciu tak, aby vyhovovala spolužitiu dvoch generácií. Rodičia si želali bývať iba na prízemí domu, a tak architekt Smolík prišiel s originálnym a funkčným návrhom: dolné podlažie rozdelil na dve časti, z ktorých tú väčšiu, zaberajúcu zhruba dve tretiny pôdorysu, upravil ako bezbariérový byt rodičov.


Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173744
Jaroslav Hejzlar

Menšia časť prízemia a celé podkrovie potom pripadlo jeho sestre. Väčší byt pre mladých má na prízemí iba vstup, zádverie, záchod a veľkú obytnú miestnosť, ktorá spája kuchyňu s jedálňou a obývacou izbou. Otvára sa však do krovu, ktorý dáva pomerne malému pôdorysu nádych veľkorysosti a voľného priestoru. Nad obývacou izbou je zavesená galéria, kam majitelia umiestnili pracovňu. V podkroví sa ešte nachádza chodba so vstavanými skriňami a knižnicou, šatníkom, spálňou, kúpeľnou a izbou pre hostí, ktorá sa v budúcnosti môže zmeniť na detskú.

Modré nebo nad hlavou

Bohaté presvetlenie celého priestoru podkrovia aj hlavných obytných miestností na prízemí garantuje osem strešných okien VELUX. Architekt Smolík ich symetricky rozmiestnil na uličnú stranu a na stranu do záhrady za domom, a vniesol tak do interiéru dostatok prirodzeného svetla po celý deň. Priestor obývacej izby veľkoryso presvetľuje dvojica strešných okien, ktorá je situovaná pod krovom, a zasklená stena oddeľujúca záhradu. Vzhľadom na južnú orientáciu je v hlavnej dennej miestnosti svetla naozaj dostatok a ak je ho priveľa, dostanú slovo žalúzie, ktoré sa jednoducho ovládajú pomocou teleskopickej tyče.
 


Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173733
Jaroslav Hejzlar

 

Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173732
Jaroslav Hejzlar

Výborné osvetlenie hlavného priestoru a stredu dispozície domu je docielené použitím strešných okien.   Hlavný obytný priestor väčšieho bytu nie je plošne veľký, otvára sa teda až do krovu, a tým získava svoju kvalitu.

Na poschodí nájdeme dvojicu okien v pracovni na galérii. Majitelia si pochvaľujú ich nízke umiestnenie, ktoré zaručuje pohodlné ovládanie aj skvelý výhľad. Osvedčili sa im tiež telesá radiátorov, umiestnené pod oknami, lebo zabezpečujú ideálnu cirkuláciu vzduchu a zamedzujú kondenzácii pár na sklách. Strešné okná v podkroví tiež presvetľujú priestor izby pre hostí – detskej izby. Všetky použité strešné okná sú drevené výkyvné, s ventilačnou klapkou. Majitelia sa pre značku VELUX rozhodli pre kvalitu a trvalú funkčnosť vysokoexponovaného prvku.

Farebný dialóg


Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173731
Jaroslav Hejzlar

Dôležitú úlohu pri vytváraní koncepcie exteriéru aj interiéru domu mala práca s farbami. Márne by ste na stenách bytu mladej majiteľky hľadali bielu alebo dnes populárne sýte odtiene žltej a oranžovej. Prím tu hrá tehlovočervená, ktorá sa v najväčšej miere uplatnila na fasáde, ale presadila sa aj v obytných miestnostiach, kde sa opakuje na sedačkách v obývacej izbe, pracovnej doske kuchynského ostrovčeka aj na obklade za linkou a pokračuje po schodiskovom zábradlí ďalej na poschodie. Tu ju zastihneme ešte na vybratých korpusoch knižnice a textilných roletách fasádnych okien. Zdarilo jej sekunduje okrová žltá, ktorú nájdeme tiež na zábradlí galérie a knižnice, rovnako ako na glazúrovom nátere okien, ktoré vedú do ulice aj záhrady.

Úspešný dialóg farieb doplňuje sivá v širokej škále odtieňov, ktorú nájdeme nielen na podmurovke domu a strešnej krytine, ale aj v interiéri na stenách dolnej obytnej miestnosti, telese kozuba, kuchynskej linke a v tmavšom odtieni aj na zárubniach, dverách a telesách ústredného kúrenia.
 


Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173738
Jaroslav Hejzlar

 

Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173736
Jaroslav Hejzlar

Na teplé ladenie interiéru bolo navrhnuté priznané drevo krovu a podbitie strešného plášťa.   Obojstranná knižnica nahrádza zábradlie nad otvoreným priestorom schodiska.

Čaro prírodných materiálov

Ďalším určujúcim prvkom pri zariaďovaní interiéru sa stali prírodné materiály – predovšetkým drevo. V tomto pozoruhodnom dome sa s ním stretneme takmer na každom kroku, a to doslovne, pretože drvivá väčšina podláh je vyrobená z dreveného masívu. Na prízemí a na chodbe v podkroví je na podlahe použitá priemyselná mozaika, v ostatných miestnostiach potom dubové parkety a foršne. Iba v kúpeľniach a v zádverí bolo z praktických dôvodov použité prírodné linoleum. Drevo však objavíte aj pri pohľade hore – hobľovaný drevený záklop majú všetky miestnosti v podkroví.
 


Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173741
Jaroslav Hejzlar

 

Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173739
Jaroslav Hejzlar

Komunikačné priestory s horným osvetlením.   Kúpeľňa je v kombinácii emailových náterov, mozaiky, dreva a sklobetónových tvaroviek.

V zelenom kráľovstve


Pozoruhodný dvojgeneračný domček v Prahe

173761
Jaroslav Hejzlar

Kvalitu bývania vždy zvýši možnosť používania súkromnej relaxačnej zóny pod šírym nebom – v mestských bytoch sú nimi balkóny a terasy, vo vidieckych lokalitách zasa záhrady. Pani Petra má tú výhodu, že si môže podľa momentálnej nálady vybrať, ktorú z nich zvolí. Za domčekom je, celkom skrytá pred pohľadmi okoloidúcich, pomerne veľká záhrada, ktorá je doplnená ešte o priestrannú terasu.

Záhrada tiež prešla – rovnako ako celý dom – veľkou zmenou. Pôvodne jej z obytnej plochy dosť veľkú časť ukrajoval dvorček s niekoľkými kôlničkami a chlievikmi, ktoré bolo nutné zbúrať. Ich miesto zaujal pestovaný trávnik doplnený niekoľkými okrasnými kríkmi a trvalkami, ktoré poskytujú svojim majiteľom nielen príjemný priestor na odpočinok, ale aj možnosť záhradkárčenia.

A ako sa v originálnom domčeku mladej majiteľke býva? „Som veľmi spokojná – myslím si, že rekonštrukcia naplnila všetky naše predstavy. Navyše, vďaka tomu, že sme od samého začiatku dom koncipovali ako dvojgeneračný, máme všetci dostatok súkromia, čo je základ bezproblémového spolužitia,“ pochvaľuje si naša hostiteľka Petra.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: realizácia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia